تاریخ ارسال : ۹۳/۱۰/۲۷«تقلب» موضوعی ناخوشایند است که همگان کم و بیش با آن آشنا هستند و در این مجال در نظر داریم تا موضوع تقلب در امتحانات مدرسه توسط برخی دانش‌آموزان را بررسی کنیم.

خود واژه تقلب به معنای حقه بازی، دغلکاری و کاری به نفع خود و ضرر دیگران انجام دادن است که متأسفانه این حرکت نامأنوس در بین برخی دانش‌آموزانی به وفور وجود دارد.

در سالهای اخیر به دلیل مسائل و محافظه کاری‌های خاص هیچ گاه آماری از تقلب در مدارس ارائه نشده است و از طرفی هم مشخص نیست که چه تعدادی از دانش‌آموزانی که در امتحانات تقلب انجام داده‌اند توسط مسئولان مدرسه شناسایی شده‌اند.

اما اینکه در زمان برگزاری امتحانات برخی دانش‌آموزان به دنبال تقلب به شیوه‌های مختلف هستند بر کسی پوشیده نیست.

هنگامی که از دانش‌آموزی تقلب گرفته می‌شود و علت انجام این کار از وی پرسیده می‌شود، او ناتوانی در پاسخ دادن به سوالات، نبود وقت کافی برای مطالعه، عدم مطالعه دروس، اهمیت نداشتن خواندن دروس، تنبلی، خود زرنگ پنداری و بسیاری مشکلات دیگر را از علل انجام این کار می‌داند.

مدیر، معاونان، ناظم و معلمان مدارس همیشه در تلاش هستند تا جلوی انجام تقلب توسط برخی دانش‌آموزان را بگیرند و در برخی موارد هم موفق بوده‌اند، اما تقلب اندک دانش‌آموزان در امتحانات مدارس به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود.

 

از جمله شیوه های تقلب در امتحانات می‌توان به نوشتن تقلب روی کف دست، روی ساعد، بین انگشتان دست، روی مچ و ساق پا، نوشتن روی کفش، نوشتن روی دستمال کاغذی، روی تکه‌های کوچک کاغذ، روی صفحه جلد دفتر و کتاب، روی میز و نیمکت، روی دیوار، استفاده از موبایل، استفاده از گوشی تلفن همراه، نوشتن از روی دست نفرات جلویی و کناری، روی خط کش، بین یا پشت ماشین حساب، استفاده از خودکارهای پرچم‌دار و استفاده از جا میز اشاره کرد.

*یکی از معلمان: مدام جای دانش‌آموزان را در امتحانات عوض می‌کنم

یکی از معلمان مقطع متوسطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خصوص تقلب اظهار داشت: موضوع تقلب متأسفانه در برخی مدارس وجود دارد که مدیران مدارس به شدت به دنبال آن هستند تا جلوی این کار گرفته شود.

وی افزود: در کلاس درسم بیشتر از ۳۰ دانش آموز حضور دارد و در زمان برگزاری امتحانات به جهت اینکه جلوی انجام هرگرنه تقلب را از دانش آموزان بگیرم جای آنها را مدام عوض می‌کنم.

این معلم مقطع متوسطه تصریح کرد: البته این موضوع نسبت به سالهای قبل تغییر چندانی نداشته است و در سالهای گذشته نیز با چنین مشکلاتی در اندک مناطقی مواجه بوده‌ایم اما به نظر می‌رسد تفکرمحوری باید جایگزین حافظه‌ محوری شود.


ارسال دیدگاه