Your browser does not support JavaScript!

تلفن

09196600444

ایمیل

مشاهده ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

تکنیک پومودورو: مدیریت زمان و افزایش تمرکز

5
تکنیک پومودورو: مدیریت زمان و افزایش تمرکز

به گزارش از ‌«Verywell Mind»، تکنیک پومودورو (Pomodoro Technique) یک ابزار مدیریت زمان است که شامل تقسیم وظایف کاری به فواصل 25 دقیقه‌ای ست، که به نام پومودورو شناخته شده است و بین هر بازه‌ی زمانی، یک بخشی برای استراحت برنامه‌ریزی می‌شود.

انجام به موقع کارها و حذف آن از لیست وظايف، می تواند بسیار رضایت بخش باشد. با این حال، اگر در مدیریت زمان خود با مشکل مواجه هستید یا از میزان کاری که باید انجام دهید، گیج شده اید، استفاده از تکنیک مدیریت زمان برای کمک به شما برای شروع و مدیریت کارآمدتر زمان مفید خواهد بود.

 

این مقاله، نحوه‌ی استفاده از تکنیک پومودورو، نحوه‌ی تمرین، همچنین مزایا و معایب آن را توضیح می‌دهد.

 

نحوه تمرین تکنیک پومودورو: 

 

در اینجا نحوه تمرین تکنیک پومودورو این‌گونه بیان شده است: 

 

۱. تسک یا تمرین خود را انتخاب کنید.

 

۲. یک تایمر برای 25 دقیقه تنظیم کنید.

 

۳. روی تسک مورد نظر کار کنید تا زمانی که زمان تایمر تمام شود.

 

۴. پنج دقیقه استراحت کنید.

 

۵. این قالب کار را مجدد برای ۲۵ دقیقه‌ی بعدی نیز تکرار کنید.

 

۶. برای هر ۴ مرتبه استفاده از تکنیک پومودورو (۲۵ دقیقه تمرین و ۵ دقیقه استراحت)، 15 تا 30 دقیقه استراحت کنید.

 

همچنین نکاتی که درادامه هستند می توانند به شما در اجرای تکنیک Pomodoro کمک کنند: 

 

۱. از یک تایمر استفاده کنید: 

 

استفاده از تایمر می تواند به شما کمک کند تا در مسیر خود بمانید و از فواصل زمانی خود زیاده روی نکنید. می توانید از یک ساعت قدیمی برای تنظیم زنگ هشدار برای هر بازه زمانی پومودورو و استراحت استفاده کنید. یا در صورت تمایل می‌توانید از یک برنامه تایمر در تلفن خود استفاده کنید. اگر با رایانه خود کار می کنید، برخی از مرورگرها دارای افزونه‌ی (Extension) تایمر pomodoro نیز هستند.

 

۲. وظایف خود را برنامه ریزی کنید: 

 

برنامه ریزی وظایف روزانه و تخمین تعداد بازه های پومودورو برای هر کار می تواند مفید باشد. کارهای پیچیده در لیست کارهای خود را به تکه های کوچکتر تقسیم کنید تا بتوانید به راحتی آنها را به فواصل پومودورو تقسیم کنید.

 

۳. از زمان استراحت خود نهایت استفاده را ببرید و استراحت را حذف نکنید: 

 

از استراحت خود برای نوشیدن آب، خوردن میان وعده، کشش اندام، انجام یک مدیتیشن سریع یا پیاده روی کوتاه استفاده کنید. این فعالیت‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا احساس شادابی و انرژی گرفتن داشته باشید تا پس از استراحت آماده باشید دوباره به کار خود بازگردید.

 

۴. فواصل زمانی را شخصی سازی کنید: 

 

اگر تکنیک پومودورو را امتحان کرده‌اید و احساس می‌کنید که فواصل 25 دقیقه‌ای پومودورو یا وقفه‌های 5 دقیقه‌ای استراحت برای شما کارآمد نیست، می‌توانید زمان‌بندی را به گونه‌ای تنظیم کنید که مناسب‌تر باشد. ایده اساساً این است که بخش‌هایی از زمان را برای تمرکز روی کار تعیین کنید و در این بین استراحت کنید تا ذهن خود را مجدد آماده‌ی انجام وظیفه کنید.

 

چگونه تکنیک پومودورو برای مدیریت زمان توسعه یافته است؟ 

 

احتمالاً از خود می‌پرسید که چگونه این تکنیک توسعه یافته است و چرا فواصل زمانی بر حسب واحد های ۲۵ دقیقه‌ای اندازه‌گیری می‌شود. تکنیک پومودورو در سال 1987 توسط فرانچسکو سیریلو توسعه داده شد که در وب سایت خود توضیح می دهد که چگونه به وجود آمده است.

 

سیریلو، به عنوان یک دانشجوی دانشگاه که برای امتحانات درس می خواند با مسئله‌ی مدیریت زمان مواجه بود، درنتیجه او از یک تایمر برای تنظیم یک زمان 2 دقیقه ای برای تمرکز خود استفاده کرد و خود را به چالش کشید تا فقط برای دو دقیقه متمرکز بماند.

 

هنگامی که این تکنیک ۲ دقیقه‌ای پاسخ‌گوی نیاز به تمرکز او بود، او تایمر را برای فاصله زمانی طولانی تری تنظیم کرد و متوجه شد که به او کمک می کند تا روی کار خود متمرکز بماند. 

 

او با فواصل مختلف این آزمایش را بر روی جمعیت بزرگتری از دانشجویان تکرار کرد و دریافت که 25 دقیقه کار به دنبال یک استراحت 5 دقیقه ای ایده آل است. فواصل 10 دقیقه ای و کمتر از آن، برای انجام هر کاری و ایجاد تمرکز بسیار کوتاه بود و فواصل یک ساعته بدون استراحت بسیار طولانی بود و باعث کاهش توجه و تمرکز در افراد می‌شد.

 

از مزایای تکنیک پومودورو می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم: 

 

۱. انجام یک کار متمرکز و مشخص را تشویق می‌کند: 

 

تعیین یک دوره زمانی فقط برای یک کار مشخص می تواند به شما کمک کند روی وظیفه‌ی خود متمرکز بمانید و از پرت شدن حواس شما توسط چیزهای دیگر مانند بررسی رسانه های اجتماعی، چک کردن تلفن همراه یا تغییر به یک کار دیگر جلوگیری می کند.

 

۲. به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر شروع کنید: 

 

گاهی اوقات، اگر کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، ممکن است خیلی سخت به نظر برسند و ممکن است ندانید از کجا شروع کنید. تکنیک Pomodoro به شما کمک می‌کند تا با تقسیم وظایف به بخش‌های کوچک‌تر و قابل کنترل‌تر که می‌توانید یکی یکی از عهده آنها برآیید، وظایف را سازماندهی کنید.

 

۳. اثربخشی را بهبود می بخشد: 

 

اگر تمایل دارید کارها را به تعویق بیندازید یا به راحتی حواس شما پرت شود، تکنیک پومودورو می تواند به شما کمک کند تا زمان خود را بهتر مدیریت کنید و شما را در برابر خود مسئول می کند. این می تواند به شما کمک کند از زمان خود به نحو احسن استفاده کنید و به اهداف خود برسید.

 

۴. استرس و اضطراب را کاهش می دهد: 

 

اگر به یک ضرب الاجل نزدیک شده اید، گاهی اوقات زمان می تواند مانند دشمن احساس شود و باعث شود شما استرس و اضطراب را به شدت تجربه کنید. داشتن چارچوبی برای مدیریت زمان می تواند به شما کمک کند تا کنترل بیشتری داشته باشید و استرس و اضطراب خود را کاهش دهید.

 

معایب تکنیک پومودورو چیست؟

 

- فواصل و وقفه های ثابت گاهی اوقات می توانند بیش از حد سفت و سخت به نظر برسند.

 

-اگر کار بیشتر از فاصله زمانی تعیین شده طول بکشد، می تواند استرس زا باشد.

 

- اگر کار شما قبل از این فاصله تمام شود، ممکن است سردرگم شوید که چه کنید یا به شک می‌افتید که شاید با تمرکز کافی مشغول کار نبوده‌اید.

 

- چارچوب وقفه‌ها یا استراحت‌های خارج از کنترل شما را در نظر نمی‌گیرد. به عنوان مثال، ممکن است وظایف یا همکاران دیگری وجود داشته باشند که توجه شما را در محل کار یا منزل به طور ناخواسته بطلبند.

 

بیایید باهم جمع بندی کنیم:

اگر به دنبال یک استراتژی مدیریت زمان هستید که به شما کمک کند بهره وری بیشتری داشته باشید و از روز کاری خود نهایت استفاده را ببرید، ارزش دارد که تکنیک Pomodoro را امتحان کنید تا ببینید آیا برای شما مفید است یا خیر. می‌توانید فواصل 25 دقیقه‌ای را با وقفه‌های 5 دقیقه‌ای امتحان کنید، یا فواصل زمانی را متناسب با نیاز خود شخصی سازی کنید.

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید