تاریخ ارسال : ۹۶/۰۲/۱۸


گروه درمانی

گروه‌درمانی برای بسیاری از افراد می‌تواند مفیدتر و یا حتی باانگیزه‌تر از مشاوره‌ی فردی باشد، زیرابه افراد کمک می‌کند تا متوجه شوند که تنها نیستند، همین امر موجب می‌شود زمانی که پس از گروه‌درمانی وارد درمان فردی می‌شوند دیگران احساس درماندگی و ناراحتی را ندارند چراکه احساس می‌کنند افراد دیگری در کنارشان هستند که مانند آن‌ها هستند و آن‌ها تنها افرادی نیستند که این مشکلات رادارند.

درست است که همه‌ی ما مشکلاتی را در زندگی شخصی‌مان داریم که فقط برای ما است نه فرد دیگری حتی نزدیکان ما، اما در گروه‌درمانی متوجه می‌شویم ما در کنار آمدن با مشکلاتمان تنها نیستیم

اروین یالوم سال‌ها در مشاور گروهی خود از اعضای گروه درخواست می‌کرد نامه‌ای را بنویسند بدون اینکه نام خودشان را در نامه ذکر کنند. درواقع به‌صورت ناشناس، این نامه شامل موضوعی‌ای می‌بود که اعضا نمی‌توانستند در جمع و گروه بگویند و با دیگر اعضا در میان بگذارند.

در میان این نامه‌ها چندین موضوع پرتکرارترین موضوعات بودند در میان اعضا مانند مسائل و مشکلاتی که در رابطه‌ی جنسی‌شان داشتند، احساس بی‌کفایتی و ناشایستگی‌ای که افراد داشتند و خودشان و توانایی‌هایشان را باور نداشتند و موضوع بعدی ان احساس عشقی را که به ناکامی رسیده بود و بیان کردنش برایشان مشکل بود، به همین دلیل مانند راز درون خودشان پنهان می‌کردند، با انجام این کار نه‌تنها دیگران احساس خجالت و ناراحتی و سرخوردگی‌شان برملا نمی‌شد بلکه آرام‌تر می‌شدند چراکه حرف‌هایشان را به‌صورت فردی ناشناس زده بودند و یا حتی راز چندین ساله.

 درواقع گروه‌درمانی ان احساس انزوا و تنهایی را که درون افراد است را کاهش می‌دهد و به افراد می‌گوید این درد و رنج برای همه است و آن‌ها تنها نیستند و نباید احساس تنهایی کنند، این‌گونه است که به افراد احساس پشتیبانی و تسهیل در درمان را می‌دهد.

در مشاوره‌ی گروهی اعضا تشویق می‌شوند تا صحبت کنند و در پی این گفت‌وگو از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند و حتی به یکدیگر در مورد رفتارهایشان بازخورد می‌دهند.

در گروه اعضایی هستند که احساس تنهایی می‌کنند به همین دلیل فکر می‌کنند نمی‌توانند دوستی پیدا کنند، زمانی که این افراد مشکلشان را مطرح می‌کنند اعضای گروه با گوش دادن و تشویق کردن او به صحبت کردن احساس انزوا را درونشان کاهش می‌دهند و تجربیاتشان را به اشتراک می‌گذارند درواقع با یکدیگر همدلی می‌کنند.

گروه‌درمانی به شما کمک می‌کند تا صدایتان را بشنوید.

میلر صدا را احساسات و نیازهای فرد تعبیر می‌کرد او اعضا را تشویق می‌کرد تا احساساتشان را به‌صورت راحت با صدای بلند بیان کنند، در سراسر جلسه از نیازهایشان به دیگر اعضای گروه بگویند.

بسیاری از افراد نمی‌دانند چگونه باید احساساتشان را به‌طرف مقابل بیان کنند به دوست، عشق، خانواده این افراد در گروه‌درمانی تشویق به انجام این کار می‌شوند و بر روی این موضوع متمرکز می‌شوند، یاد می‌گیرند چگونه احساسشان را ابراز کنند.

گروه‌درمانی با ایجاد فضای امن باعث می‌شود افراد از طریق بازخوردی که از دیگر اعضای گروه می‌گیرند بهترین راه را پیدا کنند و در این صورت می‌توانند بهترین استفاده را از بازخورد اعضای گروه بکنند.

میلر می‌گوید در گروه زمینه برای ارتباط گرفتن با دیگر افراد فراهم می‌شود و افراد یاد می‌گیرند چگونه می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

 در گروه‌درمانی افراد انتخاب کردن و انتخاب شدن را یاد می‌گیرند، می‌آموزند چگونه از یکدیگر معذرت‌خواهی کنند به صورتی که کمتر ناراحت شوند، درواقع می‌آمورند طرد شدن و رد شدن و انتخاب نشدن‌ انقدرها هم که فکرش را می‌کنند ترسناک نیست.

در این شرایط افراد کمتر احساس پوچی و بی‌ارزشی می‌کنند و کم‌کم وارد مرحله‌ی تازه‌ای از زندگی‌شان می‌شوند.

افراد در گروه اعتمادبه‌نفس داشتن را یاد می‌گیرند، اعتمادبه‌نفسی که باعث ایجاد روابط خوب در زندگی‌شان می‌شود و نحوه‌ی درست رفتار کردن را به آن‌ها می اموزد.

در گروه‌درمانی اعضا جسارت صحبت کردن را پیدا می‌کنند تا بتوانند در جمعی خارج از جمع گروه صحبت کنند.

در این صورت علاوه بر کاهش انزوا و اضطراب و پیدا کردن نیازها و احساساتشان یاد می‌گیرند مهارت‌هایشان را در زندگی افزایش دهند.

گروه‌درمانی در هر سنی برای همه‌ی افراد لازم است در این صورت می‌توانند در مشاوره‌ی فردی با مشاور خودشان در مورد اتفاق‌هایی که در گروه می‌افتد صحبت کنند و بدانند برای بهتر شدن وضع موجود چه‌کارهایی را باید انجام دهند تا آرامشی را که دنبال ان هستند را به دست بیاورند.


ارسال دیدگاه