تاریخ ارسال : ۹۶/۰۴/۰۳


خود در روانشناسی

خود و انواع آن

 خود از یکی موضوعات بسیار بااهمیت در علم روانشناسی است. اکثر روانشناسان به توضیح مفهوم خود بیشتر از مسائل دیگر در روانشناسی اهمیت می‌دهند و می‌دانند که عمده‌ترین مبحث روانشناسی است. اول‌ازهمه باید بدانید اصلاً خود چیست؟ خود به معنای اطلاعات ما در مورد استعدادها و توانایی‌ها و تفکر خودمان است؛ درواقع هرگاه بخواهیم خودمان را توصیف کنیم تعریفی دقیق از ویژگی‌هایمان می‌دهیم البته توجه به این نکته بسیار مهم است که نظر اطرافیان در مورد ما بسیار بر روی شناخت ما از خودمان تأثیرگذار است، به‌عنوان‌مثال اگر در خانواده فردی بی‌استعداد شناخته‌شده باشیم قطعاً روی ما تأثیر می‌گذارد؛ به همین دلیل است که ما مداوم در حال پرسش‌هایی از خودمان هستیم باید بدانیم که پاسخ به این سؤالات پاسخ به تمام ویژگی‌های درونی و احساسات ما است. هرچقدر نسبت به این سؤال با آگاهی بیشتر و دقیق‌تر پاسخ دهیم از خودآگاهی بیشتری برخورداریم و درنتیجه احساساتمان را بهتر و بیشتر می‌توانیم کنترل کنیم، شاید برایتان سؤال پیش بیاید اصلاً خودآگاهی چیست؟ خودآگاهی آن دسته اطلاعاتی است که ما از خودمان داریم درواقع آن تصویر روشنی که از ویژگی‌ها و توانایی‌های خودمان داریم. خودآگاهی به ما در جهت موفقیت‌هایمان کمک می‌کند چون ما را آگاه می‌کند چه نقاط ضعف و قوتى داریم و همین نکته به ما در جهت انتخاب شغلی مناسب کمک می‌کند و در نهایت باعث موفقیت ما می‌شود.

 از خود تعاریف متعددی ارائه شده است اما در همه‌ی آن‌ها یک ویژگی مشترک وجود دارد و آن آگاهی یافتن از خود و قابلیت‌های خود است درواقع خود بازتابی از نگرش‌ها و رفتار دیگران با ما است اگرچه که در این موضوع هم همچنان نظرات دیگران تأثیر دارد چون هرکسی نظر شخصی خودش را در مورد ما می‌دهد، خود رفتاری مابین تمایلات درونی و بیرونی افراد است که باعث ایجاد تعادل بین آن‌ها و تنظیم رفتار می‌شود اگر بخواهیم انواع خود را نام ببریم، می‌توانیم به چند نمونه اشاره‌کنیم.

خود واقعی: آن بخش از درون همه‌ی افراد است که معمولاً پنهان می‌شود و خصوصی‌ترین قسمت خود است.

خود اجتماعی: همان ویژگی‌های اجتماعی خود است که افراد در نقش‌های مختلف ایفا می‌کنند درواقع خودی است که چگونگی ارتباط شما با دیگران را نشان می‌دهد.

خود آرمانی: همه‌ی افراد دوست دارند همیشه به‌صورت یک فرد ایده‌ال باشند؛ خود آرمانی آن خودی است که همیشه آرزو دارید باشید. 

خود کاذب: آن خودی است که در ارتباط با دیگران با توجه به شرایط، تغییر می‌کند.


ارسال دیدگاه