Your browser does not support JavaScript!

تلفن

09196600444

ایمیل

مشاهده ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

سکس تراپی چقدر می‌تواند به ما کمک کند؟

3
سکس تراپی چقدر می‌تواند به ما کمک کند؟

سکس تراپی بخشی از روان‌درمانی به حساب می‌آید که بر روی اختلالات و مشکلات جنسی متمرکز است. در سکس تراپی، شما می‌توانید دغدغه‌های خود در مورد عملکرد جنسی، احساسات جنسی و صمیمی و نگرانی از مشکلات جنسی را مطرح کنید. این جلسات می‌تواند به صورت زوج یا فردی برگزار شود. نکته بسیار مهم این است که سکس تراپی حتی در دوران پیش از ازدواج نیز تأثیرگذار است زیرا فرد می‌تواند نگرانی‌های خود را برطرف کند و همچنین سکس تراپیست   شیوه‌های آموزشی کارآمدی را در این رابطه آموزش خواهد داد. 
سکس تراپیست، روانشناس بالینی یا روان‌پزشکی است که در حوزه سکس تراپی آموزش دیده و مدارک مورد نظر را دریافت کرده است. اما تعداد جلسات درمان بستگی به مشکل مراجعین دارد، که درمانگر موظف است در جلسه اول به آن‌ها این موضوع را اطلاع دهد. همچنین اگر روانشناس تشخیص داد که مشکل بیمار یک مسئله جسمی است نه روانی، حتماً باید او را به پزشک متخصص ارجاع دهد. 

 

سکس تراپی چه کمک به ما می‌کند؟
سکس تراپی می‌تواند در حل بسیاری از مشکلات جنسی موثر باشد. از نگرانی در مورد عملکرد جنسی تا مشکلات در برقراری رابطه جنسی گرفته، همگی مواردی هستند که شما می‌توانید با سکس تراپیست در میان بگذارید. به صورت کلی موارد ذیل مشکلاتی هستند که باید در رابطه جنسی مورد توجه قرار بگیرد:

 •     اختلال نعوظ
 •     پایین بودن میل جنسی
 •     عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی
 •     انزال زودرس
 •     اعتماد به نفس پایید در مورد عملکرد برقراری رابطه
 •     عدم پاسخ مناسب به محرک‌های جنسی
 •     مشکلات در ارگاسم
 •     میل جنسی بیش از حد اندازه
 •     ناتوانی در کنترل رفتار جنسی
 •     افکار جنسی غیر عادی و آزار دهنده
 •     فتیشیسم
 •     اعتیاد جنسی
 •     واژینیسم
 •     خود ارضایی

 

اختلال چیست؟ 
لذت بردن از رابطه جنسی سالم یکی از مهم‌ترین نیازهای روانی و جسمی انسان به شمار می‌رود. زمانی که رابطه جنسی با مشکلی مواجه می‌شود، ارضا جنسی، چه از نظر روانی و چه از نظر جسمی دچار اخلال می‌شود و فرد احساس می‌کند چیزی در رابطه کم است. در این شرایط ممکن است یکی از مواردی که در لیست به آن‌ها اشاره شد، اتفاق بیفتد. در صورت مشاهده موارد بالا حتماً توصیه می‌کنیم که به سکس تراپیست مراجعه کنید. 

 

در طول جلسات درمان چه اتفاقی می‌افتد؟ 
جلسه با توصیف مشکل توسط مراجع آغاز می‌شود. مشکلات جنسی می‌تواند بسیار پیچیده باشد و درمانگر نیاز دارد تا جایی که ممکن است، تمام جزییات را بشنود. شما باید بتوانید با دقت تمام مشکل خود را برای درمانگر توضیح دهید، بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از شروع جلسه، نگرانی‌های خود را در ذهن مرور کنید تا در جلسه با سرعت و دقت بالاتری به بیان مشکل بپردازید. زمانی که درمانگر متوجه مشکل شد، با شما به بررسی راه‌حل‌های ممکن می‌پردازد. کاملاً درک می‌کنیم که صحبت در مورد مسائل و مشکلات جنسی می‌تواند سخت و غیرعادی باشد اما مراجع باید تمام تلاش خود را انجام دهد تا نگرانی و مشکلات خود را به زبان بیاورد. بخش بسیار مهمی از مشکلات و عملکرد جنسی افراد تحت تأثیر اضطراب شدید یا باورهای غلط است. سکس تراپیست می‌تواند به شما در حل این مشکلات به شما کمک کند.
اما اگر مشکل شما فردی نیست و به رابطه شما و همسرتان مربوط می‌شود، توصیه می‌کنیم به صورت زوج در جلسات شرکت کنید، زیرا درمانگر ممکن است تکالیفی به هر دو شما بدهد که نیاز به مشارکت هر دو شما داشته باشد. بخشی از تکالیف درمانی می‌تواند شامل موارد زیر شود:

 •     تمرینات ارتباطی با همسرتان
 •     تمرکز کردن بر روی احساسات در هنگام برقراری رابطه جنسی
 •     تماشای فیلم‌های آموزشی در مورد رابطه جنسی
 •     تغییر نحوه تعامل با یکدیگر در محیط خانه

سکس تراپی معمولاً درمان کوتاه مدت است. حتی برخی مشکلات ممکن است در دو یا سه جلسه حل شود. البته مشارکت و همکاری مراجع کننده اهمیت بسیار زیادی دارد. اما به صورت کلی به یاد داشته باشید که برخی موارد ممک است نیاز به جلسات زیادی داشته باشد، بنابراین نباید صبر خود را از دست دهید و تمرکز خود را بر روی انجام تکالیفتان قرار دهید. 
همان طور که قبلاً اشاره کردیم، مشکلات جنسی ممکن است به دلیل مسائل عمیق‌تری باشد. مثلاً اضطراب یا افسردگی، به صورت کاملاً محسوس بر روی میل و عملکرد جنسی انسان تأثیر می‌گذارد. در صورتی که مشکل جنسی، به دلیل وجود اختلالات روانی نظیر اضطراب و افسردگی بود، طبیعی است که درمانگران توجه و تمرکز خود را باید در قدم اول متوجه درمان اختلال روانی کنند. در مرحله بعدی می‌توان به چالش‌های جنسی مراجع پرداخت.  گاهی اوقات ممکن است مشکلات جنسی به دلیل بروز مشکلات جسمی و فیزیکی باشد. در این بخش بهتر است دکتر متخصصی اورولوژویست، مراجع را ببیند. فراموش نکنیم که در صورت نیاز، ممکن است متخصص برای شما داروهایی تجویز کند که مصرف نکردن آن‌ها می‌تواند عواقب شدیدتری به همراه داشته باشد. 

 

چه زمانی باید به سکس تراپیست مراجعه کرد 
در ادامه این مقاله می‌خواهیم به مواردی اشاره کنیم که برای حل آن‌ها می‌توانید به سکس تراپیست مراجعه کنید. فراموش نکنیم که مشکلات رابطه‌ای، به هیچ عنوان نباید نادیده گرفته شود و شما باید برای درمان آن‌ها به سرعت اقدام کنید.

شما در هنگام رابطه جنسی دچار درد فیزیکی می‌شوید
در مواردی این چنینی توصیه می‌کنیم قبل از مراجعه به سکس تراپیست، به پزشک متخصص رجوع کنید تا دلیل درد مشخص شود. اما برخی بیماری‌های جسمی ریشه روانی دارند، مثلاً واژینیسم به دلیل اضطراب بسیار زیادی ایجاد می‌شود. درمانگر با استفاده از تکنیک های رفتاردرمانی به زوج کمک می‌کند تا مشکلات جسمی مربوط به مسائل روان‌شناختی را حل کنند. اما اگر مشکل زوج به صورت کلی جسمی بود که فرآیند درمان تحت نظر پزشک ادامه پیدا خواهد کرد. 

شما در گذشته دچار تروما شده‌اید
یکی از باورهای غلطی که وجود دارد این است که پس از رویداد تروماتیک، فرد دیگر نمی‌تواند از رابطه جنسی لذت ببرد. این حرف غلط است و سکس تراپی به شما نشان می‌دهد که حتی با وجود یک خاطره تروماتیک فرد باز هم می‌توانند رابطه جنسی راضی‌کننده‌ای داشته باشد. معمولاً رویداد تروماتیک جنسی به دلیل آزار و اذیت در دوران کودکی یا بزرگ‌سالی اتفاق می‌افتد که سبب می‌شود فرد نسبت به هر خاطره‌ای که آسیب را باز نوازی کند، احساسات شدید و اجتنابی نشان دهد. در موارد این چنینی درمانگر باید بر روی تروما متمرکز شود تا احساسات ناخوشایند مراجعه تغییر کند. کاملاً درک می‌کنیم صحبت در مورد رویدادهای آسیب زا گذشته در جلسات این چنینی برای مراجعین بسیار سخت خواهد بود اما برای اینکه بتوانید زندگی شادی را داشته باشد باید تلاش خود را انجام دهید.

 

شما و همسرتان تمایلات جنسی متفاوتی دارید
این مشکل شامل موارد زیادی می‌شود. مثلاً یکی از طرفین انرژی جنسی (لوبیدو) بالاتری از دیگری دارد. در این مورد مهم‌ترین مسئله این است که زوج بتوانند تفاوت‌های یکدیگر را درک کنند و برای آن راه حل پیدا کنند. هدف اصلی این است که بتوانیم حتی در مورد اختلافاتمان در رابطه جنسی نیز زبان مشترک پیدا کنیم و این موردی است که سکس تراپی قرار است به ما آموزش دهد. در مورد مسائل این چنینی، بهتر است هر دو طرف در جلسه درمان شرکت کنند. 

 

رابطه جنسی در شما احساس شرم ایجاد می‌کند
یکی از مهم‌ترین احساسات درگیر در اختلالات جنسی، هیجان شرم است. دلایل بسیار زیادی برای ایجاد شرم وجود دارد، اما فارغ از دلیل آن، باید بدانیم که شرم یکی از ماندگار و منفی‌ترین احساسات انسان است که می‌توانیم تأثیرات آن را به خوبی در روابط عاطفی ببینیم. اما اولین مشکلی که شرم ایجاد می‌کند، پنهان‌کاری است. فرد تمایلی به بازگو کردن دلیل خجالت خود ندارد و حتی در مواردی این افراد به سکس تراپ نیز مراجعه نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند تمام زندگی خود را در انکار سپری کنند. همان طور که قبلاً اشاره شد، گفتگو در مورد مسائل دردناک جسمی و روانی ما بسیار کار سختی است و این موضوع کاملاً قابل درک است.  بنابراین شما باید دلیل خجالت خود را درک کنید تا بتوانید برای حل مشکل خود کمک بخواهید. فارغ از اینکه چه مشکلی در عملکرد شما وجود دارد، احساس شرم و خجالت اوضاع را برای شما بدتر خواهد کرد. بنابراین در مقابل آن بیستید، این احساس دوست شما نیست. 

 

سکس تراپیست چگونه می‌تواند به حل مشکل کمک کند؟
همان طور که قبلاً اشاره کردیم، سکس تراپی با استفاده از مفاهیم روان‌درمانی به زوج کمک می‌کند تا مشکل خود را حل کنند. درمانگران با توجه به رویکرد درمانی خود، ممکن است از شیوه‌های مختلفی استفاده کنند. روانکاوی و رفتاردرمانی دو رویکرد غالب و بسیار موثر در این حوزه به شمار می‌روند. 

 

به شما کمک می‌شود که اهداف منطقی در رابطه جنسی خود ایجاد کنید
یکی از مهم‌ترین مشکلات در رابطه جنسی، انتظارات غیر واقع بینانه طرفین از یکدیگر است. این موضوع سبب ایجاد سرخوردگی و ناامیدی در رابطه می‌شود. سکس تراپیست به شما کمک می‌کند تا برنامه منطقی تر برای خود ایجاد کنید.

 

انجام ورزش‌های خاص
یکی از بهترین روش‌های درمان اختلالات جنسی، ورزش است. درمانگر با آموزش برخی حرکات تمرینی به شما کمک می‌کند تا کیفیت عملکرد خود را افزایش دهید.

 

آموزش ذهن آگاهی
یکی از شیوه‌های کاهش اضطراب یا احساس ناخوشایند، ذهن آگاهی است. درمانگر به مراجعین روش‌های کاربردی ذهن آگاهی را آموزش می‌دهند تا آن‌ها راحت‌تر بتوانند اضطراب را مدیریت کنند.

 

افزایش صمیمیت در رابطه عاطفی
و در نهایت یکی از مهم‌ترین ارکان رابطه عاطفی که بر روی رابطه جنسی بسیار موثر است، صمیمیت می‌باشد. رابطه جنسی فقط به معنای ارگاسم نیست، بلکه بخشی از نشان دادن احساس و عاطفه طرفین به یکدیگر است. بنابراین باید تلاش کرد تا احساسات خوشایند در رابطه حفظ شود و زوج باید یاد بگیرند که چگونه اجازه ندهند که اختلاف نظر آن‌ها با یکدیگر، سبب کم شدن احساسشان نشود.
 

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید