تاریخ ارسال : ۹۶/۰۴/۲۹


کارگاه هیجان مدار

کارگاه هیجان مدار

دوره مقدماتی

روان‌درمانی متمرکز بر هیجان یا EFT (Emotion-Focused Therapy) رویکردی است تجربی که به شیوه‌های منحصربه‌فرد به افراد کمک می‌کند تا با پذیرش، بیان، تنظیم و معناسازی، هیجانات خود را دگرگون سازند. در طی سال‌های گذشته و با توجه به شاهد-محور بودن درمان EFT، شاهد رشد و پیشرفت این رویکرد در نمایش فردی و زوج بوده‌ایم. یکی دیگر از دلایل موفقیت EFT در سال‌های اخیر، تمرکز رویکرد بر روی تقویت هوش هیجانی و اهمیت آن بر رابطه ایمن بوده است.

هیجانات اساساً به‌عنوان راهنما، دائماً به ما یادآور می‌شوند که به چه چیز نیاز داریم یا چه چیز می‌خواهیم و اینکه در شرایط و موقعیت‌های خاص، چه چیزی برای ما اهمیت بیشتری دارد. این موضوع به ما کمک می‌کند تا بهتر متوجه شویم که چه رفتاری مناسب‌تر است.

کارگاه تربیت درمانگر EFT دقیقاً به همان صورتی برگزار می‌شود که جناب آقای دکتر ذوالفقاری نیا در دانشگاه یورک کانادا و در حضور دکتر لسلی گرینبرگ، تجربه کرده‌اند.

این دوره ابتدا با یک جلسه تئوریک و توجیهی آغاز خواهد شد و سپس دو جلسه ده‌ساعته کارگاهی را خواهیم داشت.

این دوره تخصصی صرفاً جهت آموزش و تربیت درمانگران با رویکرد روان‌درمانی متمرکز بر هیجان است.

دوره پیشرفته و تخصصی

دوره پیشرفته تربیت درمانگر EFT معمولاً با فاصله زمانی یک ماه و با همان مدل دوره مقدماتی برگزار می‌شود. در این دوره معمولاً سه هدف عمده از طرف مدرس دنبال می‌شود؛ اول مروری بر مطالب گذشته و کاربردی کردنِ بیشتر مطالب تئوریک. دوم آموزش عمیق‌تر مفاهیمEFT  و درنهایت کاربرد این رویکرد درمانی بر روی اختلالاتی نظیر اضطراب یا افسردگی.

بعد از پایان دوره تخصصی، دانش‌آموختگان می‌توانند روان‌درمانی با رویکرد متمرکز بر هیجان را آغاز کنند.

دوره زوج‌درمانی

به گفته جان گاتمن، روانشناس بزرگ خانواده، روان‌درمانی متمرکز بر هیجان بهترین رویکرد برای حل مشکلات زناشویی است.

افرادی که دوره مقدماتی و پیشرفته EFT را گذرانده‌اند در صورت تمایل به کار بر روی زوج می‌توانند در این دوره شرکت کنند

دوره تحلیل رؤیا

رؤیاها حقایق نیمه هشیار درونمان است. گاهی نگاه هنرمندانه درمانگر می‌تواند این حقایق را رمزگشایی کرده و در پیش روی مراجعش قرار دهد. آموزش تحلیل رؤیا بر پایه رویکرد EFT انجام خواهد شد و در این کارگاه استاد نکات بسیار آموزنده‌ای را در مورد این فرآیند مهم خواهد گفت.


ارسال دیدگاه