تاریخ ارسال : ۹۶/۰۵/۲۴خودشکوفایی به معنای برآورده کردن نیازهایمان است؛ درواقع نیازهایی که از نیازهای اولیه‌ای که مازلو مطرح کرده است، فراتر می‌رود. ازنظر راجرز رسیدن به خود شکوفایی به معنای رسیدن به بالاترین سطح سلامت روانی است. به معنای توانایی قبول کردن همه تجارب زندگی، قبول کردن زندگی در لحظه، داشتن احساس آزادی در تفکر و عمل.

همان‌طور که می‌دانید بر اساس هرم نیازهای مازلو همهٔ ما انسان‌ها یک سری نیازهایی را داریم که باید همهٔ آن‌ها را برآورده کنیم. همهٔ ما انسان‌ها به دنبال راهی برای خود شکوفایی هستیم تا بتوانیم از تمامی استعدادهایمان به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم. اگر بخواهیم با توجه به نظر مازلو دربارهٔ افرادی که توانایی خودشکوفایی دارند، صحبت کنیم باید معیارهایی را در نظر بگیریم:

  • قبول کردن این نکته که آینده‌شان نامشخص است وزندگی همواره دارای واقعیات تلخ و شیرین است که باید همهٔ این واقعیات و اتفاقات را به‌صورت کاملاً منطقی پذیرا باشند.
  • دیگران و اطرافیان و حتی خود را به‌صورت واقعی و همان‌طور که هستند، بپذیرند؛ به عبارتی تلاش می‌کنند سازگاری خوبی را با شرایط خود و دیگران فراهم کنند و درنهایت نگاهی منطقی به زندگی دارند.
  • تفکرات و اندیشه‌ای کاملاً مستقل داشته باشند و بتوانند خودشان برای خودشان و آینده‌شان تصمیم بگیرند و خیلی در قیدوبند اتفاقاتی که در اطرافشان می‌افتد، نباشند؛ به‌گونه‌ای سعی می‌کنند خودمختار و مستقل باشند.
  • این افراد، به‌طورجدی به دنبال پیدا کردن راه‌حل برای حل مشکلاتشان هستند و در کل دارای شخصیت جدی هستند و خیلی به دنبال اوقات خوش و خنده نیستند، درواقع شوخ‌طبعی آن‌ها باعث ایجاد روابط اجتماعی آن‌ها می‌شود، رفتاری ساده و طبیعی دارند.
  • به فکر کمک به انسان‌های دیگر هستند، سعی می‌کنند با افراد کمی، روابط عمیق داشته باشند نه اینکه دوستان زیادی همراه با روابط سطحی داشته باشند، این افراد نیاز به خلوت و حریم خصوصی درشان زیاد احساس می‌شود.
  • آخرین و مهم‌ترین نکته‌ای که همهٔ انسان‌ها باید آن را یاد بگیرند توانایی نه گفتن است، اینکه افراد بتوانند در مقابل خواسته‌هایی که مطابق میل درونی‌شان نیست مخالفت کنند و درواقع کلمهٔ نه را به کار ببرند.

 

نگین تربتی


ارسال دیدگاه