تاریخ ارسال : ۹۶/۰۸/۱۴حتماً شما هم مانند همهٔ افراد دیگر در زندگی‌تان دچار سکسکه شده‌اید، سکسکه باعث کلافگی و سردرگمی افراد شده و صحبت کردن و تنفس را برایشان دشوار می‌کند. سکسکه به دلیل انقباض دیافراگم، پردۀ عضلانی قفسه سینه که کار تنفس را به عهده دارد، رخ می‌دهد، البته گاهی اوقات هم به دلیل مشکلات گوارشی مانند نفخ، سو هاضمه و یا حتی مسمومیت غذایی هم باعث ایجاد آن می‌شود. سکسکه درواقع یک عمل خودکار در بدن است که فرد هیچ کنترلی بر روی آن ندارد.

احتمال مبتلا شدن به سکسکه در مردان و زنان تقریباً به یک اندازهٔ مساوی است اما معمولاً ۸۰٪‌ سکسکه‌ها به خاطر یک دلیل مشخص مانند درد معده و یا عدم هضم غذا و … است و ۲۰٪‌ آن، یک علت روانی دارد که معمولاً اولین علت روانی آن موضوع استرس و اضطراب‌زایی است که فرد را دچار نگرانی و تشویش عمیقی کرده است. درواقع افرادی که دارای استرس‌های عصبی و هیجان‌های عاطفی و تشویش اضطراب زیادی هستند بیشتر از سایر افراد دچار سکسکه موقت می‌شوند.

در صورت بروز سکسکه، کارهایی نظیر نوشیدن آب به‌صورت وارونه، نوشیدن یک لیوان آب سرد به‌صورت سریع، خوردن شکر و یا عسل و یا نگه‌داشتن آن در انتهای دهان، بیرون کشیدن سریع و ناگهانی زبان، تنفس در کیسهٔ پلاستیکی، بلعیدن یخ، سرفه کردن و یا عطسه کردن به‌صورت عمدی، نگه‌داشتن نفس و شمارش از ۱ تا ۱۰ به‌آرامی؛ می‌توانند کمک‌کننده باشند.

سکسکهٔ کوتاه‌مدت معمولاً کمتر از ۲ ساعت طول می‌کشد اما در صورت طولانی شدن آن، که معمولاً بیشتر از ۲ روز گزارش شده است بهتر است حتماً به پزشک مراجعه شود که در این صورت معمولاً اولین دارویی که توسط پزشک تجویز می‌شود قرص و یا آمپول آرام‌بخش است تا در صورت امکان؛ اول‌ازهمه میزان استرس و اضطراب فرد کاهش پیدا کند.

منشأ بسیاری از بیماری‌ها استرس و اضطراب درونی افراد است؛ سعی کنید در تا آنجا که می‌توانید آرامش خودتان را حفظ کنید. شما از طریق ورزش‌هایی مانند یوگا و راه رفتن می‌توانید به حفظ آرامش خودتان کمک کنید.

نگین تربتی


ارسال دیدگاه