تاریخ ارسال : ۹۶/۰۷/۰۵زمانی که در رفتاردرمانیِ چاقی صحبت از رفتارهای چاق‌کننده می‌شود شاید کمتر کسی به خواب به‌عنوان یک عامل تأثیرگذار در چاقی فکر کند، اما خواب چگونه می‌تواند در چاقی ایفای نقش کند؟

زمانی که ریتم شبانه‌روزی شما آشفته می‌شود، بدن هورمون گرلین بیشتری ترشح خواهد کرد. این هورمون مسئول افزایش اشتها در افراد است و می‌تواند باعث ایجاد پرخوری و درنهایت افزایش وزن شود. با افزایش وزن، خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ افزایش پیدا می‌کند. همچنین نداشتن یک خواب آرام و خوب می‌تواند سطح هورمون لپتین که مسئول احساس سیری در بدن است را کاهش دهد. مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد زمانی که افراد ۸۰ دقیقه از خواب شبانه‌روزی خود را کم می‌کنند، ۵۴۹ کالری بیشتر از سایر افراد دریافت خواهند کرد. این موضوع نشان‌دهنده افزایش وزن است.

 

۶ قانون طلایی درباره خواب:

  • در شبانه‌روز ۶.۵ تا ۸.۵ ساعت خواب مناسب داشته باشید. در یک مطالعه انجام‌شده، زنانی که بین ۶.۵ تا ۸.۵ ساعت خواب داشتند؛ خطر افزایش وزن کمتری نیز آن‌ها را تهدید می‌کرد.
  • در یک‌زمان مشخص بخوابید. زمانی که می‌خواهید بدن خود را برای کاهش وزن آماده کنید، بهتر است یک برنامه منظم برای خواب خود داشته باشید. سعی کنید همیشه در یک‌زمان مشخص بخوابید.
  • دمای اتاق را کم کنید. خوابیدن در یک اتاق خنک‌تر باعث می‌شود بدن چربی بیشتری بسوزاند. این کار همچنین باعث بهبود حساسیت به انسولین نیز می‌گردد.
  • سعی کنید اتاق را تاریک‌تر نگه‌دارید. زنانی که در اتاق تاریک می‌خوابند، ۲۱ درصد کمتر از سایر افراد به چاقی مبتلا می‌شوند.
  • تمامی ابزارهای هوشمند خود را کنار بگذارید. حتماً شما هم شنیده‌اید که استفاده از دستگاه‌های هوشمندی همچون موبایل و تبلت می‌تواند خواب شما را تحت تأثیر خود قرار دهد. نور حاصل از این دستگاه‌های هوشمند می‌تواند سطح ملاتونین را تحت تأثیر قرار دهد. مطالعات انجام‌شده در دانشگاه گرانادای اسپانیا نشان می‌دهد که کاهش سطح ملاتونین می‌تواند باعث افزایش وزن در افراد گردد. حداقل سی دقیقه قبل از خواب دستگاه‌های هوشمند خود را خاموش کنید.
  • سایر فاکتورها را فراموش نکنید. مصرف غذاهای سالم و حرکات بدنی مختلف می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.
  • البته زمانی که صحبت از کاهش وزن به میان می‌آید، باید به این نکته توجه داشته باشید که فاکتورهایی همچون ورزش، انتخاب‌های سالم غذایی و خواب به همراه یکدیگر مؤثر خواهند بود.

 

آزاده سلحشور/ کارشناس ارشد روانشناسی


ارسال دیدگاه