تاریخ ارسال : ۹۶/۰۵/۱۵سودازَدگی یا مالیخولیا یک نوع از افسردگی است که بارزترین ویژگی و مشخصهٔ آن عدم توانایی در لذت بردن از اتفاقات خوب زندگی است، این ناتوانانی معمولاً همراه با احساس گناه و ناراحتی و بی‌اشتها بودن به حدی که به کاهش وزن منجر شود و یا پرخوری غیرعادی به حدی که به افزایش وزن منجر شود و بی‌خوابی است، این افراد اغلب بدترین احساس را در هنگام صبح تجربه می‌کنند به طوری که این حالت باعث می‌شود بیدار شدن از خواب و شروع یک روز جدید برایشان دشوار و غیرممکن باشد و همچنین می‌تواند در خواب فرد اختلال ایجاد کند که موجب بروز مشکلاتی مانند خطر ابتلا به بیماری قلبی و کاهش توانایی مدیریت استرس شود. در برخی موارد هم بیمار ممکن است بیش‌ازحد بخوابد.

 این مشکلات همراه با نوعی بی‌انگیزگی است؛ چراکه فرد دیگر توانایی داشتن احساس خوب برای انجام کارهایش را ندارد، این اختلال باعث بروز مشکلات جسمانی و ذهنی می‌شود، در این بیماری فرد نه‌تنها لذت و شادی درونی‌اش را از دست می‌دهد بلکه تمام مدت دچار یک غم و اندوه درونی و بدون دلیل است، درواقع از اساسی‌ترین تعریفات این بیماری می‌توان به غم و اندوه مزمن اشاره کرد.

این بیماران حتی گاهی اوقات از خوردن و آشامیدن هم خودداری می‌کنند تا حدی که ممکن است به حالت مرگ هم برسند و به فکر خودکشی بیفتند.

بیماری مالیخولیا بیماری اسکیزوفرنی و دوقطبی را هم دربر می‌گیرد.

این بیماران معمولاً با کمبود انرژی مواجه هستند و همین عدم وجود انرژی درونشان باعث می‌شود نتوانند به‌طور صحیح تمرکز کنند، البته در نظر داشته باشید تمامی مشکلات این افراد به‌طور نسبی است، یعنی ممکن است در روز آینده انرژی و خلق‌وخوی بهتری داشته باشند.

این بیماری باعث می‌شود درون فرد عاداتی مثل تکان دادن پا، ناخن جویدن و… که تابه‌حال تجربه نکرده است، شکل بگیرد که البته فقط با مصرف داروهای ضد افسردگی می‌توان این مشکل را حل و کنترل کرد.

 درمان این افراد از طریق استراحت و سفر کردن به نقاط خوش آب‌وهوا و جدا بودن از افراد و موقعیت‌های حوادث زا که باعث می‌شود، اضطراب فرد بالا برود و همچنین همراه با مصرف دارو با تجویز روان‌پزشک امکان‌پذیر است.

 

نویسنده: نگین تربتی


ارسال دیدگاه