Your browser does not support JavaScript!

تلفن

09196600444

ایمیل

مشاهده ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

مشاوره فردی

4
مشاوره فردی

مشاوره فردی تا حدود زیادی با درمان فردی متفاوت است. در طول جلسات مشاور، تلاشی برای درمان مشکلات فردی مراجع انجام نمی‌دهد و بیشتر تمرکز برای موانع بیرونی و درونی است که مانع رشد و پیشرفت مراجع می‌شود. مشاوره و راهنمایی، تخصصی متفاوت از روانشناسی به شمار می‌رود. مشاوران در طول دوران تحصیل آکادمیک خود یاد می‌گیرند که چگونه به مراجعین خود کمک کنند تا دوباره به مسیر رشد و پیشرفت بازگردند.

دوباره در اینجا تاکید می‌کنیم که نباید از متخصص مشاوره انتظار درمان اختلالات روانی را داشته باشیم. تخصص این عزیزان متفاوت است و آن‌ها در بخش‌های دیگر زندگی که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم، به شما کمک می‌کنند.

 

مشاوره فردی چیست ؟

در طول سال‌های گذشته تعاریف گسترده‌ای در مورد مشاوره فردی ارائه شده است. به صورت کلی مشاوره فردی روشی برای کمک به مراجعین برای درک بهتر دیدگاه‌های خود از زندگی و یادگیری روش‌های برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده است. مشاور تلاش می‌کند با به‌کارگیری تئوریهای روان‌شناختی، و آموزش برخی مهارت‌های خاص، به مراجع خود کمک کند تا بتواند چالش‌های رابطه‌ای و شغلی خود را مدیریت کند.

به بیان ساده، مشاوره فردی یعنی پیشنهاد دادن و ارائه راهنمایی برای تصمیم‌گیری بهتر. همان طور که گفتیم، مشاوره فردی توسط متخصصانی انجام می‌شود که در این حوزه صلاحیت دارند. افرادی که به مشاور مراجعه می‌کنند غالباً در جستجوی یافتن راه‌حل، و روش‌هایی برای عملی کردن آن راه‌حل‌ها هستند.

 

مشاوره فردی چه تأثیراتی دارد

برای اینکه بهتر بتوانیم اهمیت مشاوره فردی را درک کنیم، به بررسی مزایای آن می‌پردازیم:

 

مراجع آگاهی بیشتری نسبت به خود پیدا می‌کند

جلسات مشاوره به مراجع کمک می‌کند تا درک عمیق‌تری نسبت به خود پیدا کند و با نقاط ضعف و قوت خود آشنا شود.

 

عقاید و ارزش‌های شما به روز می‌شود

گاهی اوقات علت عدم رشد و پیشرفت انسان عقاید قدیمی و ناکارآمد او است. مشاور شما را ترغیب می‌کند تا ارزش‌های فعلی خود را مورد بازبینی قرار دهید تا فضای بهتری برای پیشرفت در اختیارتان قرار بگیرد.

 

در هدف‌گذاری به شما کمک می‌شود

یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که در جلسات مشاوره فردی یاد می‌گیریم، هدف‌گذاری است. مشاور به ما می‌آموزد که چگونه اهداف مناسبی برای خود انتخاب کنیم، و با برنامه‌ای منظم در مسیر آن‌ها گام برداریم. البته موانع زیادی در سر راه ما خواهد بود. مشاوره فردی به ما نشان می‌دهد که چگونه باید با افزایش مهارت‌ها از این موانع عبور کرد.

 

سلامتی روانی مراجعین مورد ارزیابی و بهبودی قرار می‌گیرد

ما قبلاً گفتیم که مشاوره فردی با روان‌درمانی متفاوت است، اما این موضوع اصلاً به این معنا نیست که مشاورین آشنایی با اختلالات روانی ندارند و یا نسبت به مشکلات مراجعین خود بی‌توجه‌اند. در واقع موانع رسیدن به موفقیت و اهداف، عادات ناکارآمد انسان به شمار می‌روند که مشاورین در مرحله اول ما را نسبت به آن‌ها آگاه می‌کنند و در مرحله دوم به ما نشان می‌دهند که روش عبور از آن‌ها چگونه است.

 

فراموش نکنید که مشاور به شما پیشنهاد می‌دهد که چه کاری انجام دهید و تصمیم نهایی با خود شما است. در نهایت این شما هستید که باید قدم‌های سخت را بردارید. مشاور به عنوان راهنمایی در کنار شما خواهد بود. همه ما به خوبی میدانیم که نشستن در جلسه مشاوره فردی، به خودی خود مشکلی را حل نمی‌کند و باید اقدام همسو با آن را انجام دهیم.

یکی از مزایای مشاوره فردی این است که می‌تواند به صورت تلفنی یا آنلاین برگزار شود. این فرصت، به شما این امکان را می‌دهد حتی از راه بسیار دور، باز هم از خدمات مشاوره بهره‌مند شوید.

 

مشاوره فردی برای چه کسانی مناسب است

مشاوره فردی در حوزه‌های مختلفی مانند، تربیت کودک و نوجوان، اختلافات خانوادگی، مشکلات شغلی، هدایت تحصیلی و کنکور، و رشد فردی، خدمات ارزشمندی را به مراجعین ارائه می‌دهد. توصیه می‌کنیم که اگر در حوزه‌های مطرح شده دچار مشکلات و چالش‌هایی هستید، حتماً به مشاور رجوع کنید. آن‌ها به شما کمک می‌کنند که راحت‌تر از این مسیر عبور کنید.

کلینیک روانشناسی و مشاوره دانا، به عنوان یکی از قدیمی و حرفه‌ای ترین مراکز خدمات روان‌درمانی و مشاوره غرب و شمال غرب تهران شناخته می‌شود. شما می‌توانید در اولین فرصت با یکی از مشاورین متخصص کلینیک وقت بگیرید و مسئله خود را در میان بگذارید.

فراموش نکنیم که مشاوره فردی یکی از مهم‌ترین خدمات روانشناسی به شمار می‌رود و همه ما به آن نیاز داریم.

 

سخنی از مدیر کلینیک روانشناسی و مشاوره دانا:

مشاوره­ی فردی نوع سبک­تری از روان­درمانی است، و درد مواردی می­خورد که ما در یک موضوع خاصی نیاز به نظر تخصصی فرد باتجربه و پخته­ای داریم تا در کنارمان باشد و به ما در روشن شدن مسئله‌مان و تصمیم‌گیری بهتر کمک کند.

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید