تاریخ ارسال : ۹۶/۰۳/۰۱


حمله وحشت

اضطراب همراه با علائمی مثل ضربان قلب بالا، لرزش، حالت تهوع، تعرق کردن، سرگیجه است اگر شما این علائم را تجربه کرده‌اید بدانید در معرض یک حمله‌ی شدید اضطرابی هستید. معمولاً در این مواقع شما احساس درماندگی می‌کنید؛ البته لازم به ذکر است مواردی مانند وراثت، مصرف بیش‌ازحد چای و قهوه و مصرف مواد مخدر در بروز اضطراب نقش عمده‌ای دارند.

در مواردی که شما دچار اضطراب می‌شوید بهترین راه، کمک گرفتن از روانشناس است؛ روانشناس می‌تواند تا حد بسیار زیادی شمارا آرام کند؛ در غیر این صورت خود فرد می‌تواند به خودش کمک کند. پس ابتدا در این شرایط: احساس درماندگی درونتان را نادیده بگیرید تا عوامل اضطراب‌زا شما را آزار ندهد؛ چراکه بروزشان باعث می‌شود درنهایت گوشه‌گیر و افسرده شوید و حالت‌های پرخاشگری به شما دست دهد برای همین به روانشناس مراجعه کردن کمک بزرگی به شما می‌کند چون اولین و بهترین راه درمان شناخت بیمار از بیماری است. بیمار، اول‌ازهمه باید بداند این حالت عصبانیت برای چیست؟ و منشأ آن از کجاست؟ باید بداند مشکلی جدی در جسم او وجود ندارد و فقط گاهی اوقات بروز مسائلی، باعث اضطراب او می‌شود که با کنترل کردن اضطرابمان می‌توانیم از بروز علائم جدی، جلوگیری کنیم.

  • در این مواقع باید اول‌ازهمه یک لیوان آب خنک بنوشید، نفس عمیق بکشید و در جای آرامی بنشینید، این نکته بسیار مهم است که تا جایی که می‌توانید از مصرف کافئین و نیکوتین خودداری کنید چون تغذیه عامل مهمی در بروز استرس و اضطراب است.
  • سعی کنید ذهنتان را از جریان وقوع این حمله رها کنید و به فکر انجام کارهایی که باعث آرامشتان می‌شود باشید، مثلاً تلویزیون تماشا کردن، پیاده‌روی کردن و کتاب خواندن.
  • بعضی از افراد برای کنترل استرسشان به سراغ کارهایی مثل مدیتیشن یا یوگا می‌روند اما در اکثر موارد این کلاس‌ها نمی‌تواند کمکی به آن‌ها بکند چون درواقع در زمان بروز اضطراب و استرس واکنشی که از شما سر میزند مهم است که معمولاً قابل پیش‌بینی نیست؛ جالب است بدانید وقوع این حملات آسیب جدی و اساسی به شما نمی‌رساند، پس جای نگرانی نیست. گاهی اوقات ترس از تکرار دوباره‌ی حمله باعث می‌شود فرد از فعالیت و کارهای روزمره‌اش هم بازبماند.
  • بهتر است خانواده و نزدیکان شما این علائم را بدانند تا در صورت وقوع این حالت بتوانند به شما کمک کنند.

ارسال دیدگاه