Your browser does not support JavaScript!

تلفن

09196600444

ایمیل

مشاهده ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

خودت را بیشتر دوست داشته باش – بخش دوم

4
خودت را بیشتر دوست داشته باش – بخش دوم

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، جهت ارتقا سطح انرژی روانی خود، لازم است تا گام ‌های کوچکی برای عشق ورزیدن به خود برداریم. این گام‌ ها می‌توانند به سادگی خرید یک گل، رفتن به یک پیاده ‌روی در هوای آزاد و یا طبخ و صرف غذای مورد علاقه مان باشد؛ بنابراین برای دوست داشتن خود احتیاجی به کار های جیب و غریب نیست. با یادآوری این عشق به خودتان، آمادگی لازم برای ابراز محبت و دوست داشتن به دیگران، حضور و همدلی با آن‌ها را به دست خواهید آورد. در ادامه به سایر گام هایی که در این راستا کمک‌کننده هستند، اشاره خواهیم کرد.

 

16- فضای خود را سازمان‌دهی کنید.
اگر بی‌نظمی در محیط باعث ایجاد استرس در شما می‌شود، زمانی را برای تمیز کردن و کسب آرامش که لازمه محیط زندگی و کار است، در نظر بگیرید. اگر وقت کافی ندارید و تمکن مالی‌تان اجازه می‌دهد، شخصی را استخدام کنید تا در این امور شما را یاری کرده یا به جای شما این کار را انجام دهد. هر زمان که به کمک احتیاج داشتید، از افراد امن خود درخواست کنید تا به شما در موضوع موردنظر کمک کنند.


17- خود را نوازش کنید.
شاید این عنوان برایتان جالب و حتی خنده‌دار باشد، اما واقعیت این است که حتی کوتاه کردن مو یا ماساژ که می‌تواند به آرامش شما کمک کند، از مصادیق نوازش خود و عشق ورزیدن به خود است.


18- حریم شخصی و مرز هایتان را مشخص کنید.
این حق طبیعی هر فردی است که فضای شخصی و مرزبندی‌های خودش را داشته باشد؛ بنابراین شما نیز زمانی را برای تنظیم این موارد اختصاص داده و تا حد امکان به آن‌ها پایبند باشید. شما توضیحی به دیگران بدهکار نیستید و میزان وفاداری و تعهدتان به مرزهای شخصی خود، نحوه برخورد دیگران با حدود شما را تعیین می‌کند.


19- وقایع روزانه خود را ثبت کنید.
روز خود را با نوشتن مواردی که بابت آن‌ها شکرگزار هستید شروع کنید. اهدافی که می خواهید به آن‌ها برسید و همچنین فهرستی از چیزهایی که شما را خوشحال می‌کنند یادداشت کنید. شما حتی می‌توانید ترس ها، نا امیدی ها و ناراحتی های خود را هم  روی کاغذ بیاورید. گاهی اوقات نوشتن افکار می‌تواند بهترین راه  برای مقابله با سدهای فکری و رسیدن به حال بهتر باشد.


20- دوش بگیرید.
با توجه به شرایط و امکانات خود، فضای آرام بخشی فراهم کرده و استحمام کنید. می‌توانید با روشن کردن چند شمع و پخش موزیک ملایم این محیط را برای خود آماده سازید و از آن لذت ببرید. دوش گرفتن و خوابیدن در وان حمام می‌تواند یکی دیگر از راه‌های ذهن آگاهی و تمرکز بر جریان اینجا و اکنون باشد. تمام حواس خود را بکار گرفته و سعی کنید تا توجه هر آنچه در لحظه در بدنتان رخ می‌دهد باشید. صدای آب نیز می‌تواند بر میزان آرام بخشی این فضا بیفزاید.


21- به خودتان اجازه پرسه زدن، خلوت و تنهایی بدهید.
امروزه برای اکثر افراد در جوامع مختلف، رسانه و در رأس آن شبکه های اجتماعی، به محلی برای تشدید نا امیدی، ایجاد حس ناکافی بودن و عدم ارزشمندی و سایر احساسات منفی شده است. اگرچه این موضوع در همه افراد اتفاق نمی‌افتد و بسیاری دیگر، از همین فضا به عنوان محلی برای کسب درآمد، سرگرم شدن یا بهره‌مندی از اطلاعات گوناگون استفاده می‌کنند. اگر شما جز افراد دسته دوم هستید، با خیالی آسوده و بدون احساس گناه، به مسیر خود ادامه دهید.


22- از شبکه های اجتاعی فاصله بگیرید.
همان‌طور که در نکته بالا اشاره شد، در برخورد با شبکه‌های اجتماعی، افراد دو دسته هستند. اگر شما از آن دسته از اشخاصی هستید که فضای مجازی باعث نا امیدی و ایجاد احساس منفی در شما می‌شود، باید بدانید که فاصله گرفتن از این فضا با بستن موقتی یا دائمی حساب‌های خود، یکی از مؤثر ترین راه ها برای بهبود وضعیت روانی و عشق ورزیدن به خود است.


23- برای بیرون رفتن با دوستانتان برنامه‌ریزی کنید.
گذراندن زمان با کیفیت در کنار عزیزانی که دوستشان داریم مثل دوستان و یا شریک عاطفی‌مان، می‌تواند احیا کننده و بهبود دهنده وضعیت روانی‌مان باشد. سعی کنید با برنامه‌ریزی، زمانی را برای ملاقات های دوستانه، گپ زدن و گفتگو اختصاص دهید.


24- رقصیدن را امتحان کنید.
بر اساس تحقیقات موجود، گوش سپردن به موسیقی مورد علاقه و رقصیدن هم‌زمان با آن می تواند تا حد قابل‌توجهی سطح انرژی روانی افراد را بالا ببرد. موسیقی موردعلاقه خود را پخش کنید، پنجره‌های خانه خود را باز کنید و بی پروا و بدون احساس شرم بدن خود را همگام با ریتم موسیقی به حرکت در آورید.


25- برای سرگرمی‌های خود وقت بگذراید.
هرچقدر افراد در زندگی خود بیشتر به تفریحات سالم بپردازند و سرگرمی های مثبتی داشته باشد میزان رضایت از زندگی در آن‌ها افزایش‌یافته و روحیه بانشاط و تازه تری خواهند داشت. برای نوشتن، نقاشی، عکاسی، تکمیل پازل – هر چیزی که سرگرمی شما محسوب می شود، زمانی را در نظر بگیرید و در آن بازه فقط به فعالیت موردنظر پرداخته و سعی کنید تا بیشترین لذت را از آن ببرید.


26- تنفس آگاهانه
پیش تر نیز به این نکته اشاره کردیم که تنفس عمیق و با تمرکز می‌تواند مفید واقع شود. برای این کار لازم است تا با یک دست روی شکم و دست دیگر روی سینه، حرکت نفس را در بدن خود احساس کنید. سعی کنید تا جریان اکسیژن را در خون و اعضای بدن خود درک کنید و به آن آگاه باشید. می‌توانید این کار را فقط برای چند تکرار و یا چند دقیقه در یک روز انجام دهید. حتی می‌توانید هر زمان که احساس استرس، اضطراب و سرگیجه می‌کنید نیز از تنفس آگاهانه برای غلبه بر آن بهره جویید. اگر این کار برای شما جالب و قابل تأمل به نظر می‌رسد، پیشنهاد می کنیم تا حتماً مطالعه بیشتری در خصوص ماهیت تنفس آگاهانه و ذهن آگاهی و همچنین تکنیک ها و تمرین های آن داشته باشید.


27- هدف‌گذاری کنید.
هدف، یکی از ارکان مهم داشتن معنا در زندگی است. گرچه اهداف هر فرد با دیگری متفاوت است اما همه ما چیزهایی داریم که می‌خواهیم انجام دهیم و یا دستاورد هایی هستند که علاقمندیم تا به آن‌ها برسیم. گاهی اوقات این موارد و در نظر گرفتن مراحل لازم برای دستیابی به آن‌ها می‌تواند با دست نیافتنی تر و غیر ممکن تر جلوه دادن آن اهداف، احساس نا امیدی، یاس و ناتوانی در ما ایجاد کند. به یاد داشته باشید که مقصود از نوشتن اهداف، تشدید و تقویت نا امیدی نیست بلکه می‌تواند چراغ راه ما در مسیر بوده و برای برداشتن هر گام ما را یاری کند.


28- دستورهای مختلف تهیه غذا را امتحان کنید.
آشپزی کردن برای برخی، بخصوص خانم‌ها یک تفریح لذت‌بخش است. حتی اگر عاشق آشپزی نیستید، دستوری را که به نظرتان خوب می‌آید جستجو کنید و زمانی را برای امتحان کردن آن و طبخ غذای مورد نظر، در فضایی امن و آرام اختصاص دهید. برای برخی از افراد، انجام مراحل طبخ غذا و در حین آن نوشیدن و گوش دادن به موسیقی می‌تواند تأثیر بیشتری داشته باشد. هر قدر شناخت بیشتری از خود داشته باشید، قطعاً فضای ایده آل تری را برای عشق ورزیدن به خود فراهم خواهید آورد.


29- به نیازهای روحی خود توجه کرده و احترام بگذارید.
معنا، شاه کلید امیدبخشی در زندگی است. برای بسیاری از مردم، معنویت چیزی است که به زندگی شان معنا می‌بخشد. ممکن است برای پرورش جنبه های معنوی شخصیت خود، خواندن کتاب، گفتگو با یک فرد مطلع و مواردی از این دست به شما کمک کند. فراموش نکنید که هر قدر ویژگی‌های شخصیتی دایره ارتباطی افراد در اطراف شما تناسب بیشتری با جنبه های مختلف شخصیت تان داشته باشد، گفتگوهای مشترک شما با آن‌ها بیشتر شده و از این طریق، احساس بهتری نیز تجربه خواهید کرد.

 

30- گریه کنید.
تجربه فشار ها، دغدغه ها و نگرانی های زندگی برای افراد امری طبیعی و در عین حال آزار دهنده است. ذکر این نکته ضروری است که ایجاد فضایی برای جریان یافتن و تجربه احساساتمان چه به شکل مثبت و چه منفی، کنار آمدن با شرایط موجود را تسهیل می‌کند. به نظر می‌رسد، گریه کردن نه تنها زیان بخش نیست بلکه می‌تواند فوایدی داشته باشد. تنظیم بهتر احساسات و کمک به ما در پیوند با عزیزان تنها گوشه ای از چندین چند مزیتی است که گریه کردن برای ما فراهم می‌آورد.
 

31- فقط گوشی را بردارید و با یک نفر تماس بگیرید.
 صحبت کردن و گفتگو در مورد موضوعات مختلف با فردی که برای شما عزیز است، یکی از شیوه‌های مؤثر برای ابراز عشق به خود بوده و پیشنهاد می‌کنیم تا این راه را نیز امتحان کنید.
 

32- خواب کافی داشته باشید.
شاید یکی از مهم ترین اشکال مراقبت از خود، خواب کافی است. تحقیقات نشان داده‌اند که کمیت و کیفیت خواب، هردو به میزان قابل‌توجهی در سطح انرژی روانی افراد تاثیرگذارند؛ بنابراین خواب کافی به تنهایی می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.
در انتها باید اضافه کنیم که به‌طور کلی، زمانی که صحبت از مراقبت از خود و عشق به خود می‌شود، هیچ راه درست یا غلطی برای انجام آن وجود ندارد. هر شخص، راه‌های منحصربه‌فرد خود را برای عشق ورزیدن نسبت به خود دارد و اگر شما به این نتیجه رسیدید که یک رویکرد مراقبت از خود به شما کمک نمی‌کند، می‌توانید با جستجو بیشتر، راهکار مؤثرتری برای شخص خود پیدا کرده و به خودتان ابراز عشق کنید.
 

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید