تاریخ ارسال : ۹۶/۰۸/۱۴حتماً در اطرافتان افرادی را دیده‌اید که در منزلشان حیوانات خانگی دارند و البته که همهٔ افراد انگیزه و دلایل مربوط به خودشان را برای نگهداری این حیوانات دارند، برخی از افراد به دلیل علاقه بسیاری که به حیوانات دارند، دوست دارند تا آن‌ها را در کنار خودشان در منزل داشته باشند. برخی دیگر تصور می‌کنند که چون حیوانات بسیار مظلوم و بی‌گناه هستند برای همین وظیفهٔ خودشان می‌دانند تا از آن‌ها مراقبت کنند. افراد دیگر هم برای حیوانات حق ویژه‌ای قائل هستند و می‌گویند باید در کنار انسان‌ها با صلح و آرامش باشند. برخی دیگر هم برای اینکه فرزندانشان به حیوانات علاقه دارند برای همین از حیوانات نگه‌داری می‌کنند.

توجه داشته باشید که اگر فرزندانتان به حیوان خانگی علاقه دارند نباید نادیده گرفته شوند. روانشناسان میگویند کودکان بعد از سه‌سالگی علاقهٔ زیادی به تمرین نگهداری و مراقبت از حیوانات دارند زیرا درواقع با انجام این کار در حال بازی کردن نقش پدر و یا مادر خود هستند. کودکان در این فرایند مسئولیت‌پذیری و مراقبت کردن را به‌طور کامل یاد می‌گیرند. در خصوص نگه‌داری حیوانات مطالعاتی انجام شده است. طی این بررسی‌ها کودکانی که حیوان پشمالویی در اطرافشان دارند احتمال اینکه در کودکی دچار بیماری آسم و انرژی بشوند، زیاد است. درحالی‌که همین موضوع در بزرگ‌سالی برایشان کمتر است؛ زیرا سیستم ایمنی بدن آن‌ها قوی‌تر شده است.

کودکانی که در دوران کودکی‌شان حیواناتی داشته‌اند که شاید آن‌ها را از دست داده باشند با مسائل سخت زندگی مانند مرگ بسیار راحت‌تر از بقیهٔ افراد مواجه می‌شوند؛ به همین ترتیب درک بالاتری هم از مسائل دارند. وجود حیوان خانگی باعث رشد شناختی کودکان می‌شود به همین دلیل می‌تواند به‌راحتی واقعیت‌های تلخ و شیرین زندگی خود را با حیوان خودش در میان بگذارد درواقع حیوان خانگی برای او در حکم یک دوست و همدم عمل می‌کند و همچنین باعث افزایش عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس کودکان می‌شود درواقع فرزند شما همدلی کردن و ارتباط برقرار کردن با دیگران را یاد می‌گیرد.

البته با وجود این مسائل باز هم حیوانات خانگی ممکن است تأثیرات منفی زیادی هم برای کودکان داشته باشند. به‌عنوان‌مثال وجود سگ ممکن است باعث شود رفتار فرزند شما کمی پرخاشگر شود و یا باعث بروز بیماری‌هایی شود برای همین توصیه می‌شود در صورت ممکن حیوان خانگی در محیطی مانند حیاط که در یک فضای باز است نگه‌داری شود.

 

نگین تربتی

 

 

 

 


ارسال دیدگاه