تاریخ ارسال : ۹۶/۰۴/۱۳


احساس شکست

احساس شکست و چند راه‌حل

اغلب ما فکر می‌کنیم در زندگی یک فرد شکست‌خورده هستیم و شاید بارها به خود و دیگران گفته باشیم ما شکست‌خورده‌ایم، شاید چون به اهدافمان نرسیده‌ایم؟ یا چون احساس ناتوان بودن می‌کنیم؟ افرادی هستند که در زندگی عاطفی‌شان موفق نبودند و برای همین دائماً احساس ناامیدی و شکست می‌کنند، همه‌ی ما در زندگی شخصی خود شکست‌ خورده‌ایم، ناراحت شده‌ایم، درحالی‌که باید بدانیم که شکست خوردن به ما کمک می‌کند تا بدانیم ارزش واقعی‌مان چقدر است؟ احساس شکست به ما کمک می‌کند بدانیم دقیقاً کجای راه ایستاده‌ایم و برای چه کسی یا چه چیزی می‌جنگیم؟

دقیقاً باید چه کنیم؟ ما بلد نیستیم حال و احوال خودمان را کنترل کنیم، خوب کنیم. یاد نگرفتیم که یاد بگیریم. فقط گذشتن را یاد گرفتیم چون از ایستادن و مقابله کردن می‌ترسیم.

بهتر نیست به‌جای گذشتن از مسائلی که ما را مورد آزار و اذیت قرار داده است؛ راه مقابله با آن‌ها را یاد بگیریم؟ بدانیم چیکار کنیم که حال دلمان خوب باشد؟ ناامید نشویم و برای بهتر شدن اوضاع تلاش کنیم؛ بدانیم از کدام اتفاق تا این حد احساس ناراحتی می‌کنیم؟ چه چیزی آزارمان می‌دهد، احساس الآن ما چیست؟ اضطراب؟ نگرانی؟ افسردگی؟ خشم؟ یا…؛ اول‌ازهمه باید احساسمان را بشناسیم و بعد شروع به تجزیه‌وتحلیل کردن آن بکنیم. افکارمان را درک کنیم و راجع به آن‌ها با خودمان و یا دیگران صحبت کنیم. به شرطی که صحبت کردن باعث بهبود احساس شکست ما شود و وضع را از اینی که هست بدتر نکند. چگونه؟

  • سعی نکنیم اتفاق پیش‌آمده را شخصی کنیم؛ نگوییم فقط برای من این اتفاق می‌افتد؛ مثلاً امروز که یک قرار مهم دارم هوا بارانی است.
  • بزرگ‌نمایی نکنیم! مسائل را برای خودمان بزرگ نکنیم، همه‌چیز را به یکدیگر ربط ندهیم، اگر نتوانستم جواب این سؤال را بدهم پس حتماً آدم بی‌استعدادی هستم درحالی‌که این‌گونه نیست شما فقط جواب همین یک سؤال را نتوانستید بدهید.
  • برای خودتان قانون نگذاریم، حتماً باید این کار را انجام دهم، نباید نشود.
  • باور کنید آن‌قدر که ما فکر می‌کنیم برای دیگران کارها و اشتباهاتمان مهم نیستند، پس دلیل این‌همه سختگیری چیست؟
  • در این شرایط باید سعی کنیم به دنبال یک دوست؛ همدل یا یک مشاور باشیم چراکه ما همه نیاز داریم تا فردی باشد و به حرف‌هایمان گوش دهد.
  • باید سعی کنیم همیشه خودمان را برای این‌چنین پیشامدهایی آماده کنیم؛ نگوییم امکان ندارد اتفاقی بیفتد. بلکه چگونگی مقابله با شکست را یاد بگیریم.

 

 

 


ارسال دیدگاه