تاریخ ارسال : ۹۵/۱۰/۱۱حسادت احساس ناخوشایندی است که همه ما در زندگی تجربه کرده‏ایم. فراموش نکنید که حسادت هم یک هیجان است و ممکن است سراغ هرکسی برود، اما صحبت ما در اینجا در مورد کسانی است که حسادت را بیش‌ازحد تعادل تجربه می‏کنند و رفتارهای احساسی زیادی از خود نشان می‏دهند. تا زمانی که احساس حسادت به کمک ارتباط سالم و گفتگو سازنده زوجین، مورد بررسی قرار می‏گیرد، تأثیری بر روی کیفیت رابطه نمی‏گذارد و زندگی مشترک را دچار چالش‏های سنگین نمی‏کند. روابطی که بسیار تحت تأثیر حسادت هستند، به‌شدت در خطر رفتارهای آزارگرایانه قرار دارد. در ادامه به برخی از ویژگی‏های افراد حسود و رابطه‌‏ای که حسادت در آن نقش جدی ایفا می‏کند، می‏پردازیم.

 کنترل

یک همسر حسود معمولاً تلاش می‏کند که فرد دیگر را کنترل کند و این کار را با چک کردن‏های بی‌شمار همسرش انجام می‏دهد، از موبایل گرفته تا هر شکل و مدلی که تصورش کنید. این فرد حتی به شما اجازه نمی‏دهد که زمانی را با دوستانتان بگذرانید و با آن‌ها مشغول تفریح شوید و بعد از هر رفت‏و‏آمد و ارتباط با دیگران، شما را مواخذه می‏کند و باید سؤالات او را پاسخ دهید. او از هر کلام شما نشانه‏ای از بی‏وفایی را پیدا می‏کند تا به کمک آن باورهای غلط خود را افزایش دهد. در مواردی که فرد حسادت بسیاری را تجربه می‏کند، ممکن است شما را تا محل کار تعقیب کند تا مطمئن شود شما با کس دیگری در این مسیر صحبت نمی‏کنید. حسادت شدید معمولاً فرد را به‌سوی رفتار و باورهای پارانوییدی سوق می‏دهد.

انحصارگری

 انحصارگری شدید یکی دیگر از نشان‏های همسری است که به دلیل حسادت شدید در آستانه جنون قرار دارد. همسری شما با هرگونه توجه، نوازش و تشویقی که از سوی شما برای دیگران ارسال می‏شود، احساس خطر و تهدید می‏کند بنابراین هر زمان که شما می‏خواهید خانه را با ظاهر آراسته ترک کنید، به دیده تردید به شما نگاه می‏کند. او نسبت به روابط شما در محیط کار بسیار شکاک است و معمولاً توضیحات شما تأثیری بر روی افکار غیرمنطقی او ندارد، بنابراین تمام تلاشش را انجام می‏دهد تا شما را محدود کند.

 ایجاد ترس

همسر حسود شما با کمک تهدید و ایجاد ترس، شما را کنترل می‏کند. او از تکنیک‏های ایجاد ارعاب نظیر ظاهر و نگاه تهدیدآمیز و خرد کردن بشقاب یا شکستن اشیاء دیگر در مقابل شما استفاده کند. این روش‏ها می‏تواند در درون شما احساس ترس ایجاد کند که اگر برخلاف میل همسرتان رفتار کنید، ممکن است اتفاقات بدی برای شما بیافتد. اضطراب و افسردگی در بسیاری از موارد واکنش شما به همسر حسودتان، تأثیر مخربی بر روی رابطه خواهد گذاشت. معمولاً پس از برخوردهای بسیار با همسری حسود، آرام‌آرام احساس اضطراب را در درون شما ایجاد و تقویت می‏کند. در شرایط وخیم‏تر، افسردگی انتظار شما را می‏کشد زیرا همسر حسودتان می‏تواند شما را از بسیاری از روابط دوستانه و حتی تفریحات موردعلاقه‌تان، شنا را محروم کند.


ارسال دیدگاه