تاریخ ارسال : ۹۶/۰۴/۲۲


حمایت بیش از حد

آیا حمایت بیش‌ازحد از فرزندان صحیح است؟

همانطور که میدانید تربیت فرزندان امری بسیار ضروری و مهم برای والدین است، در واقع اینکه بدانند چگونه می‌توانند در این شرایط حد وسط را نگه دارند تا عواقب بدی در آینده نداشته باشد موضوع بسیار حائز اهمیتی است، بعضی از والدین تک‌فرزند به فرزند خود بیش‌از حد توجه می‌کنند و این توجه بیش‌ازاندازه در بعضی موارد باعث می‌شود کودک استقلال خودش را از دست بدهد و به والدینش وابسته شود زیرا در تمام مراحل رشدشان والدین برای او تصمیم گرفتند و در واقع هیچ استقلالی برای خودشان ندارند؛ همین توجه زیاد باعث می‌شود تا قدرت مقابله کردن با احساسات منفی در فرزندانشان کاهش پیدا کند؛ درحالی‌که یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید توسط خانواده آموزش داده شود همین نکته است.

والدینی که به فرزندانشان توجه بی‌موردی می‌دهند باعث می‌شوند بچه‌ها از مهارت‌های احساسی و اجتماعی کمتری برخوردار باشند و برعکس تصور خودشان فرزندانشان در آینده دچار رفتارهایی مثل استرس و اضطراب بسیار بالا ‌شوند.

زمانی که فرزندان شما ناراحت می‌شوند و شما شروع به حمایت کردن از آنها می‌کنید درواقع درآن زمان به صورت غیرمستقیم به فرزندانتان آموزش می‌دهید که شما برای محبت کردن و حمایت کردن از آنها نیاز دارید تا ناراحت شوند ،همین رفتار در بزرگ‌سالی هم نمایان می‌شود به صورتی که هرگاه ناراحت می‌شوند شما به آنها توجه خواهید کرد تا حمایت شوند اما درحالی‌که دغدغهٔ یک جوان ۲۵ ساله با یک کودک ۵ ساله یکی نیست!

سعی کنید به فرزندانتان یاد دهید چگونه به بهترین شکل ممکن درخواست‌هایشان را بازگو کنند. باید بیاموزند چگونه در مقابل مشکلات و مسائل عاطفی بتوانند خودشان با مسائل کنار بیایند و یک تصمیم درست بگیرند؛ اجازه دهید از کودکی تمرین به انجام این کار بکنند و درست و نادرست را خودشان تشخیص دهند نه با کمک شما! در این شرایط به‌جای تصمیم‌گیری؛ راه درست را به کودک خود بیاموزید تا کودکی وابسته بار نیاید و بتواند مستقل شود. توجه داشته باشید که توجه بیش‌از حد به فرزندان آن‌ها را لوس بار می‌آورد.

در این مواقع سعی کنید واکنش اطرافیان را در آینده مدنظر داشته باشید، معمولاً افراد نسبت به شخصیت‌هایی که خیلی وابسته و احساساتی هستند واکنش منفی نشان می‌دهند و همین امر موجب می‌شود تا آن‌ها را به‌عنوان افرادی که بتوانند رویشان حساب کنند در نظر نگیرند و این امر موجب سرخوردگی فرزندانتان می‌شود. پس سعی کنید به فرزندانتان یاد بدهید یاد بگیرند .

 


ارسال دیدگاه