تاریخ ارسال : ۹۶/۰۵/۱۵این افراد معمولاً بسیار غیرعادی و منحصربه‌فرد به نظرمی آیند، ‌گونه‌ای که حتی افراد عام جامعه هم آن‌ها را عجیب می‌پندارند، این افراد دارای تفکری خاص و اختصاصی هستند تفکری که با افراد دیگر جامعه متفاوت است و حتی نحوه‌ی تفکر و کلامشان مختل شده است، به‌گونه‌ای که عقایدشان فقط مختص به خودشان است. معمولاً افرادی که دارای این اختلال هستند دارای ظاهری عجیب هستند به طوری که با بقیه‌ی افراد جامعه متفاوت هستند و حتی از روی اخلاق و رفتارشان هم می‌توان این اختلال را درونشان تشخیص داد.

این افراد معمولاً در ارتباط گرفتن‌ها و روابط اجتماعی‌شان دچار مشکلاتی از قبیل یا عدم توانایی در صمیمی شدن با دیگر افراد و یا حالتی عاطفی و نابجا دارند که ممکن است افراد دیگر را آزار دهند، این افراد دارای تفکر بدبینانه و شکاک و دائماً در حال گله و شکایت کردن با دوستانشان هستند، همین امر هم باعث می‌شود تا با دوستانشان دچار مشکل شوند، برای همین این بیماران یک دوست خیالی دارند.

این افراد دارای افکار منحصربه‌فرد هستند، اعتقاداتشان بسیار عجیب و خرافاتی است و ممکن است افراد دیگر نتوانند این رفتارها را به‌ صورت نوعی هنجار قبول کنند، به‌گونه‌ای که شاید نزدیکانشان هم از دیدن چنین رفتارهایی یا حتی از نحوه‌ی صحبت کردنشان هم دچار تعجب شوند چون معمولاً برای اینکه بخواهند صحبت‌هایشان را دیگران هم به جز خودشان متوجه شوند باید کلامشان را تفسیر کنند.

این افراد معمولاً دچار اضطراب هستند و درنهایت دست به خودکشی می‌زنند.

برای درمان این بیماران باید اول ‌از همه به عقاید و فعالیت‌های بیمار احترام گذاشت؛ زیرا اگر بیمار احساس کند باورها و فعالیت‌هایش از سوی درمانگرش موردانتقاد، مسخره شدن و قضاوت قرارگرفته‌ است احتمال اینکه شروع به واکنش‌های غیرمعمول کند تا درمان را قطع کند، زیاد است.

نویسنده: نگین تربتی

 


ارسال دیدگاه