تاریخ ارسال : ۹۶/۰۲/۲۷استرس و اضطراب در کودکان و نوجوانان شایع است، معمولاً کودکان در دوران تحصیل اضطراب زیادی را تجربه می‌کنند، با توجه به نکات زیر می‌توانید در کاهش اضطراب فرزندانتان نقش تأثیرگذاری داشته باشید.

۱. کودک خود را تشویق کنید تا با ترس خود مواجه شود، فرار نکند.

وقتی از موقعیتی که از آن می‌ترسیم فرار می‌کنیم درواقع آن موقعیت و محرک اضطراب زا را از خود دور می‌کنیم تا دران لحظه آرامش بیشتری داشته باشیم درحالی‌که این‌چنین نیست، اگر با استرس و اضطراب درونی خود مواجه نشویم امکان بالاتر رفتن استرس و اضطرابمان بیشتر است زیرا در این صورت ترس از مواجه‌شدن با اضطراب برای یک دوره‌ی طولانی درون ما باقی می‌ماند.

۲. سعی کنید به فرزندانتان بگویید مشکلی پیش نمی‌آید اگر عالی و بدون عیب نباشند

همه‌ی ما لازم میدانیم فرزندانمان همیشه در همه‌ی موارد موفق باشند مثلاً اگر ورزشی را دنبال می‌کنند حتماً موفق باشند و یا در مدرسه شاگرداول باشند، درحالی‌که گاهی اوقات فراموش می‌کنیم فرزندانمان نیاز دارند تا بچگی کنند و از تمام لحظاتشان نهایت لذت را ببرند؛ پدر مادرها باید بدانند مدرسه رفتن فقط برای گرفتن نمرات بالا نیست، اینکه فرزندانمان نمرات خوبی را کسب کنند خوب است اما نه به‌اجبار والدین و با بالا رفتن میزان اضطراب و استرس.

۳. تمرکز بر نکات مثبت

 اضطراب و استرس در بسیاری از موارد ممکن است به دلیل تأکید شما بر افکار منفی و انتقاد از فرزندانتان هست؛ بسیاری از خانواده‌ها به دلیل اینکه نگران آینده‌ی فرزندشان هستند، استدلالشان این است اگر سختگیری کنند و نکات منفی فرزندانشان را بیشتر به آن‌ها بگویند آینده‌ی روشن‌تری خواهند داشت درحالی‌که اگر نکات مثبتشان را به آن‌ها بگویند قطعاً میزان تمایل و تلاششان برای موفقیت بیشتر است.

۴. انجام فعالیت‌های آرام‌بخش

کودکان به استراحت نیاز دارند، دوست دارند بعضی مواقع بدون توجه به هیچ‌گونه رقابتی فوتبال بازی کنند و از کودکی‌شان لذت ببرند؛ به رفتار شجاعانه‌ی فرزندانتان پاداش بدهید؛ اگر فرزند شما در مقابل استرس و اضطراب زیادی که داشت، ایستاد و با آن مواجه شد، به او پاداش بدهید، پاداشی مانند بغل کردن، بوسیدن.

۵. مراقبت از رفتار خود و تقویت تفکر مثبت

فرزندان شما کاری را که شما انجام می‌دهید را می‌آموزند، بنابراین اگر شما اضطراب داشته باشید قطعاً فرزند شما هم اضطراب داشتن را از شما می‌آموزد، اگر شما سعی کنید با ترس و اضطراب‌ و استرس‌هایتان مواجه شوید، فرزندان شما هم از شما قوی بودن را یاد می‌گیرند.


ارسال دیدگاه