Your browser does not support JavaScript!

تلفن

09196600444

ایمیل

مشاهده ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

9 راه برای غلبه بر احساس جذاب نبودن!

9 راه برای غلبه بر احساس جذاب نبودن!

گاهی اوقات در بهترین حال خودتان نیستید و با افکار منفی درگیر می‌شوید. می‌توانید راه‌هایی پیدا کنید که با این افکار کنار بیایید و ظاهر خود را در آغوش بگیرید. این کار همچنین کمکتان می‌کند، علاوه‌بر اینکه بر گفتگوی منفی با خودتان غلبه کنید، به شادی و رضایت‌مندی دست یابید.
جامعه وادارمان می‌کند که بپذیریم عادی است که از فیلتر عکاسی استفاده کنیم، آرایش غلیظ بکنیم و به کارهای دیگری بپردازیم که ظاهر طبیعی‌مان را پشت نقاب می‌برد. تسلیم شدن در مقابل چنین فرهنگی ممکن است باعث شود حس کنید جذاب نیستید و اعتمادبه‌نفس شما را مختل کند. همچنین ممکن است منجر شود به تثبیت نقص‌های فرضی‌تان و سرزنش کردن خودتان بابت اینکه ظاهرتان ایده‌آل نیست.
اگر تابه‌حال پیش آمده که احساس کنید زشت هستید، اطلاعاتی که در ادامه می‌آید می‌تواند کمکتان کند که چگونه با این مسئله کنار بیایید. غلبه کردن بر این مشکل می‌تواند یاری‌تان کند به شادی و رضایت دست یابید، به‌جای اینکه بر ضعف‌ها و نقصان‌های فرضی‌تان تمرکز کنید.

 

چرا خیال می‌کنم زشتم؟
یکی از پژوهش‌ها نشان داده که افرادی با «صورت متوسط» معمولاً جذاب‌تر تصور می‌شوند. آنها صورت متقارن دارند و هر دو طرف صورتشان یکسان به نظر می‌رسد. این یکی از استانداردهای زیبایی است که معمولاً موجب می‌شود آدم‌ها احساس کنند غیرجذاب یا زشت‌اند. اگر شما هم درون این استانداردها قرار نگیرید، ممکن است حس کنید که زشتید، درحالی‌که نیستید.
اگر احساس کنید فقط شما این‌گونه‌اید یا در قالب مناسب نمی‌گنجید، ممکن است گاهی باعث شود خودتان را بابت ظاهرتان سرزنش کنید. شاید فکر کنید اگر شبیه دیگران بودید، بهتر جور می‌شدید و درنتیجه شروع می‌کنید به مقایسۀ ویژگی‌های چهره، اندازه یا فرم خودتان با دیگر افراد. اگر شریک عاطفی بالقوه‌تان هم شما را پس بزند یا غیرمشتاقانه رفتار کند، باز هم ممکن است احساس بدی نسبت به ظاهرتان پیدا کنید. حتی شاید باعث شود به ارزشمندی خودتان شک کنید و درنتیجه خودتان را فردی غیرجذاب بدانید.
نخستین چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که شما زشت نیستید و هرچند ممکن است این احساسات هرازگاهی پیدایشان بشود، حقیقت ندارد. معمولاً ریشۀ چنین احساسی حضور داشتن در کنار افرادی است که نظرشان دربارۀ استانداردهای زیبایی متفاوت است.

 

مشکلات سلامت روان در ارتباط با تصویر خود
برخی مشکلات سلامت روان ممکن است بر تصویری که از خود داریم اثر بگذارند، ازجمله:
•    اختلال وسواس تناسب اندام (BDD): در اختلال وسواس تناسب اندام زمان زیادی صرف نگاه کردن یا تلاش برای رفع نقص‌های فرضی می‌شود. همچنین ممکن است منجر شود به استرس پیدا کردن نسبت به این بخش‌های بدنتان یا تغییر دادن مسیرتان برای پنهان ساختن آنها. همچنین ممکن است متوجه برخی نشانه‌ها هم بشوید، مانند کندن پوستتان یا چک کردن متناوب خودتان در آینه.
•    افسردگی: افسردگی ممکن است به کمبود عزت نفس منجر شود و حتی باعث شود احساس بی‌ارزشی کنید. افکار و احساسات مخربی که ایجاد می‌شود ممکن است پرداختن شما را به نیازهایتان دشوار سازد.
•    اختلالات خوردن: اگر به یکی از اختلال‌های خوردن مبتلا باشید، ممکن است باور کنید که ظاهرتان و نوع بدنتان جذاب نیست، حتی اگر همه بگویند خوب به نظر می‌رسید.
•    ملالت جنسیتی: ملالت جنسیتی زمانی رخ می‌دهد که بین جنسی که هنگام تولد به شما داده شده با جنسیت واقعی‌تان ناهماهنگی وجود داشته باشد. درنتیجه شاید احساس کنید زشتید، چون ممکن است تحت فشار باشید برای برآورده کردن توقعاتی که ارتباطی به شما ندارد. ولی احساسی که دارید معتبر و ارزشمند است و شما تنها نیستید.
اگر افکار مربوط به بدقیافه بودنتان در زندگی روزانه‌تان مانع ایجاد می‌کند، می‌توانید به صحبت کردن با متخصص سلامت روان بیندیشید تا بتواند مشخص کند آیا در این افکار منفی‌تان نسبت به ظاهرتان مشکل زیربنایی و پنهانی دیگری هم وجود دارد یا نه.
روش‌هایی برای بهبود تصویر خود

 

1- تمرین خودشفقتی
وقتی حس می‌کنید زشتید، تمرین خودشفقتی می‌تواند یاری‌تان کند احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید. تمرین خودشفقتی همچنین به درک و تنظیم هیجان‌هایتان نیز مرتبط است. یکی از راه‌های تمرین خودشفقتی این است که با خودتان همان‌گونه رفتار کنید که با دوستان و عزیزانتان رفتار می‌کنید. می‌توانید به خودتان یادآوری کنید که اگر حرف خاصی را به فردی که برایش احترام قائلید نمی‌گویید، پس به خودتان هم نباید بگوییدش. به‌علاوه می‌توانید گفتگوی منفی با خود را با مثبت‌نگری و تشویق جایگزین کنید.

 

2- اولویت دادن به خودمراقبتی
شما می‌توانید به برنامه‌های ثابت خودمراقبتی بپردازید که کمکتان می‌کند احساس خوبی نسبت به ظاهرتان پیدا کنید. خوابیدن به اندازۀ کافی، وقت گذراندن بیرون از خانه و انجام دادن کارهایی که به آرامش و ریلکس شدنتان کمک می‌کند، می‌تواند یاری‌تان کند که نسبت به خودتان احساس بهتری داشته باشید.

 

3- قدردانی از آنچه بدنتان انجام می‌دهد
زمانی که احساس خوبی به خودتان ندارید، شاید برایتان دشوار باشد به جنبه‌های مثبت ظاهرتان بیندیشید. طبق پژوهشی گسترده در مجارستان که روی دختران نوجوان انجام شده، ارتباطی وجود دارد بین قدردانی از بدن و عزت نفس. سعی کنید طرز فکرتان را به قدردانی از چیزهایی برگردانید که بدنتان به طور فیزیکی انجام می‌دهد. این کار کمکتان می‌کند عزت نفستان و رضایتتان از زندگی افزایش یابد.

 

4- ایجاد چند تغییر 
اگر نسبت به کمد لباستان یا مدل مویتان احساس خوبی ندارید، می‌توانید چند تغییر کوچک ایجاد کنید. ایجاد تغییر برای تکمیل ویژگی‌هایتان و بهبود اعتمادبه‌نفستان می‌تواند تفاوت معناداری رقم بزند.

 

5- داشتن سبک زندگی سالم و متناسب
گاهی اوقات راضی نبودن از ظاهرتان به انتخاب‌های سبک زندگی‌تان مربوط است. داشتن سبک زندگی سالم باعث می‌شود احساس بهتری پیدا کنید و کمکتان می‌کند ظاهرتان را بیش از همیشه دوست بدارید. با ورزش منظم و خوردن غذاهای سالم می‌توانید نسبت به خودتان احساس بهتری داشته باشید. فراموش نکنید به همین شکلی که حالا هستید، زیبایید، پس دیگر خودتان باید تصمیم بگیرید. سعی کنید فعالیت‌ها و تمرین‌هایی را برگزینید که بهتان لذت می‌بخشد.

 

6- پذیرش خود
وقتی احساس کردید زشتید، با پذیرش کسی که هستید و ظاهری که دارید می‌توانید احساس بهتری پیدا کنید. سعی کنید ظاهرتان را در آغوش بگیرید و بیاموزید که نقص‌هایتان را دوست داشته باشید. همه ویژگی‌های فردی و نقص‌های خودشان را دارند، ولی درست همین‌هاست که آن‌ها را خاص و منحصربه‌فرد می‌کند. پذیرش خود و در آغوش گرفتن سبک ظاهری‌ای که دوستش دارید اعتمادبه‌نفستان را هم افزایش می‌دهد که به‌نوبۀ‌خود باعث می‌شود خوب‌تر به نظر برسید و احساس کنید جذاب‌ترید.
یکی از روش‌ها برای انجام دادن این کار پوشیدن لباس یا استفاده از زیورآلات و ترکیب کردن سایر سبک‌هایی است که دوست دارید. وقتی از ظاهر این چیزها روی خودتان لذت ببرید، متوجه بهبودی چشمگیر خواهید شد.

 

7- فراموش نکنید چرا بقیه دوستتان دارند
آدم‌ها تمایلی ندارند به دلیل ظاهرتان با شما وقت بگذرانند. آنها از شخصیت و سایر خصوصیات مثبت شما لذت می‌برند. اگر این نکته را به یاد داشته باشید، احتمالاً راحت‌تر می‌توانید به خودتان، همان‌گونه که الان هستید، عشق بورزید.

 

8- بدانید که آدم‌ها آن‌قدرها هم دقت نمی‌کنند
گاهی ممکن است به این دلیل احساس زشتی کنید که فرض می‌کنید همۀ آدم‌ها بیش از خودتان متوجه نقص‌های ظاهری‌تان می‌شوند. شاید این چیزها هر روز به ذهنتان برسد، ولی بقیۀ آدم‌ها همیشه دقت نمی‌کنند و اهمیت نمی‌دهند و این شمایید که فکر می‌کنید آنها چنین می‌کنند.
ممکن است بیش از حد نیاز نگران جوش‌های صورتتان، لباس‌های بی‌ریخت یا موهای نامرتبان باشید. سعی کنید به یاد داشته باشید که شما خودتان را بی‌رحمانه‌تر از هر فرد دیگری قضاوت می‌کنید، حتی وقتی که در ظاهر این‌گونه نیست. آنچه موجب نارضایتی شما از خودتان می‌شود، ممکن است چیزهایی باشد که دیگران اصلاً متوجهش نمی‌شوند یا حتی از دیدنش لذت می‌برند.

 

9- دریافت کمک شخصی
گفتگو کردن با روان‌درمانگر می‌تواند کمکتان کند که بفهمید چرا احساس می‌کنید جذاب نیستید. همچنین می‌تواند کمکتان کند راه‌هایی برای کنار آمدن با عواقب این احساسات پیدا کنید. هیجان‌های منفی شما می‌تواند بر زندگی‌تان اثر بگذارد، ولی دریافت کمک حرفه‌ای می‌تواند یاری‌تان کند که سالم‌تر باشید و نگرش بهتری به خودتان داشته باشید.

 

بیایید جمع‌بندی کنیم
وقتی احساس می‌کنید زشتید، باعث می‌شود تملک خود را بر ظاهرتان از دست بدهید و با مشکلاتی در سلامت روانتان مواجه شوید. هدف بدن شما این نیست که دیگران را راضی کند و مجبور نیستید ظاهر خاصی داشته باشید. فارغ از اینکه چطور به نظر می‌رسید، می‌توانید شادی و رضایت‌مندی را تجربه کنید و البته می‌توانید عزت نفس خودتان را بیشتر کنید. اگر متوجه شدید که افکار و احساسات نامطلوبتان دارد بر زندگی روزمره‌تان اثر بدی می‌گذارد، می‌توانید با متخصص سلامت روان حرف بزنید.
 

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید

  • E

    22 تیر 1402

    "آدم‌ها تمایلی ندارند به دلیل ظاهرتان با شما وقت بگذرانند." خیلی اوقات محرک اولیه همین است!