تاریخ ارسال : ۹۶/۰۲/۱۸


هوش هیجانی

هوش هیجانی نوعی از هوش می باشد که شامل عاطفه، احساس؛ هیجان است و با بهره‌ی هوشی مربوط به ریاضیات، متفاوت است.

هوش هیجانی برای اولین بار در سال ۱۹۴۰ توسط جان مایر و پیتر سالووی کشف شد.

هوش هیجانی در همه‌ی افراد به‌صورت نامشهود وجود دارد و در حوزه‌های زیر شناخته می‌شود:

خودآگاهی به معنای شناخت احساسات و هیجان‌های فردی است که باعث درک و آگاه شدن از انها می‌شود.

خود مدیریتی به معنای توانایی مدیریت کردن هیجان‌ها و احساسات فرد است با مدیریت کردن هیجان و مهارت‌های خود می‌توانید به خود مدیریتی برسید و حتی توانایی کنترل بر روی احساسات و تمایلات شخصیتان را پیدا می‌کنید، خود مدیریتی به افراد کمک می‌کند بتوانند انعطاف‌پذیری بیشتری در جهت مثبت رفتارشان پیدا کنند.

خود انگیزشی باعث ایجاد انگیزه‌ی درونی فرد برای انجام کارهایش می‌شود.

دیگرآگاهی به معنای شناخت و درک هیجان‌ها و احساس دیگران است، از طریق شناخت حالت‌ها، رفتارشان و انگیزه‌هایشان می‌توانیم در جهت پیشرفت روابطتان با افراد استفاده کنیم.

دیگر مدیریتی توانایی مدیریت کردن ارتباطات و رابطه‌هایمان با افراد دیگر است که باعث آگاه شدن از روابطمان با دیگران و چگونگی مدیریت کردن ان می‌شویم.

هوش هیجانی یک بخش بسیار مهم و ضروری در همه‌ی افراد است؛ هوش هیجانی یک عنصری در رفتار افراد است که با ضریب هوشی تفاوت دارد لزوماً افرادی که بهره‌ی هوشی بالایی دارند هوش هیجانی بالایی ندارند و درواقع هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند، هوش هیجانی قابل‌دیدن نیست.

 بهره‌ی هوشی توانایی فرد برای یادگیری مسائل سخت است اما هوش هیجانی مجموعه‌ای از انعطاف‌پذیری‌های اجتماعی است که می‌تواند با تمرین بهبود پیدا کند، شخصیت قطعه‌ی نهایی جورچین است شخصیت به معنای درون‌گرایی و برون‌گرایی فرد است؛ که از بهره‌ی هوشی و هوش هیجانی او تشکیل‌شده است و به فرد در جهت رشد و پیشرفت او کمک می‌کند.

هوش هیجانی تأثیر مثبتی در موفقیت‌های حرفه‌ای شما دارد و به صورت یک‌راه قدرتمند برای تخلیه‌ی انرژی خود در جهتی مفید استفاده می‌شود که در بسیاری از موارد باعث موفقیت می‌شود.

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند در شرایط کاری از موفقیت بیشتری نسبت به افرادی که فاقد این هوش هستند برخوردارند؛ زیرا توانایی بیشتری در جهت استفاده‌ی به‌موقع از احساسات و هیجان‌هایشان دارند درواقع این موضوع نشان می‌دهد چرا افرادی با ضریب هوشی متوسط، موفق‌تر از کسانی هستند که ضریب هوشی بالایی دارند.

جالب است بدانید ۹۰ درصد نوازندگان از هوش هیجانی بالایی برخوردارند زیرا می‌توانند احساساتشان را به‌گونه‌ای مؤثر مدیریت کنند و در جهت رشد و موفقیت از آن استفاده کنند.


ارسال دیدگاه