تاریخ ارسال : ۹۵/۱۰/۱۱چطور بر حسادت غلبه کنیم

تجربه احساس حسادت در حد تعادل کاملاً طبیعی به نظر می‏رسد. مشکل ازآنجا شروع می‏شود که حسادت از کنترل خارج شده و به صورتی کاملاً محسوس زندگی ما را تحت‏تاثیر خود قرار می‏دهد. هرکدام از ما ممکن است با روشی خاص در مقابل حسادت بیاستیم، اما تکنیک‏های ساده‏ای وجود دارد که می‏تواند در این راه به ما کمک کند.

 

حسادت را بهتر بشناسید

حسادت هیجانی پیچیده است که اغلب به دلیل عدم احساس امنیت و ترس از دست دادن کنترل، فعال می‏شود. شاید اصلی‏ترین محرک حسادت، ترس از دست دادن رابطه یا همسر باشد؛ بنابراین فرد دست به هر کاری می‏زند تا اوضاع را تحت کنترل خود در بیاورد.

 

دلیل حسادت خود را درک کنید

شناخت حسادت اولین قدم برای کنترل کردن آن است. هر زمان که حسادت به سراغ شما می‏آید، دلیل و تأثیراتی که روی شما می‏گذارد را بررسی کنید. چند نفس عمیق بکشید و از یک تا ده بشماری و سپس افکار خود را بررسی کنید و ببینید آیا واقعاً ریشه در واقعیت دارد یا نه.

 

 ترس‏هایتان را بیان کنید

غلبه بر حسادت نیازمند یک گفتگوی صادقانه در مورد احساسات شما است. فراموش نکنید که بهتر است احساسات منفی خود را بازگو کنید تا آن‌ها را به‌صورت نمود رفتاری آشکار کنید. زمانی که شما و همسرتان کاملاً آرام و پذیرا هستید، بهترین زمان برای صحبت در مورد احساسات منفی شما است. هرچقدر گفتگوی شما با همسرتان در مورد این موضوع بیشتر شود، احساس امنیت شما در رابطه تقویت خواهد شد.

 

اعتمادبه‌نفس خود را تقویت کنید

برای بالا بردن اعتمادبه‌نفس تمرینات ساده‏ای وجود دارد که شما را به‌سوی افزایش احساس امنیت در رابطه سوق می‏دهد. باورهایتان را نسبت به خود، مورد چالش قرار دهید. فهرستی از توانایی‏، نقاط قدرت و دستاوردهایتان بنویسید و درجایی امن نگه‌دارید و اطلاعات جدید را به‌طور منظم به آن اضافه کنید. خودتان را دوست داشته باشید و فراموش نکنید که احترام به خود، مهم‌ترین عامل در مقابل حسادت است.


ارسال دیدگاه