تاریخ ارسال : ۹۶/۰۸/۱۴بسیاری از مشکلات پیش‌آمده در روابط بین‌فردی را می‌توان با گفتگو به شیوه‌ای مناسب، حل کرد. البته زمانی که یک مکالمه اتفاق می‌افتد و شکایت مطرح می‌شود بعید است که نتیجه، دقیقاً دلخواه ما شود. ما معمولاً تمایل داریم تا در مورد مشکل پیش‌آمده صحبت کنیم و مسئله‌مان سریع حل شود؛ اما ممکن است شریک عاطفی ما حالت تدافعی پیدا کند و درنهایت مسئولیت کارش را نپذیرد. شما می‌توانید راه‌های مؤثر بیان کردن شکایت را یاد بگیرید؛ راه‌هایی که باعث می‌شود تا گفتگویتان مؤثر واقع شود:

  • از به کار بردن جمله گوش کن در اول مکالمه بپرهیزید: برای شروع بهتر است از جملات عاطفی و احساسی استفاده شود به‌طور مثال بگویید: ما هر دو شرایط استرس‌زایی را سپری کرده‌ایم بهتر است با هم کمی صحبت کنیم.
  • مرحله بعدی پس از بیان جملات احساسی، بیان کردن موضوع به‌سادگی و در آرامش کامل است، توجه داشته باشید که شما در دادگاه نیستید و قرار نیست کسی را محکوم کنید؛ هدف ما بهتر کردن اوضاع و خاموش کردن خشم موجود است.
  • باید سعی کنید فقط بر روی یک موضوع متمرکز شوید و به‌طور کامل همه‌چیز را توضیح دهید تا دچار سوءتفاهم نشوید.
  • پس از انجام این کار؛ درخواست خودتان را بیان کنید. آنچه را که می‌خواهید تا اتفاق بیفتد، به‌طور مثال: می‌خواهم عذرخواهی کنی؟
  • شیوۀ پیشنهادی خود را برای این تغییر بگویید. مثلاً انتظار دارم که دیگر این کار را تکرار نکنی. یا اگر همسرتان، مدت‌زمان زیادی را از گوشی استفاده می‌کند؛ ممکن است بگویید: «من می‌خواهم که اگر شما هم ما موافقت کنی گوشی‌هایمان را زمانی‌هایی که شام می‌خوریم و یا فیلم تماشا می‌کنیم کنار بگذاریم. انجام این کار باعث می‌شود من احساس خیلی خوبی داشته باشم.»

شما می‌تواند مؤثر بودن گفتگو و شکایت را به حداکثر برسانید اما انجام این کار نیاز به تفکر و برنامه‌ریزی دارد. توجه کنید که زمان برای صحبت کردن شما مناسب است یا خیر …

 

نگین تربتی


ارسال دیدگاه