Your browser does not support JavaScript!

تلفن

09196600444

ایمیل

مشاهده ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

۴ راهکار برای آرام کردن مغز مضطرب: سبک اضطرابتان چیست؟

5
۴ راهکار برای آرام کردن مغز مضطرب: سبک اضطرابتان چیست؟

آیا به نوع واکنش سیستم عصبی خود نسبت به شرایط استرس زا آگاه هستید؟

بهتر است بدانیم، واکنش نشان دادن به موقیعت های مختلف، در افراد متفاوت است و به نوعی به سبک اضطراب (Anxiety Style) هر فرد بستگی دارد. 

 

همه ی ما سیستم های عصبی با تنظیم متفاوتی داریم. چیزی که ممکن است باعث تحریک عواطف و هیجانات یک فرد شود، ممکن است تأثیر عاطفی کمتر و یا هیچ تاثیری بر فردی دیگر نداشته باشد. نه تنها ما به گونه‌ای متفاوت نسبت به رویدادهای زندگی تحریک می‌شویم، بلکه آنچه ما را آرام می‌کند نیز از فردی به فرد دیگر نیز متفاوت است. چیزی که ممکن است در یک فرد آرامش ایجاد کند، ممکن است در واقع احساس اضطراب را در فرد دیگری تشدید کرده و عملکردش را دستخوش تغییر کند.

 

به عنوان مثال، برنامه ریزی برای اختصاص دادن ساعاتی از روز برای سازماندهی و نظافت یک انبار به هم ریخته می تواند باعث شود که یک نفر احساس خستگی و بی حوصلگی کند و دیگری با انجام این فعالیت احساس بالا رفتن انرژی داشته باشد . درک سبک اضطراب به شما این امکان را می دهد که محرک های فعال ساز عواطف و هیجانات خود را درک کنید و به شما نشان دهد که چگونه مغز خود را به طور موثرتری آرام کنید.

 

بیایید سبک های اضطرابی افراد را با یک اصطلاح رمزگذاری کنیم!

 

1. سبک اضطرابی افراد "هواخواه"، به اصطلاح Lovers !

 

افراد با سبک اضطرابی Lovers، تماماً به کیفیت و عمق پیوندهای عاطفی خود با عزیزان می پردازند. زمانی که احساس می‌کنند دوست یا یکی از عزیزانشان دوستشان ندارد، مضطرب شده و یا از فرد مورد نظر عصبانی می شوند.

 

افراد با این نوع سبک اضطراب، معمولا از رویدادهای این چنینی که مرتبط با درگیری هیجانی و عاطفی است برانگیخته و مضطرب می شوند. و اگر شما نیز در این سبک قرار دارید، بدانید که محرک های اضطراب در مغز و بدن شما، رویدادهای وابسته به هیجانات با افرادیست که از نظر عاطفی محرک شما هستند. 

 

زمانی که افراد این دسته احساس استرس و غرق شدن در این حالت روانی را تجربه می کنند، باید به دنبال زمان و مکان با افرادی باشند که بیشتر به آنها اهمیت می‌دهند.

 

گذراندن وقت در طبیعت با فردی که به او اعتماد دارند و به او اهمیت می‌دهند می‌تواند به آرامش و تنظیم مجدد مغز مضطرب فرد کمک کند.

 

مغز افراد هواخواه به جای کار بر روی یک پروژه شخصی یا رفتن به پیاده روی، وقتی در مجاورت افراد و حیواناتی هستند که بیشتر به آنها اهمیت می دهند، احساس امنیت و آرامش می کنند.

 

2. سبک اضطرابی افراد "مبارز"،  به اصطلاح Fighters !

 

مبارزان همه در صدد محافظت و حمایت از دیگران هستند. آنها معمولا یاد گرفتند که خودشان را نجات دهند و اغلب احساس می کنند که مجبورند دیگران را نیز نجات دهند. مبارزان معمولا در یک محیط آشفته راحت تر هستند، چرا که وظیفه ی ناجی بودن و مبارزه با شرایط، سیستم عصبی آن ها را درحالت تعادل نگه می دارد! 

 

افراد با سبک اضطراب مبارز، معمولا از رویدادها و موقعیت هایی که هیچ چالشی نداشته و سیستم مبارزه جویی آن ها را تحریک نمی کند، برانگیخته و مضطرب می شوند.

 

اگر شما نیز در این سبک قرار دارید، بدانید که محرک های اضطراب در مغز و بدن شما، رویدادهای وابسته به هیجانات با افراد یا موقعیت هایی است که برای شما چالش برانگیز نیستند. 

 

"ولی این مهم را درنظر داشته باشید که قرار دادن دائمی و مستمر مغز و بدن درشرایط آماده باش، نه تنها مفید نیست بلکه تبعاتی روانی و جسمانی اعم از احساس اضطراب دائمی و فراگیر همچنین احساس عدم امنیت در اکثر موقعیت ها را رقم میزند."

 

زمانی که مبارزان احساس فشار و استرس خاصی می کنند، باید فرصتی سالم برای چالش ایجاد کنند. به عنوان مثال، برای یک فعالیت جالب و چالش برانگیز برنامه ریزی کنید.

 

3. سبک اضطرابی افراد "مجری"،  به اصطلاح Executives !

 

 افراد با ویژگی های شخصیت مجری معمولا درحیطه ی انجام به موقع وظایف، قابل اعتماد بودن و مسئولیت پذیری نسبت به اعمال و افراد  است. این افراد زمانی احساس آرامش و امنیت خاطر دارند که احساس کنند کنترل محیط و شرایط خود را در دست دارند.

 

با این حال، همیشه مسئول بودن می تواند عوارض خود را نیز داشته باشد. این می تواند خسته کننده باشد که دائماً کسی باشید که دیگران برای ادامه زندگی به آن وابسته هستند. اطمینان از اینکه همه سالم، شاد، مسئولیت پذیر و سروقت هستند، عملا یک کار بی پایان است.

 

اگر شما نیز فرد مجری صفت هستید، معولا محرک بالا رفتن اضطرابتان زمانیست که، مسئولیت جدید و یا همواره سنگینی به وظایف قبلی تان افزوده شود.

 

هنگامی که به طور خاص احساس استرس و غرق شدن در اضطراب می کنید، بهتر است یک روش برای تفریح، کاهش مسئولیت های همیشگی و خوش گذرانی را در اولویت قرار دهید. افراد دارای این سبک اضطراب معمولاً مسئول ترین و قابل اعتمادترین اعضای خانواده خود هستند.

 

وقت گذاشتن برای انجام یک کار خلاقانه می تواند باعث رهایی از افکار دائمی شود. فاصله گرفتن از وزن ثابت و سنگین مسئولیت ها، می تواند احساس امنیت و آرامش را در این افراد بیشتر کند.

 

4. سبک اضطرابی افراد "پرتکاپو"،  به اصطلاح Dynamos !

 

پرتکاپوها، معمولا  منبع انرژی خود را از مورد احترام بودن، تایید شدن و انجام وظایف بزرگ و کوچک شارژ میکنند. این نوع شخصیت ها، زمانی احساس اضطراب میکنند که تلاش هایشان نادیده گرفته شده و احساس احترام و تایید شدن را دریافت نکنند.

 

این افراد زمانی احساس آسودگی خاطر می کنند که احساس کنند در حال پیشرفت هستند و به خاطر سخت کوشی خود تحسین و احترام دریافت می کنند. 

 

پرتکاپو ها زمانی می توانند بر اضطراب خود غلبه کنند که، در کاری پیشرفت کنند، به موفقیت شغلی یا تحصیلی دست یابند و یا ارتقای مالی داشته باشند.

 

بیایید باهم جمع بندی کنیم:

تفاوتی نمی کند که چه سبک شخصیتی و یا اضطرابی داشته باشید، تمامی موارد بیان شد تا به این نتیجه برسیم، درک اینکه چگونه مغز شما ممکن است متفاوت از خانواده و دوستان نزدیکتان کار کند، می تواند تفاوت بزرگی در بهزیستی روانی و هیجانی شما ایجاد کند. ممکن است افراد تمامی سبک های مطرح شده را داشته باشند و صرفا رمزگذاری این سبک ها، کمکی برای شناختن و آشنایی بیشتر با محرک های برانگیزاننده ی ما در موقعیت های استرس زا می باشد.

 

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید