تاریخ ارسال : ۹۶/۰۵/۰۸


PTSD

این بیماری نوعی اختلال است که پس از یک اتفاق ناگواری که همراه با استرس و تنش باشد در فرد روی می‌دهد که در این صورت بیمار نسبت به آن اتفاق احساس ترس غیرقابل‌کنترل می‌کند و پس‌ازآن در مقابل هر اتفاق و یا رویداد مشابه رفتارهایی مثل ناآرامی، بی‌قراری، پرخاشگری، گوشه‌گیری، بی‌احساسی و شرم از خود بروز می‌دهد.

اتفاقاتی مانند سوءاستفادهٔ جنسی از فرد در دوران کودکی، جنگ، تصادف ناگواری که باعث مرگ و یا یک حادثهٔ تلخ شده باشد، زلزله و… می‌توانند باعث این اختلال شوند. البته بروز این اختلال معمولاً بعد از جنگ و از دست دادن یکی از نزدیکان بسیار شایع است که حتی گاهی اوقات این اختلال و اضطراب به قدری زیاد است که ممکن است باعث مرگ فرد هم بشود.

البته اکثر افراد رویدادهای ناگوار و تلخ زندگی‌شان را به یاد دارند؛ اما فقط ۸ درصد از آن‌ها به این اختلال مبتلا می‌شوند، البته باید در نظر داشته باشید در صورتی می‌توان گفت فردی مبتلا به این بیماری است که حتماً در معرض یک رویداد تنش‌زا و ناگوار در یک مقطع از زندگی‌اش قرار گرفته باشد و دائماً در حال فکر کردن به آن رویداد و اتفاق باشد و علائم و نشانه‌های آن بیش از یک ماه به طول بینجامد، جالب است بدانید که این بیماری در حیوانات هم رایج است.

برای کمک به این بیماران باید سعی شود از طریق روانشناس آموزش‌های لازم را در صورت مواجه‌شدن با احساس ترس و نگرانی حاصل از وقوع دوبارهٔ آن رویدادها که ممکن است باعث یادآوری فرد شود را داد، آموزش‌هایی مانند مواجه‌سازی به صورت تدریجی و یا از طریق حساسیت‌زدایی منظم و یا به‌طور ناگهانی و غرقه سازی و همچنین از فن‌های آرام‌بخش جهت درمان می‌توانند استفاده کنند.

اگر بیماری فرد بیش از یک ماه به طول بینجامد و باعث بروز مشکلاتی در زندگی شغلی، تحصیلی، فردی او شود باید حتماً درمان را جدی گرفت و با تجویز روان‌پزشک از داروهای فلوکستین، ایمی‌پرامین، سیتالوپرام، پروپرانولول و کلونیدین استفاده شود.

 

نویسنده: نگین تربتی


ارسال دیدگاه