تاریخ ارسال : ۹۶/۰۴/۱۵


تعریف از دیگران

چگونه از دیگران تعریف کنیم؟

حتماً برای شما هم پیش آمده است که در جمعی نشسته باشید و کسی از شما تعریف کند. مثلاً به شما بگوید چقدر این رنگ بهت می‌آید یا چقدر زیباتر شدی؟

عجیب است که چرا بعضی مواقع این تعریف کردن برایمان خوشایند نیست؟ انگار به دلمان نمی‌نشیند. درحالی‌که اگر همین کلام و مکالمه را از فرد دیگری بشنویم برایمان جذاب‌تر ست. دلیل آن چیست؟ در بسیاری از مواقع، دلیل آن نحوه‌ی بیان کردنش است. اینکه بلد باشیم چگونه از دیگران تعریف کنیم تا بیشتر خوششان بیاید به مهارت خاصی نیاز دارد.

  • اول‌ از همه بهتر است وقتی می‌خواهیم از کسی تعریف کنیم با صدای رسا و بلند اسم آن شخص را صدا بزنیم؛ برای افراد شنیدن نامشان و نحوه‌ی صحیح تلفظ نامشان از سمت دیگران بسیار مهم است؛ به همین دلیل لازم است حتماً نامشان را صحیح و رسا صدا کنیم.
  • پس‌ازآن سعی کنید موضوع موردنظر را بدون هیچ‌گونه اغراق با یک صفت بگویید؛ مثلاً چقدر امروز با این لباس سبز دوست‌داشتنی‌تر شدی.
  •  سپس دلیل اینکه این تعریف را کردیم بگوییم؛ وقتی دلیل انجام کارهایمان را توضیح می‌دهیم افراد متوجه می‌شوند که این رفتار و حرف ما از روی فکر و تدبیر بوده است و قطعاً تأثیرش هم بروی افراد بیشتر است.
  • دقت داشته باشید لبخند زدن در جلب اعتماد طرف مقابل بسیار به شما کمک خواهد کرد، لبخند به لب داشتن به شما و افراد دیگر، احساس آرامش و صداقت می‌دهد.
  • وقتی اسم فردی را صدا می‌زنید یعنی فقط و فقط منظورتان همان فرد است نه افراد دیگر، این کار به او احساس منحصربه‌فرد بودن، می‌دهد و حس نمی‌کند شما از روی چاپلوسی به همه‌ی افراد همین جمله را میگویید.

آن‌قدر دیگران از ما و اطرافیانمان تعریف نکرده‌اند که انجام این کار به نظرمان کار مسخره‌ای می‌آید؛ برای همین بهتر است از خودمان شروع کنیم تا بتوانیم انجام این کار را به صورت غیرمستقیم به دیگران آموزش دهیم. حواستان باشد چاپلوسی کردن با تعریف کردن متفاوت است.

بهتر است نگاه زیبا داشتن را تمرین کنیم یا این بار دیگر چشم‌هایمان را بشوییم …


ارسال دیدگاه