تاریخ ارسال : ۹۶/۰۴/۱۴


افسردگی

افسردگی چیست؟

در آمریکا حدود ۱۴٫۸ میلیون نفر دچار بیماری افسردگی هستند. این بیماری باعث خودکشی بسیاری از افراد در امریکا شده است، معمولاً افرادی که دچار افسردگی می‌شوند هیچ‌گاه به دنبال راه درمان آن نمی‌روند؛ درواقع استدلالشان این است که به خاطر اینکه برنامه‌ی مشخصی ندارند احساس می‌کنند زندگی بی‌ارزش است، افسردگی یک بیماری است که همراه با یک دوره غم و اندوه است، افراد افسرده تمایلی به انجام کاری ندارند به‌گونه‌ای که حتی کارهایی که درگذشته باعث شادی آنها می‌شد دیگر برایشان خوشایند و جذاب نیست، افسردگی انواع مختلفی دارد: افسردگی دوقطبی، افسردگی فصلی، افسردگی پس از زایمان و افسردگی پس از مصرف مواد مخدر.

افسردگی باعث به وجود آمدن بیماری‌های جسمی هم می‌شود ازجمله ناتوانی در انجام وظایف روزانه‌ی خود؛ به فرض مثال اگر هرروز آشپزی می‌کردند در دوران افسردگی دیگر حتی توانایی آشپزی کردن را هم ندارند. افسردگی حتی باعث افزایش فشارخون و دیابت، وجود مشکلاتی در تمرکز و تصمیم‌گیری، ایجاد بدبینی، احساس بی‌قراری و ناآرامی دائمی، پرخوری، کم خوری، کم‌خوابی، پرخوابی و در بعضی از افراد حتی باعث کاهش میل جنسی‌شان می‌شود؛ به‌گونه‌ای که حتی تصور اینکه با فردی رابطه برقرار کنند آنها را آزار می‌دهد.

افسردگی به دلیل حوادث پیش‌آمده در طول زندگی فرد، مشکلات دوران کودکی و یا حتی در بعضی از افراد به صورت ارثی است؛ افسردگی در میان مردان وزنان، زنان؛ در میان زنان شاغل و خانه‌دار؛ زنان خانه‌دار شایع‌تر است؛ افرادی که دوستان افسرده دارند احتمال به افسرده شدنشان بیشتر است چراکه دائماً در حال شنیدن جملات و نظرات مأیوس‌کننده هستند؛ افرادی که به تازگی زایمان کرده باشند برای مدت کوتاهی دچار افسردگی می‌شوند؛ افرادی که دارای بیماری‌های خاص مانند ایدز، سرطان، اعتیاد به الکل، مواد مخدر و … هستند احتمال افسرده شدنشان بیشتر است.

 افراد افسرده باید تحت درمان قرار بگیرند تا مشکلشان هر چه سریع‌تر حل شود؛ در غیر این صورت ممکن است برای فرار از این وضیعت اعتیاد به مواد مخدر و الکل پیدا کنند و در بدترین حالت حتی دست به خودکشی هم بزنند. برای کمک به فرد افسرده اولین قدم حتماً‌ مراجعه به یک روانشناس است. در قدم بعدی با کمک روانشناس، راه‌هایی از قبیل نقاشی کردن، ورزش کردن مداوم، پیاده‌روی کردن، ساز زدن و حتی داشتن یک حیوان خانگی می‌تواند بسیار مؤثر باشد.


ارسال دیدگاه