تاریخ ارسال : ۹۶/۰۳/۱۱در دانشگاه Santa Clare دانشجویان می‌توانند درسی به نام روان‌شناسی سلامت داشته باشند که تا اندازه‌ای تحقیقات و بهترین تمرین‌ها را برای افزایش عادت‌های سالم و خوب بازبینی کنند.

از دانشجویان خواسته می‌شود که با کوشش بسیار کار کنند تا یکی از عادت‌های ناسالم خود را در طول‌ ترم تغییر دهند و یافته‌هایشان در آن زمینه را با جزییات در یک گزارش آموزشی بنویسند. عادت‌های رایجی که برای سلامتی انتخاب می‌شوند شامل افزایش ورزش مکرر، ایجاد یک رژیم سالم‌تر و کاهش مصرف الکل است.

اما باز هم یکی از عادت‌های ناسالمی که دانشجویان به بد خوابیدن است. این اصلاً تعجبی ندارد. بدیهی است که دانشجویان دانشگاه خواب راحتی ندارند خصوصاً وقتی به میان‌ترم و امتحانات نهایی نزدیک می‌شوند. من معمولاً راجع به این قضیه با آن‌ها شوخی می‌کنم و در شروع ترم دانشگاهی به آن‌ها می‌گویم هفته‌های اندکی خواهد بود که آن‌ها هوشیارند و بعدازآن کم‌کم خمیازه می‌کشند، سرهایشان را روی میز می‌گذارند و یا بیهوده سر تکان می‌دهند.

تنها دانشجویان دانشگاه جزو این‌گونه افراد نیستند. در حقیقت موسسه بین‌المللی سلامت تخمین می‌زند که بیش از ۴۰ میلیون آمریکایی دچار اختلالات خواب و به مقدار قابل‌توجهی بی‌خوابی هستند که بیشتر آن‌ها بیش از ۴۰ سال دارند.

یکی از بزرگ‌ترین پژوهشگران، اختراع الکتریسیته را مسبب خواب ناکافی دانست. فکر کنید، قبل از اینکه بتوانیم الکتریسیته مطمئن و قابل‌اعتمادی داشته باشیم، هر وقت خورشید پایین می‌آمد می‌خوابیدیم و هر وقت خورشید بالا می‌آمد بیدار می‌شدیم. الکتریسیته نور کافی را تولید کرد چه در شب و چه در روز و حواس‌پرتی‌هایی ازجمله تلویزیون، رادیو، کامپیوتر و … را وارد زندگی ما کرد.

خیلی وسوسه‌انگیز است که کمی بیشتر ازآنچه باید، بیدار بمانیم تا در استفاده از وسایل الکتریکی یا اختراعات باتری دار جدید قرن بیستم زیاده‌روی کنیم. همیشه بیشتر ازآنچه نیاز داریم یا می‌خواهیم، در زندگی‌ ما به‌قدری مشغله وجود دارد که رایج‌ترین راه‌حل برای اکثریت مردم برای رسیدن به تمام کارهای روزانه کم خوابیدن است.

بعلاوه، ما معمولاً در تمرین برای خوب خوابیدن شکست می‌خوریم. شما راجع به این رفتارها حتماً شنیده‌اید، با انجام این رفتارها، می‌توان خواب بهتری داشت. این رفتارها شامل موارد زیر هستند:

  • اجتناب از کافئین و الکل زیاد در انتهای روز
  • خواب در یک مکان نرم و کاملاً تاریک که حواس‌پرتی‌هایی همچون صدا یا نور وجود نداشته باشد.
  • چرت نزدن در انتهای روز
  • ورزش مداوم و مکرر روزانه
  • استفاده نکردن از تخت خواب برای کار و فعالیت‌هایی به‌جز خوابیدن
  • حداقل ۳۰ دقیقه وقت گذاشتن روی یک کار آرامش‌بخش قبل از خواب، مثل یک کتاب آرامش‌بخش خواندن یا مطالعه یک مجله

سرانجام، مهم است که یک سری انتظارات منطقی راجع به خواب داشته باشیم. هرچه سن ما بیشتر می‌شود کمتر و در نور بیشتر می‌خوابیم. برای چنین افرادی عادی و معمول است که نصف شب‌بیدار شوند و مثلاً به دستشویی رفته و دوباره به تخت خود برگردند اما برای مدت کمی خوابشان نرود. وقتی ما کم‌کم برای خوب و کافی نخوابیدن خود می‌ترسیم و مضطرب می‌شویم، خودبه‌خود چرخه‌ای از استرس و اضطراب به وجودمی آوریم که مانع خواب ما می‌شود.

من اخیراً یک بیمار بزرگ‌سال در کلینیک شخصی‌ام داشتم که از مشکلات خوابش شکایت داشت. او بازنشسته بود و آن‌قدر به داروهای خواب‌آور متکی شده بود که آن‌ها را به‌خوبی با داروهای دیگر و میزان مصرف گاه‌به‌گاه الکلش هماهنگ نمی‌کرد. وقتی صحبت از استراتژی‌های جزئی یک خواب خوب شد، به او یادآوری کردم که چون بازنشسته است نیازی ندارد که صبح‌ها سر ساعت مقرر از خواب بیدار شود یا باوجوداینکه خسته شده باز هم بیدار بماند. من به شوخی به او گفتم که لازم نیست خلبانی هواپیما یا یک عمل جراحی را به انجام برساند. او خندید و موافق بود که فقط باید در ارتباط با نگرانی‌های کم‌خوابی خود آرام باشد و راجع به انتظاراتی که دارد منطقی‌تر رفتار و عمل کند. پس‌ازآن، خواب او بلافاصله منظم و بهتر شد.


ارسال دیدگاه