تاریخ ارسال : ۹۶/۰۲/۰۵آیا شما همیشه عصبانی هستید؟ موارد زیر را با دقت بخوانید

 1. خودخوری نکنید

اگر از دست یک سیاستمدار یا بی‌عدالتی اجتماعی عصبانی هستید، کاری برای آن انجام دهید. تحقیقات انجام‌شده توسط روانشناسان در دانشگاه ویسکانسین  به‌خوبی این موضوع را نشان می‌دهد؛ زمانی که به دانشجویان گفته شد که قرار است دانشگاه شهریه را افزایش دهد آن‌ها دچار خشم شدیدی شدند اما زمانی که از آن‌ها خواسته شد که برگه اعتراض‌آمیزی را در مورد این افزایش امضاء کنند تا ناراحتی خود را به مسئولین دانشگاه نشان دهند، خشم آن‌ها کاهش پیدا کرد.

 1. به بالش خود مشت نزنید

وقتی عصبانی هستید دست خود را به درودیوار نکوبید زیرا برخلاف باور عمومی نه‌تنها خشم شما را کاهش نمی‌دهد بلکه شما را عصبانی‌تر می‌کند و خصومت درون شما را افزایش می‌دهد و عصبانی شدن بیش از حد خطر سکته را افزایش می‌دهد.

 1. سه نفس عمیق بکشید

زمانی که شما عصبانی هستید بدن شما سفت می‌شود رابرت نیکلسون. استاد  دانشگاه سنت لوییس می‌گوید زمانی که شما نفس عمیق می‌کشید کمک می‌کند تا درجه‌ی عصبانیت و خشم شما کاهش ‌یابد

 1. خشم خود را درک کنید

مانند یک کارگاه حرفه‌ای ، تمام افراد، شرایط، مکان‌ها و چیزهایی که ممکن است خشم شما را شعله‌ور کند را شناسایی کنید. دکتر نیکلسون توصیه می‌کند که پس از آگاهی و شناخت این موارد تا جاییکه امکان دارد از آن‌ها اجتناب کنید. اما اگر نمی‌توانید از آن‌ها اجتناب کنید، آگاهی از آن‌ها به شما کمک می‌کند که تأثیرات منفی موقعیت‌های ناخوشایند بر روی شما کاهش پیدا کند.

 1. کنترل خود را از دست ندهید

هرکس کنترل خود را از دست بدهد یک بازنده به‌حساب میاید و ازنظر تمام افرادی که در آن جمع حضور دارند شما شخصیت بد داستان شناخته خواهید شد حتی اگر حق کاملاً با شما باشد. برای حل این مشکل از این تمرین استفاده کنید؛ موقعیتی را تصور کنید که در آن به‌شدت خشمگین شدید و شروع کنید به بیان رفتارهای مختلفی که ممکن است در آن شرایط انجام دهید. صدای خود را ضبط کنید و چند بار ان را گوش دهید. این فایل ضبط‌شده به‌خوبی به شما نشان می‌دهد که در شرایط بسیار پیچیده هم گزینه‌های خوب دیگری هم در کنار از کوره دررفتن، دارید.

 1. قدم بزنید

در لحظه عصبانیت بهتر است از موضوعی که شمارا عصبانی کرده، فاصله بگیرید. سپس یک استراحت ۵ دقیقه‌ای به خودتان بدهید و کمی قدم بزنید یا کار دیگری انجام دهید که مطمئنید آرامش را دوباره به شما بازمی‌گرداند. اگر عصبانیت شما به خاطر ترافیک شدیدی است که در آن گیر افتاده‌اید، رادیو یا ضبط ماشین را روشن کنید و از موسیقی لذت ببرید. به زبان خیلی ساده برای فاصله گرفتن از دردسر می‌توانید یک‌راه فرار ذهنی یا فیزیکی برای خود در نظر بگیرید.

 1. تصور کنید .

یک علامت ایست قرمز  بزرگ را در ذهن خودتان تجسم کنید هر وقت شما احساس کردید که خونتان دارد به جوش می‌آید چند دقیقه به موضوع از یک منظر دیگر  نگاه کنید و از خودتان بپرسید آیا خشمگین شدن ارزش دارد که بخواهم کسی  را ناراحت کنم؟

 1. نشانه‌های خشم را بدانید

علائم خشم خودتان را بشناسید.مشت گره‌کرده.لرزش.گرگرفتگی یا عرق کردن.در این هنگام قبل از ادامه پیدا کرد این علائم نفس عمیق بکشید .کاترین جردن پروفسور دانشگاه تگزاس می‌گوید اگر در مورد علائم خشم خودتان آگاه نیستید از دوستان یا خانواده بپرسید آن‌ها حتماً می‌دانند.

 1. یک تلنگری به خودتان بزنید

هر زمان که خواستید از کلماتی نظیر همیشه یا هرگز استفاده کنید، بهتر است تلنگری به خودتان بزنید زیرا این کلمات نشان‌دهنده افکار سیاه‌سفید یا  همه‌یاهیچ است که شمارا در مسیر خشم ناگهانی قرار می‌دهد. دکتر نیکسون میگوید بهتر است به مسائل  به‌جای اینکه سیاه نگاه کنید سفید بنگرید دانستن اینکه زندگی گاهی اوقات ناعادلانه است و گاهی اوقات افرادی هستند که شمارا ناراحت کنند. درهرصورت نباید شما از کلماتی مثل همیشه ناامیدم و هرگز اتفاق خوبی نمی‌افتد استفاده کنید.

 1. موقعیت را با خنده رد کنید

زمانی که با یک خانواده‌ی عصبانی روبرو هستید به دنبال راهی برای خنداندن اعضا باشید. این‌یک ترفند خانواده‌درمانی است که اغلب مورداستفاده قرار می‌گیرد. دکتر جردن می‌گوید برای مثال گرفتن عکس خانوادگی و ادا اصول احمقانه درآوردن و یا رقصیدن  یا مخفی کردن هدیه درجایی که اعضای خانواده ندانند.انجام این کارها فقط باعث نشاط و سرگرمی است نه‌تنها  این‌گونه خشم منتقل نمی‌شود بلکه به افراد نشان می‌دهد که همیشه باهم هستند و در کنار هم یک خانواده هستند وان عشق و بخشش باقی می‏ماند.

 1. یاد بگیرید چگونه از مسائل عبور کنید

به یاد داشته باشید که خشم می‌خواهد پیامی به شما برساند پس از خودتان بپرسید الآن چه چیزی من را ناراحت کرده است؟ از خشم و ناراحتیان به‌عنوان یک مسئله‌ی ساده و کارساز استفاده کنید تا در اینده پیشرفت کنید.

 1. خشم خود را نمایان نکنید

بروز دادن خشمتان جز اینکه دیگران را خشمگین می‌کند و باعث می‌شود آن‌ها از شما بترسند دستاورد دیگری ندارد، این‌یک ابزار تنبیهی نیست بلکه یک پیام ارتباطی است یا یک سلاح عاطفی درواقع این‌یک مشکل شخصی است بنابراین به خودتان اجازه ندهید از خشمتان به‌عنوان یک تهدید استفاده کنید مخصوصاً با فرزندانتان. خشم شما مشکل شماست نه آن‌ها.

 1. برای خشمتان زمان مشخص کنید

زمانی که شما عصبانی هستید به خودتان زمان بدهید تا خشمتان فروکش کند تقریباً ۲ دقیقه قبل از اینکه هر عکس‌العملی نشان دهید

ران پاتر نویسنده‌ی کتاب خشم خود را متوقف کنید می‌گوید اگر زمانی که خشمگین هستید کمی به خودتان زمان بدهید و از روی عصبانیت کاری را انجام ندهید، نتیجه‌ی بهتری می‌گیرید

 1. نامه‌ی بخشش بنویسید

حتی لازم نیست نامه را ارسال کنید همین حرکت نوشتن خشم شمارا خالی یا کمتر می‌کند، اما اگر می‌خواهید که رابطه‌ی خودتان را با آن افراد یا فردی که خشمگینتان کرده است دوباره از نو  بسازید، نامه را ارسال کنید.

طی یک تحقیقات در دانشگاه میشیگان دریافتند، زمانی که داوطلبان به افرادی که انها را خشمگین کرده‌اند فکر می‌کنند فشارخون، ضربان قلب، تنش عضلانیشان افزایش پیدا می‌کند، درحالی‌که زمانی که تصور می‌کنند آن فرد را بخشیده‌اند، فقط تصور این موضوع را می‌کنند، تمام تنش‌های عصبی درونشان کاهش میابد.

 

 

 1. از شایعه ها دوری کنید

سعی کنید این موضوع را درک کنید که همه‌ی مردم شایعه درست می‌کنند، بدانید در مورد شما هم این موضوع عادی است، اما موضوع مهم‌تر این است که بدانید نباید اجازه بدهید روی زندگی شما تأثیر بگذارد.

 1. نامه بنویسید

این کار را به‌طور مداوم انجام دهید، به دوستتان به دلیل اینکه شمارا رها کرده است، به سیاستمدار یا حتی کسی که مالیات شمارا تعیین می‌کند، حتی افرادی که شاید هیچ‌وقت در زندگی‌تان فرصتی پیش نیاید ملاقاتشان کنید، برخی از این نامه‌ها را ارسال می‌کنید برخی را نه، اما این کار به شما کمک می‌کند که خشم خودتان را به‌طور سریع در بهترین راه خالی کنید.

 1. خودتان را با فرزندانتان مقایسه کنید

زمانی که شما با والدین خودتان به طور خشمگین برخورد می‏کنید، به فرزندتان یا فرزندانتان در اینده فکر کنید که اگر زمانی هم سن شما بشوند چه تصویر از شما در ذهنشان باقی خواهد ماند؟ اگر به این موضوع فکر کنید قطعاً عمل بهتری انجام می‌دهید

 1. همدلی را فراموش نکنید

همدلی کردن یعنی وارد شدن به قلب و فکر افراد برای فهمیدن احساس و تجربه‌ی شخصی، شما می‌توانید این کار از طریق چندین روش انجام دهید: مثلاً تجسم کردن این موقعیت از دید فرد دیگر، و یا نوشتن یک داستان و یا می‌توانید این موضوع را برای دوستتان تعریف کنید و با حرف هایش احساس همدلی کنید.

 1. حقایق را بدانید

حقایقی درباره‌ی مردم: بیشتر مردم فکر می‌کنند کاری که انجام میدهند درست است، بعضی‌ها بسیار احساسی‌تر و متزلزل‌تر از آن چیزی هستند که نشان می‌دهند، بعضی از افراد نمی‌توانند راحت افراد دیگر را قضاوت کنند، به عبارتی همه‌ی ما انسان هستیم و قدیس یا خائن نیستیم، مردمانی هستیم که دنبال یک زندگی شاد، سالم و درواقع یک زندگی معنادار در این جهان پیچیده هستیم، حتی افرادی که باعث خشم شما شده‌اند اگر آن‌ها را ببخشید زندگی برایتان ساده تر می‌شود.

 1. مقصر اصلی را پیدا کنید

اگر زمانی از فردی خشمگین شدید مشکل خودتان را فقط با آن فرد موردنظر حل کنید نه با افراد دیگر، برای مثال اگر از محصولات یک کمپانی ناراضی هستید نباید خشمتان را سر کارگر کمپانی خالی کنید مشکل شما صاحب کمپانی است نه افراد دیگر،پس بدانید مقصر اصلی چه کسی است.

 1. درباره‌ی خشمتان صحبت کنید

این‌یک ابزار متفاوت است، این‌یک راه خالی کردن و خرد کردن خشمتان است با دوستتان،یا با یک فرد بی‌طرف و یا حتی با خودتان با صدای بلند حرف بزنید.

 1. جنب‌وجوش کنید

دوچرخه‌سواری کنید به مدت سی دقیقه، از تردمیل استفاده کنید و یا در باغی بروید و بدوید، شنا کنید، انجام دادن تمام این کارها باعث می‌شود خشم درونی‌تان از بین برود و آرام بشوید.

 

 1. از برخی دیدگاه‌ها مطلع شوید.

ایا شخصی که از او ناراحت شدید واقعاً ارزش این را دارد که شما خشم عاطفی‌تان را صرف کنید؟ سلامتی خودتان را به خطر بیاندازید؟  ارزش این را دارد که غرور و آرامشتان را به خطر بی اندازید؟

 1. این کار را انجام دهید.

برای کنترل خشم و عصبانیتتان بهتر است این عمل را انجام دهید به‌گونه‌ای که بر روی یک صندلی یا مبل راحت بنشینید، پاهایتان را بر روی زمین بگذارید، دستانتان را روی ران پایتان قرار دهید، چند نفس عمیق بکشید، چشمانتان را ببندید، این کار باید ۳ دقیقه طول بکشد، زمانی که این کار را انجام می‌دهید کنترل خودتان را مجدداً به دست می‏ اورید.


ارسال دیدگاه