Your browser does not support JavaScript!

تلفن

09196600444

ایمیل

مشاهده ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

در رابطۀ عاطفی هر چیز کوچک معنای بزرگی دارد

در رابطۀ عاطفی هر چیز کوچک معنای بزرگی دارد

ترجیح می‌دهید شریک شما بهتان یک ماشین هدیه بدهد یا اینکه هر روز یک حرکت کوچک از روی محبت و ملاحظه نشانتان بدهد؟ برای خیلی از افراد حرف‌ها و رفتارهای عاشقانۀ هرروزه و از روی مراقبت، ارزش بیشتری دارد تا یک حرکت خیلی بزرگ.

در رابطه چیزهای کوچک می‌توانند دائم به ما یادآوری کنند که شریکمان به فکر ماست و برایمان اهمیت قائل است. اعمال کوچک باارزش‌اند چون به ما در این موارد کمک می‌کنند:
•    کاهش تردید و عدم قطعیت
•    ایجاد احساس امنیت هیجانی
•    استحکام بخشیدن به پیوند میان دو نفر
•    افزایش همدلی
•    کاهش احتمال جدایی

چیزهای کوچک، به طور نامحسوس، بیش از حرکات باشکوه می‌تواند رابطۀ شما را تقویت کند و باعث پایداری عشق بشود.

 

چرا چیزهای کوچک برای سلامتی رابطه‌مان بسیار مهم‌اند؟
تحقیقات ثابت کرده‌اند که چیزهای کوچکی در رابطه نقش مهمی در تدام عشق دارند – و به طور کلی در سلامتی و بهروزی. پژوهشی که سال 2013 بر بیش از 5000 نفر انجام شد نشان داد که اعمال مهربانانۀ کوچک و از روی توجه بسیار مهم‌ترند از رفتارهای عمومی عاشقانه، مانند هدیه دادن یک جعبه شکلات. تحقیقی در سال 2016 نیز از شرکت‌کنندگان خواست پرسش‌نامه‌ای را پر کنند تا مشخص شود چه کارهایی را نشانه‌های مهم عشق می‌دانند. بیشتر شرکت‌کنندگان گفتند که رفتارهای روزانۀ مهربانانه، تعریف و تمجید و ابراز تشکر چیزهایی هستند که باعث می‌شوند احساس دوست داشته شدن کنند. در پژوهش دیگری در سال 2020 پژوهشگران دریافتند که داشتن تجربۀ روزانۀ عشق مرتبط است با سطوح بالاتری از سلامتی روانی، احساس هدفمندی و همچنین خوش‌بینی. هرچه فرد ابراز عشق روزانۀ بیشتری دریافت می‌کرد، احساس سلامتی عمومی‌اش بیشتر و بهتر بود. مِیسون می‌گوید: «رفتارهایی چه کوچک و چه بزرگ می‌توانند پیغام‌های متعددی برسانند، مثلاً: تو برای من مهمی، من حواسم به تو هست، من قدردان تو هستم و نیازها و خواسته‌هایت نادیده گرفته نشده‌اند.»

 

کدام کارهای کوچک را در رابطه‌تان می‌توانید انجام دهید؟
هر زوجی با دیگری متفاوت است و هر فردی نیز ممکن است رفتارها یا تلاش‌های مختلفی را ارزشمند بداند. درک «زبان عشق» می‌تواند اولین گام باشد در اجرای کارها و چیزهای کوچک در رابطه. عامدانه رفتار کردن نسبت به  ابراز عشق روزانه می‌تواند نشانگر این باشد که شما و شریکتان دائماً دارید آگاهانه عشق‌ورزی را انتخاب می‌کنید. در ادامۀ این مقاله چند «چیز کوچک» و رفتار جزئی را می‌خوانید که می‌توانند ارزشمند باشند:

 

قدردانی
قدردانی حرکت بزرگی است که می‌تواند در رفتارهای عاشقانه و کوچک روزمره بیان شود. خیلی از شریک‌ها کارهای خانه را بین خودشان تقسیم می‌کنند، ولی معمولاً بعضی وظایف خاص روی دوش یک نفر می‌افتد. مثلاً شاید لباس شستن کاری باشد که معمولاً شریکتان به عهده می‌گیرد. اگر لباس‌ها را شما بشویید، دارید در عمل به شریکتان می‌گویید که متوجهید و قدردانید از اینکه او همیشه دارد این کار را می‌کند. سامانتا ساندرز، کارشناس حرفه‌ای مشاوره، اهل واشنگتن، می‌گوید که این حرکت‌های کوچک می‌توانند راه‌هایی برای بیان قدرشناسی باشند. قدردانی می‌تواند عشق و حق‌شناسی را در رابطه‌تان زنده نگه دارد.

 

برآورده کردن نیازها و خواسته‌ها
شارون مِیسون، کارشناس زوج‌درمانی و خانواده‌درمانی از ایندیاناپولیس، می‌گوید: «توجه کردن به آنچه فرد مقابلمان لازم دارد و می‌خواهد و همچنین برآورده کردن آنها به شکلی که مد نظر او و خواسته‌ها و نیازهای اوست می‌تواند هر رابطه‌ای را قوی‌تر کند.» مثالی که او می‌زند درست کردن صبحانه برای شریکتان است که دوست دارد صبح‌ها برود بدود و همیشه وقت ندارد که چیزی بخورد. با آماده کردن صبحانه برای او، شما دارید از طریق یک حرکت به شریکتان اعلام می‌کنید که حواستان به نیازهای او هست و اینکه برایتان مهم است این نیازهایش برآورده شوند. مثال دیگر می‌تواند این باشد که در طول روز برای شریکتان یک فنجان قهوه یا یک لیوان چای ببرید، چون می‌دانید که او از نوشیدنی وسط روز لذت می‌برد ولی وقتش را ندارد که خودش برای خودش چیزی درست کند.

 

نزدیکی جسمانی
نوازش کردن وقتی روی مبل نشسته‌اید، گرفتن دست‌ها یا بغل کردن موقع استقبال یا بدرقه می‌تواند به شریکتان نشان دهد که از نزدیکی او لذت می‌برید و اینکه کنار او بودن از نظر جسمانی برای شما شیرین و دوست‌داشتنی است. مقاله‌ای تجربی که به بررسی سه پژوهش دربارۀ اهمیت لمس در روابط عاطفی می‌پرداخت به این نتیجه رسید که لمس با سلامتی و بهروزیِ بیشتر در ارتباط است. این نکته حتی دربارۀ افرادی که پرهیز دلبستگی دارند هم صدق می‌کرد، یعنی کسانی که حفظ فاصله و استقلال برایشان مهم و ارزشمند است. نزدیکی جسمانی می‌تواند کمکتان کند تمام انواع صمیمیت را پرورش دهید و نه فقط صمیمیت جسمانی را. صمیمیت می‌تواند باعث شود هر دو نفر شما احساس نزدیکی و امنیت داشته باشید.

 

گفتگو
کنار گذاشتن زمانی برای خبر گرفتن از شریکتان و اینکه ببینید روزش را چطور دارد می‌گذراند، می‌تواند ثابت کند که شما به آنچه او دارد از سر می‌گذراند علاقه‌مندید و اینکه چون این برای او مهم است، پس برای شما هم مهم است. مِیسون می‌گوید: «در دسترس قرار دادن خودتان برای اینکه شریکتان نحوۀ گذراندن روزش، عوامل استرس‌زایش و پیروزی‌هایش را با شما به اشتراک بگذارد می‌تواند حرکتی برای تقویت رابطه‌تان هم باشد.» به یاد سپردن آنچه شریکتان در گفتگو به شما گفته است هم یکی از چیزهای کوچکی است که می‌تواند برای او ارزشمند باشد. سؤال کردن از او دربارۀ پروژه‌ای که دارد انجام می‌دهد، وضعیت سلامتی دوست بیمارش یا مشکلی که در محل کارش باید حل کند می‌تواند برای شریکتان معنای بسیاری داشته باشد.

 

تشویق و حمایت
چیزهای کوچک در رابطه لازم نیست حتماً عملی باشند و کلامی نباشند. به زبان آوردن قدردانی، جشن گرفتن و تشویق کردن هم راه‌هایی هستند برای اینکه به شریکتان نشان دهید هوایش را دارید، حمایتش می‌کنید و می‌خواهید موفقیتش را ببینید. مِیسون می‌گوید: «فرستادن یک پیغام تشویق‌آمیز برای شریکتان که گاهی به حمایت بیشتری نیاز دارد می‌تواند برایش مفید و معنادار باشد.» برای افزودن چاشنی غافلگیری، می‌توانید برای شریکتان یادداشت کوچکی بنویسید، مثلاً «دوستت دارم» یا «من بهت ایمان دارم»، و آن را جایی پنهان کنید که با پیدا کردنش خوشحال شود. نوشتن نامۀ قدردانی یا دادن کارت تبریک در مناسبت‌های مختلف نیز از کارهایی است که می‌تواند روزِ او را بسازد و شما را به یکدیگر نزدیک‌تر کند.

 

صمیمیت واقعی در رابطه کدام است؟
صمیمیت نوعی احساس نزدیکی و ارتباط فراتر از تماس جسمانی است و در هر رابطه‌ای می‌تواند درک هیجانی، ذهنی و روحی ایجاد کند.
صمیمیت فقط یک جور چسب نیست که شما را متصل به دیگران نگه می‌دارد، بلکه آن فضای نزدیکی است که با افراد مهم زندگی‌تان می‌سازیدش. گاهی اوقات صمیمیت واژۀ غیرمستقیمی برای رابطۀ جنسی است، ولی معنای واقعی‌اش بسیار گسترده‌تر است. هرچند صمیمیت بخشی از روندی است که باعث می‌شود رابطۀ جنسی شکل بگیرد و جواب بدهد، آن را در ارتباط با اعضای نزدیک خانواده یا دوستان نزدیکتان هم می‌توانید بیابید. صمیمیت همیشه خودبه‌خود تولید نمی‌شود و ممکن است زمان و تمرین لازم باشد تا ساخته شود. اگر در رابطۀ فعلی‌تان کمبود صمیمیت حس می‌کنید، می‌توانید بیاموزید که چطور آن را بسازید و پرورش دهید و به این ترتیب رابطه‌ای رضایت‌بخش‌تر برای همۀ آدم‌های حاضر در آن رابطه خلق کنید.

 

تعریف صمیمیت
یکی از راه‌های تعریف صمیمیت یک چرخۀ مثبت بده‌بستان است که شامل تمام افراد حاضر در رابطه می‌شود. هر شخص به مراقبت از وضعیت‌هایی – مثل گرما، خصوصی و محرمانه بودن و نیز درک متقابل – کمک می‌کند که بهشان اجازه می‌دهد در مقابل یکدیگر آسیب‌پذیر و روراست باشند و در نهایت نزدیکیِ رابطه را افزایش دهند. 

 

صمیمیت معمولاً بر اساس این موارد ساخته می‌شود:

گرما
گرما کلید صمیمیت در هر رابطه‌ای است. گرما کمک می‌کند فضای امنی از نظر روانی ساخته شود تا شما را دعوت کند که از موضع دفاعی خارج شوید.

گرما خود را به شکل‌های مختلفی نشان می‌دهد، مثلاً:
•    رفتار دوستانه
•    پاسخگویی
•    همدلی
•    ملاحظه و به فکر بودن
•    درک متقابل

محرمانگی
این طبیعی است که بر اساس میلی ناشی از خودمراقبتی بخواهید بخش‌هایی از خودتان را – اجزای بدن، افکار یا هیجان‌هایتان – را از بیشتر افرادی که در تعامل با آنها هستید مخفی نگه دارید. هنگامی که در یک رابطه محرمانگی بر اساس اعتماد متقابل شکل بگیرد، می‌تواند باعث شود که شما از نظر هیجانی احساس امنیت کنید. نتیجۀ چنین امری ممکن است این باشد که بخش‌هایی از خودتان را با شریکتان به اشتراک بگذارید که معمولاً فقط برای خودتان نگه می‌داشتید و این عمل نیز به نوبۀ خود باعث افزایش صمیمیت می‌شود.

آسیب‌پذیری
آسیب‌پذیری در رابطه یعنی بخش‌های حساس وجودتان را برای فرد مقابلتان افشا کنید، مثلاً:
•    رویاها و خیال‌پردازی‌هایی که نگرانید سایرین درک نکنند
•    بلندپروازی‌ها و امیدهایتان برای آینده‌تان
•    خاطراتی از گذشته که باعث شرم و خجالت‌زدگی شما شده‌اند
آسیب‌پذیر بودن شاید ترسناک به نظر برسد و البته واقعاً هم کمی خطر در خود دارد: آسیب‌پذیری می‌تواند شما را در معرض انتقاد و طرد قرار دهد. اگر امنیت در رابطه‌ای به‌خوبی شکل گرفته باشد، آسیب‌پذیری را هم ساده‌تر می‌کند که در نهایت باعث افزایش صمیمیت نیز می‌شود.

روراست بودن
صداقت و روراست بودن به شما اجازه می‌دهد خودتان را تمام و کمال به فرد مقابلتان نشان دهید. درست است که صداقت را معمولاً ویژگی خوب و مهمی می‌دانند، ولی همیشه هم به‌راحتی به دست نمی‌آید. کسانی که با روراست بودن مشکل دارند ریشۀ مشکلشان اغلب تجربه‌های طرد در زمان گذشته یا ترس از طرد شدن در زمان حال است. درست مثل آسیب‌پذیری، روراست بودن نیز ممکن است دشوار به نظر برسد چرا که شما دارید خودتان را در معرض قضاوت منفی بالقوه قرار می‌دهید. این منطقی است که برایتان مهم باشد دیگران چه تصویری از شما دارند – تفسیر شما از این تصویرها می‌تواند در شکل‌گیری شخصیتتان نقشی کلیدی ایفا کند.

نزدیکی
هرگاه قادر بودید که آسیب‌پذیر و روراست باشید، آنگاه همان نزدیکی‌ای ساخته می‌شود که کلید صمیمیت است. این نشانه‌ها به شما می‌گویند که در رابطه به چنین سطحی از نزدیکی رسیده‌اید:

  • گفتگوی آزاد و راحت
  • نشانه‌های دلبستگی امن
  • تفاهم یا جور بودن با یکدیگر

 

فواید صمیمیت
صمیمیت در هر رابطه‌ای می‌تواند مفید و ارزشمند باشد و فوایدی از این قبیل داشته باشد:
•    احساس تنهایی کمتر
•    احساس پذیرفته شدن
•    اعتماد بهبودیافته
•    راهی برای تخلیۀ هیجان‌های دشوار
•    احساس درک شدن از نظر عقلی و فکری
•    برآورده شدن نیازهای عاطفی و/یا جسمانی 

 

بیایید جمع‌بندی کنیم
پژوهش‌ها نشان می‌دهند اینکه یاد بگیرید در رابطه‌تان کارهای کوچکی انجام بدهید، می‌تواند کمک کند که پیوندتان را مستحکم‌تر کنید و تردید و عدم قطعیت را از رابطۀ عاطفی‌تان بیرون برانید. حرکت‌های کوچک همدلی، صمیمیت، احساس امنیت و در نهایت حال خوب را افزایش می‌دهند. برآورده ساختن خواسته‌ها و نیازها، شرکت فعالانه در گفتگوهای معنادار، نمایش روزانۀ اعمال مهربانانه و ابراز تشکر و قدردانی، همه و همه را می‌توانید هر روز از راه‌هایی کوچک و ساده انجام دهید.
 

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید