تاریخ ارسال : ۹۶/۰۴/۱۲شما تصمیمات مهم زندگی‌تان را چگونه می‌گیرید؟

همه‌ی ما در زندگی شخصی خود با مواقعی مواجه شده‌ایم که باید سعی کنیم بهترین تصمیم را از بین چندین تصمیم بگیریم؛ معمولاً در این شرایط افراد در بین یک ‌دوراهی قرار می‌گیرند که یقیناً دوراهی بین عقل و احساس است. ما همیشه سعی می‌کنیم عقلانی‌ترین راه را انتخاب کنم تا وارد یک مسیر اشتباه نشویم به همین دلیل تمامی تمرکز خودمان را بر روی انتخاب صحیح و عقلانی البته از نظر خودمان می‌گذاریم.

جالب است بدانید مغز ما ۱۰ ثانیه زودتر از اینکه ما تصمیم بگیریم؛ تصمیم می‌گیرد. پس بهتر است سعی کنیم خودمان در تصمیممان کمی دخالت داشته باشیم. به چه صورت؟

  • اول‌ از همه موضوع و چالش اصلی را مشخص کنید و تمامی خواسته‌هایتان را لیست کنید، این کار به شما کمک می‌کند تا بهتر به یاد بیاورید و راحت‌تر انتخاب کنید،؛ نوشتن باعث می‌شود سخت‌تر فراموش کنید (اگر فکر می‌کنید فرد فراموش‌کاری هستید نکات مهم زندگی‌تان را یادداشت کنید).
  • پس‌ازآن، خواسته‌هایتان را از نظر احساسی و عقلانی طبقه‌بندی کنید. بعد از اولویت‌بندی؛ پیامدهای مثبت و منفی هر کدام را به‌طور دقیق در نظر بگیرید. اجازه ندهید جنبه‌ی عاطفی، بیش از حد بر روی شما و تصمیمتان تأثیر بگذارد.
  • در مورد تصمیمی که می‌خواهید بگیرید اطلاعات کافی جمع‌آوری کنید و کاملاً مطالعه کنید تا از عواقب تصمیمتان آگاه باشید و با نگاهی مثبت بهترین تصمیم را انتخاب کنید.
  • معمولاً ما در زمان تصمیم‌گیری دچار مشکلاتی ازجمله ترس از شکست یا ترس از میزان مسئولیتی که در قبال اتخاذ این تصمیم ممکن است برایمان پیش بیاید و یا وسوسه شدن برای انتخاب‌های دیگر و… می‌شویم، برای همین مشورت کردن با افراد آگاه و متخصص به ما در جهت انتخابی مناسب کمک می‌کند؛ اما در نظر داشته باشید که نباید اجازه بدهید افرادی که مهارت کافی ندارند شما را تحت تأثیر قرار دهند.

تصمیمات ما درواقع مسیر زندگی‌مان را عوض خواهند کرد. به همین دلیل است که انتخاب آن مسئله‌ی بسیار مهمی به‌حساب می‌آید، گرفتن یک تصمیم درست می‌تواند ما را به قله‌ی خوشبختی و سعادت و موفقیت برساند و برعکس یک تصمیم غلط ممکن است آینده‌ی ما را نابود کند. پس بیایید سعی کنیم برای خودمان آینده‌ی درخشانی را بسازیم چون همه‌ی ما لایق بهترین‌ها هستیم.


ارسال دیدگاه