تاریخ ارسال : ۹۶/۰۳/۲۶وقت این است که به استراحت‌های هوشمندانه فرصتی دهیم.

کسانی که شدیداً خلاق هستند، به‌طور خلاقانه‌ای از استراحت استفاده می‌کنند. بعضی از بزرگ‌ترین نابغه‌های جهان فقط ۴ ساعت در طول روز کار می‌کرده‌اند. آن‌ها در میان کشمکش فعالیت‌های خلاقانه خود استراحت می‌کردند آن‌ها فهمیده بودند بدن مثل سیستم اطلاعات همیشه دوباره بازسازی می‌شود. زمان توقف انسان‌ها مثل استراحت اتومبیل یا کامپیوتر نیست. در زمان توقف انسان‌ها، بدن به‌طور مداوم یاد می‌گیرد، خصوصاً زمانی که خواب است. استراحت فقط برای زندگی و بقا ضروری نیست بلکه برای توانایی‌های خلاقانه‌ای که دانش صنعتی ما را برای آینده قدرت می‌بخشد هم مهم هست.

هوش بیولوژیکی می‌تواند کاری بیشتر از هوشمند کردن افراد انجام دهد. می‌تواند عملکردهای اجتماعی و برقراری رابطه را تقویت کرده و یا حتی افزایش دهد.

بدن و مغز نماینده یک سیستم یگانه برای اطلاعات می‌باشند.

مطالعه دانش آموزان ویولنیست برلین نشان می‌دهد که ماهیچه‌ها هم مثل مغز می‌آموزند. ماهیچه‌ها حتی با ساعات طولانی کار کردن که همراه با استراحت‌های کوتاه باشد، کارایی بیشتری خواهند داشت که این عملیات شامل حرکت تمرینات بازه‌ای شدید و بلندمدت می‌شود.

مردم نمی‌توانند با حداکثر سرعت خود برای ۹۰ دقیقه بدوند؛ اما آن‌ها می‌دوند، دوچرخه‌سواری می‌کنند، یا وزنه‌های سنگینی را در بازه‌های کوتاه‌مدت بلند می‌نمایند. تمرکز بالا نه‌تنها عملکرد و نتیجه بهتری به همراه دارد بلکه انسولین بدن را تقویت کرده و طبق تحقیقات حتی برای سلامت نیز مفید است.

استراحت برای دستیابی به هدف‌ها لازم هستند. پیاده‌روی در ۱۰ دقیقه در سه فاصله زمانی جدا در هرروز نتیجه بهتری از پیاده‌روی یک‌دفعه‌ای که ۳۰ دقیقه به درازا می‌کشد دارد، فعالیت‌های متمرکز ورزشکاران شباهت‌های زیادی به فعالیت‌های خلاقانه مغز دارند. هر دو برای مفید واقع‌شدن و بادوام ماندن به استراحت نیاز دارند.

اصول استراحت و خلاقیت

  • انسان‌ها فعالیت‌هایی را خلق می‌کنند که به مغز ربط داشته باشد که در آن‌ها روی علوم کارساز در حداقل ساعات، کارهای خلاقانه‌ای انجام‌گرفته شود.
  • استراحت‌های دوره‌ای و بازه‌ای برای دستیابی به فعالیت‌های متمرکز لازم است و باعث تداوم بیشتر می‌شود. خواب یکی از خاص‌ترین انواع استراحت است که در آن ماهیچه‌ها و خاطرات ذهنی وارسی، پالایش و بازسازی می‌شوند.
  • سن و سال توانایی‌های مختلفی را برای انواع متفاوت کارهای خلاقانه رقم می‌زند، تجربه می‌تواند انواع مختلفی از زیبایی‌شناسی و خلاقیت‌های اجتماعی را در سال‌های آینده به دنبال داشته باشد.

به نظر می‌رسد که دانش صنعت بر آینده چیره شود. خلاقیت برای موفقیت آن‌ها مهم است. برای دستیابی به حداکثر خلاقیت بشر، مردم باید به درک عمومی بدن انسان به‌عنوان یک ماشین برسند.

انسان‌ها ماشین نیستند. کامپیوترها اهمیتی نمی‌دهند اگر ساعت ۴ صبح باشد یا ۴ بعدازظهر و عموماً اهمیت نمی‌دهند اگر ۱۰ دقیقه کار کنند یا ۱۰ روز. اینکه دانشمندان ساعت‌های زیادی را برای کارهایشان وقف کنند مسلماً منجر به خستگی، عملکرد ضعیف و از دست دادن انرژی می‌شود. بدن همیشه فعال است، اینکه آنچه درون اتفاقات رخ می‌دهد را نمی‌بینیم بدین معنا نیست که فکر نکنیم و نیاموزیم. ما هنگام خواب هم‌فکر می‌کنیم. ما در حین بی‌کاری در ترافیک هم‌فکر می‌کنیم. قسمت‌هایی از مغز ما هستند که همیشه در حال تفکر و آموزش‌اند و به شکل‌های نامشخص و نامعقول معنا می‌دهند. مغز و بدن ما تا لحظه‌ای که زنده هستیم خودشان را دوباره می‌سازند و وقتی استراحت می‌کنیم عمل می‌کنند. پس هرلحظه برای بدن، لحظه یادگیری است.

اما آیا می‌توانیم بیاموزیم که هوشمندانه‌تر یاد بگیریم و خلق کنیم؟ یا به این رفتار خود به‌عنوان ماشین ادامه می‌دهیم و همه‌چیز را راجع به ساعت‌های بیولوژیکی، زمان، محدودیت توانایی‌های بشری، ضرورت استراحت و عملکرد فراموش می‌کنیم؟

اگر می‌خواهیم به‌طور فردی و گروهی موفق شویم، وقت این است که بفهمیم هوش بیولوژیکی چگونه کار می‌کند. شما همیشه در حال آموزش به مغز و بدن خود هستید. اگر بدانید که چگونه از هوش بیولوژیکی خود استفاده کنید، همه اعضای بدن شما بهتر کار خواهند کرد.


ارسال دیدگاه