تاریخ ارسال : ۹۶/۰۵/۱۵روان‌گسیختگی یا شیزوفرنی یک نوع اختلال روانی است که ویژگی اصلی آن از عدم کارکرد فرایندهای فکری و عاطفی است.

این بیماری درواقع وخیم‌ترین بیماری روانی است که فرد بیمار دارای توهمات شنیداری مانند شنیدن صداهای گوناگون و غیرمعمول، همراه با مشکلات کلامی به‌گونه‌ای که ممکن است دچار آشفتگی کلامی شوند و نتوانند راحت و منسجم صحبت کنند و حتی ممکن است مشکلاتی در عملکرد اجتماعی مانند بیکاری، فقر و مشکلات شغلی و احساسی فرد به‌طوری‌که از نظر مسائل عاطفی دچار مشکل می‌شوند و توانایی لذت بردن از اتفاقات خوب زندگی‌شان را ندارند، ایجاد شود.

 این بیماری ادراک فرد را هم دچار مشکل می‌کند؛ و همراه با خود مشکلات بیماری پارانویا؛ افسردگی و اضطراب، انزوای اجتماعی را هم دارد.

 این افراد گاهی اوقات اقدام به خودکشی می‌کنند.

 این بیماران معمولاً از نظر ظاهری خیلی نمی‌تواند به خودشان برسند و دارای ظاهری نامرتب هستند.

شروع این بیماری در اواخر دوران نوجوانی است و در مردان بیشتر از زنان است، از علائم اولیه‌ی آن می‌توان به مواردی مثل بی‌قراری، تحریک‌پذیری، عدم مهارت حرکتی و کناره‌گیری را اشاره کرد.

مواردی مانند ژنتیک و محیط اولیه,تبعیض نژادی، اختلال در خانواده، بیکاری و کمبود شرایط مسکن همچنین مصرف مواد مخدر ماری‌جوانا و حشیش، کوکائین، آمفتامین و ال اس دی) در ایجاد این بیماری بی‌تأثیر نیست، حدود نیمی از کسانی که مبتلا به اسکیزوفرنی هستند بیش‌ازحد مواد مخدر و الکل مصرف می‌کنند، به نظر می‌رسد برخی از مواد مخدر تفریحی و داروها باعث ایجاد یا بدتر شدن علائم می‌شوند.

جالب است بدانید ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی چپ‌دست بوده‌اند.

برای درمان این بیماران باید از داروهای ضد جنون که فعالیت گیرنده دوپامین و سروتونین را سرکوب می‌کند و ریسپریدون که به داروی ضد روان پریشی نامنظم معروف است، استفاده کرد.

روان‌درمانی و توان‌بخشی، خانواده‌درمانی هم برای درمان این افراد کارساز است.

جان نش، یک ریاضیدان آمریکایی و برنده‌ی جایزهٔ نوبل اقتصاد در سال ۱۹۹۴، از اسکیزوفرنی رنج می‌برد. زندگی وی، موضوع فیلم ذهن زیبا برنده جایزه اسکار در سال ۲۰۰۱ هست.

 

نویسنده: نگین تربتی


ارسال دیدگاه