تاریخ ارسال : ۹۶/۰۴/۲۱زندگی سخت است، اما رنج روانی می‌تواند غیرقابل‌تحمل باشد …

برای به دست آوردن سلامت خود باید درک کنیم که چرا رنج می‌کشیم و چگونه باید به آن پایان دهیم. بخشی از این رنج روانی به خاطر دروغ‌هایی است که به‌صورت ناخودآگاه آن‌ها را باور کرده‌ایم. شاید این دروغ را باور کرده‌ایم که بد هستیم، بجای آنکه نامهربانی که در حقمان می‌شود را ببینیم. شاید این دروغ را به خود می‌گوییم که اوضاع بهتر می‌شود، به‌جای آنکه با حقیقت ازدواج ناموفق خود روبه‌رو شویم. مواجه‌شدن با حقایق، شاید تلخ و سخت باشد، اما باعث می‌شود به رنجمان پایان دهیم. دروغ گفتن به خود برای دوری از دردها، شاخصه انسان است؛ اما مشکل کجاست؟ ما راه‌هایی که به‌وسیله آن‌ها خود را گول می‌زنیم، نمی‌بینیم و به همین خاطر در یک دور باطل از رنج بیهوده گرفتار می‌شویم.

یکی از دردهایی که برای فرار از آن به خود دروغ میگوییم، اضطراب است. اضطراب یک احساس فراگیر ناخوشایند و مبهم هراس و نگرانی است که در بیشتر موارد منشأ آن برای شخص نامعلوم است. اضطراب در افراد، علاوه بر نشانه‌های جسمانی مختلف مانند تپش قلب، عرق کردن کف دستان، خشکی دهان و گلو، انقباضات عضلانی، لرزش و …؛ باعث به وجود آمدن افکار و احساساتی مثل عدم اطمینان، درماندگی، ناامیدی، بی‌قراری و پریشانی نیز می‌شود. همه انسان‌ها در زندگی دچار اضطراب می‌شوند اما اضطراب مزمن و شدید غیرعادی و مشکل‌ساز است. ما برای فرار از این حالت ناخوشایند (هرکسی بنا بر شخصیت خود) دست‌به‌کارهایی می‌زنیم، این کارها می‌توانند جسمانی و فکری باشند؛ اما در بهترین حالت فقط برای مدتی که مشغول به آن کار هستیم اضطراب را نادیده گرفته‌ایم؛ مثلاً به مهمانی می رویم، با دوستان بیرون می رویم، ورزش می‌کنیم، به خرید می‌رویم و…؛ اما وقتی تنها می‌شویم و به منزل برمی‌گردیم دوباره احساس می‌کنیم حالمان خوب نیست و به عبارتی، مضطرب هستیم. در بسیاری از موارد کارها و راه‌هایی که برای فرار از اضطراب انجام می‌دهیم، ناهنجار و آسیب‌زا هستند؛ مانند سیگار کشیدن، پرخوری، خوابیدن‏‌های متعدد و طولانی، افکار وسواسی، پرخاشگری، فاصله گیری از افراد، سرزنش خود و دیگران، نگران شدن‌های بی‌مورد و…

با شناخت کامل اضطراب که شامل ۱- دلایل بروز ۲- نشانگان جسمانی ۳- شدت و سرعت بروز ۴- دلایل تداوم ۵- چگونگی تنظیم آن، قادر خواهیم بود اضطراب را به عملکردی سالم بهنجار در جهت رشد و آرامش ذهنی خود تبدیل کنیم.


ارسال دیدگاه