تاریخ ارسال : ۹۶/۰۵/۲۴اختلال چند شخصیتی (تعدد هویت)، یکی از اختلالات بسیار رایج است. بسیاری از مردم از وجود دو یا چند هویت یا شخصیت متفاوت درونشان رنج می‌برند و گاهی اوقات نمی‌توانند رفتارهای ناشی از شخصیت‌ها را در زمان واحد کنترل کنند. معمولاً این شخصیت‌ها یک سری ویژگی‌ها مانند نام و سن و یا حتی خاطرات و رفتارهای مخصوص به خود را دارند.

همهٔ افراد یک ویژگی‌های مخصوص به خود دارند، ویژگی‌های منحصر به فرد که نشان‌دهندهٔ هویت اصلی فرد است مانند منفعل بودن و یا افسرده وابسته بودن،‌ تمامی این ویژگی‌ها برای هر فرد متفاوت است. هویت‌هایی که در مقابل هویت اصلی قرار می‌گیرند نقطهٔ مقابل آن هستند مانند ویژگی‌های خصمانه، کنترل‌کننده، خودویرانگر، مستقل و….

 هویت اصلی از هویت‌های دیگر اطلاعی ندارد. زیرا این هویت‌های دیگر در تمام اوقات زندگی فرد با او نیستند بلکه فقط در بعضی موقعیت‌ها افراد را تحت کنترل خود قرار می‌دهند.

افرادی که دارای اختلال چند هویتی هستند دارای علائمی از قبیل احساس سردرد و یا درد در بدن، اختلالاتی در حافظه به‌گونه‌ای که زمان از دستشان خارج می‌شود و دیگر حتی نمی‌توانند خاطراتشان را در زمان مشخص به یاد بیاورند، به‌گونه‌ای که ممکن است حتی خاطرات مشترکشان با افراد دیگر را به یاد نیاورند.

این افراد در رفتارشان تغییراتی ایجاد می‌شود، ممکن است گاهی بسیار شاد و گاهی افسرده باشند که اصلاً بعید نیست. حتی به دلیل وجود شخصیت‌های گوناگون خود را ما خطاب می‌کنند. این افراد گاهی اوقات دچار مشکلات و حملاتی درونشان می‌شوند و یا حتی دچار بیماری افسردگی و یا پارانویا می‌شوند.

برای درمان این افراد باید طی جلسات روانکاوی و هیپنوتیزم خاطراتشان پاک شود و کم‌کم از چند شخصیت به یک شخصیت تبدیل شوند.

 

نگین تربتی ارشد روانشناسی


ارسال دیدگاه