Your browser does not support JavaScript!

تلفن

09196600444

ایمیل

مشاهده ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

به کسی که حالش خوب نیست، چه بگوییم

به کسی که حالش خوب نیست، چه بگوییم

به یک فرد افسرده چه بگوییم؟

1. دیر یا زود این روزها هم می‌گذرد.
شما همیشه این احساس را نخواهید داشت. ترزجی بورچارد، نویسنده و مدافع سلامت روان می‌گوید: این جمله آن‌قدر انرژی‌بخش است که می توانستم روزی 50 بار به آن گوش دهم تا از این دنیا بیرون بروم. بورچارد براین باور است که این کلمات بار قضاوتی نداشته وعقیده‌ای را نیز به آن‌ها تحمیل نمی‌کند. کاری که این کلمات انجام می‌دهند انتقال امید است و امید انسان را زنده نگه‌داشته و یا دست‌کم، به او انگیزه ادامه دادن می دهد.

 

2. آیا کاری هست که من بتوانم برایت انجام دهم؟
این حقیقت که کلمات برای فرد افسرده نمی‌توانند به‌اندازه کافی قدرتمند باشند، مورد تائید تمام نویسندگان است؛ بنابراین بهترین راه برای کمک به یک فرد افسرده، ارائه کردن یک حمایت ملموس و عینی است. اگر کسی از کمک گرفتن خجالت می‌کشد یا نسبت به آن مقاومت می‌کند، با تغییر جمله‌بندی و بیان خود کمک را به شکل لطف نشان دهید.
 برای مثال
سگ من تنهاست، اشکالی ندارد اگر سگ شما را هم همراه او به پیاده‌روی ببرم تا هم‌بازی باشند؟

 

3. چیزی وجود دارد که به تو کمک کند تا احساس بهتری داشته باشی؟
شما می‌توانید به‌جای صرف بیهوده انرژی برای حل مشکلات، ازایده‌های سایر افراد که به نشانه احترام با شما مطرح می‌کنند، بهره ببرید. این امر، مهر تأییدی است بر اینکه شاید نحوه عملکرد افسردگی برای شما قابل‌درک نباشد، اما همچنان از کمک کردن در جهت بهبودی خشنود خواهید بود.

 

4. جایی هست که بخواهی بروی تا من همراهی‌ات کنم؟
افسردگی می‌تواند تمام انرژی شمارا به ناگهان ببلعد. شاید بد نباشد اگر لازم بود، فرد دیگری به‌جای آن‌ها تا مقصد رانندگی کند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که افراد افسرده می‌توانند رانندگی پرخطر و پرخاشگرانه‌تری داشته باشند که از طریق کاهش زمان واکنش فرد به وضع موجود می‌تواند موجب بروز تصادف گردد.

 

5. آیا می‌توانیم باهم وقت بگذرانیم؟
یک قرار ملاقات ساده و دوستانه، بیش ازآنچه به نظر می‌رسد می‌تواند برای فرد افسرده کمک‌کننده باشد.
فرد افسرده ممکن است در ملاقات گروهی و شلوغ حاضر نشود، اما شما می‌تواند با تنظیم یک قرار دو نفره در بهبود حال او گام بردارید.
شما می‌توانید در کارها و امور خانه‌داری به او کمک کنید و درعین‌حال فرد افسرده از مصاحبت با شما نیز لذت خواهد برد.
اولین نشانه‌ وخیم‌تر شدن افسردگی یا اضطراب ، ناتوانی در تمیز و منظم نگه‌داشتن محیط است و این بدان معناست که لباس‌ها و ظروف کثیف روی‌هم انباشته خواهند شد. این موضوع زمانی که فرد افسرده، مسئولیت انجام امور خانه را بر عهده داشته باشد، بیشتر به چشم می خورد. راهنمایی به آن‌ها برای چطور انجام دادن کارها، کمکی نخواهد کرد. به‌جای این کار، با اجازه خود افراد و بدون چشم‌داشت در انجام کارهایشان به آن‌ها کمک کنید. فراموش نکنید که قبل از سر زدن به آن‌ها، حتماً اطلاع دهید، چون هیچ‌کس از حضور یک مهمان سرزده خوشحال نخواهد بود.

 

6. از اینکه به من اعتماد کردی تا از تو حمایت کنم ممنونم.
شجاعت زیادی لازم است تا یک فرد به افسردگی خود اذعان کرده و به شما اجازه دهد تا در شرایط سخت در کنار اوباشید. اجازه دهید تا فرد افسرده به شجاعت خودش آگاه شود و از او بابت این گشودگی در مسئله‌اش در مقابل شما تشکر کنید. این کار می‌تواند یک احترام متقابل و همچنین احساس راحتی در آن‌ها ایجاد کند.

 

7. آیا موضوعی هست که فکر کردن به آن، تجربه اکنون شمارا تسهیل کند؟
هدف این روش متعادل برای کمک به افراد افسرده این است که بتوانند به چرایی دوره‌ای که سپری می‌کنند برسند. ایجاد این فضا به آن‌ها کمک می‌کنند تا بدون پیش‌داوری و قضاوت، دست به خود افشاگری بزنند. این فضا همچنین می‌تواند امکان صحبت کردن در مورد مراجعه به متخصص سلامت روان را نیز فراهم کند. فراموش نکنید که مجبور کردن افراد افسرده به بیان چیزی، آن‌ها را مضطرب می‌کند؛ اما یک عامل به‌تنهایی باعث ایجاد یک دوره افسردگی نمی‌شود، بلکه محرک‌ها و دلایل زیادی باعث ایجاد و حتی وخامت دوره‌های افسردگی خواهد شد.

 

8. چه زمانی از روز برای شما سخت‌تر است؟
پرسیدن این سؤال به شما کمک می‌کند تا زمان مناسب برای پیگیری احوال فرد افسرده را تخمین بزنید. برای مثال، بلند شدن از تختخواب و آغاز کردن روز برای فردی و یا بازگشتن به خانه زمانی که تنها هستند برای فرد دیگر، سخت‌ترین زمان در روز است. برای دیگر افراد، زمان مشخصی وجود ندارد.آنچه در اینجا اهمیت دارد این است که دراین زمان مشخص افراد افسرده ازلحاظ روانی آسیب‌پذیرترند و تماس، پیام و یا دعوت شما به یک قرار کوتاه می‌تواند در بهبود حال آن‌ها مؤثر باشد. حضور شما در کنار فرد افسرده، زمانی که بحث مراجعه به متخصص سلامت روان مطرح می‌شود، به‌مثابه منبع اطلاعاتی شامل جزئیات بیشتر از وضعیت او، مفید واقع می‌شود.

 

9. من به خاطر تو اینجا هستم.
این جمله بسیار ساده و درعین‌حال شیرین و دوست‌داشتنی است و می‌تواند همه آنچه می‌خواهید بگویید را در بربگیرد: تو در اولویت هستی. من می‌فهمم که شرایط سختی را می‌گذرانی. نمی‌توانم جای تو باشم اما از تو مایت ی کنم و به تو عشق ورزم. بهترین وجه این جمله، همدلانه بودن و نداشتن قضاوت در آن است.حضور شما همچنین بدین معناست که سطح انرژی روانی افراد اهمیتی نداشته و شما با آنچه آن‌ها در لحظه انجام می‌دهند مشکلی ندارید.

 

10. سکوت.
گاهی اوقات سکوت قدرتمندترین واکنش است. مثلی هست که می‌گوید سکوت کردن و احمق خطاب شدن بهتر از صحبت کردن و رفع همه ابهامات است. اما در مقابل، سکوت کردن و گوش دادن می‌تواند مناسب‌ترین پاسخ باشد. راه‌های متعددی برای حفظ این سکوت وجود دارد که گوش دادن فعال و توجه به هیجانات فرد افسرده می‌تواند از این موارد باشد.


به افراد افسرده چه چیزهایی نباید گفت
1. همه‌چیز در ذهن تو اتفاق می‌افتد پس باید مثبت فکر کنی.
یقیناً خوش‌بینی و داشتن چشم‌انداز امیدوارکننده می‌تواند درروند بهبود فرد کمک‌کننده باشد، اما به یاد داشته باشید که تفکر مثبت به‌ویژه زمانی که پای اجبار در میان باشد، کارساز نیست.
مطالعه‌ای در سال 2010 نشان داد که جملات خبری برای ایجاد انگیزه مؤثر نبوده و در عوض، گفتگوهای پرسشی با خود می‌تواند انتخاب بهتری باشد.
در این مطالعه از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا یک پازل را حل کنند. شرکت‌کنندگانی که از خود پرسیدند "آیا من...؟" تقریباً دو برابر کسانی که اعلام کردند "من..." موفق به حل جورچین شدند.
صرف بیان جمله  "مثبت باش" مانند بیان "از آن جدا شو" است که عملاً کمکی نمی‌کند. درواقع با این کار، شما اعتبار احساس و بزرگی مسئله را از بین برده و به فرد افسرده القا می‌کنید که قادر به کنترل اوضاع هست که در اصل چنین چیزی واقعیت ندارد. افسردگی مانند دیگر مسائل مشابه، یک اختلال در وضعیت روانی است. شما هرگز نمی‌توانید به یک فرد مبتلابه دیابت بگویید که بیماری در ذهن اوست و می‌تواند آن‌ها کنترل کند. بر اساس همین استدلال، بیان گزاره فوق به یک فرد افسرده نیز همان‌قدر بی‌معنا خواهد بود.


2. می‌دانم چه احساسی داری.
حتی اگر خودتان افسردگی دارید، نمی‌توانید بفهمید که یک فرد دیگر مبتلابه افسردگی دقیقاً چه احساسی دارد.
میل شما به برقرار ارتباط با افراد افسرده و کمک به آن‌ها بیانگر حسن نیت شماست؛ اما مقایسه احساسات خود با دیگران می‌تواند به نادیده گرفتن احساس فرد مقابل منجر شود.


3. اوضاع می‌توانست بدتر باشد.
اگر فرد افسرده از وضعیت خود به شما می گوید، به‌هیچ‌وجه وضعیت او را با دیگران یا با بدترین سناریوی خیالی مقایسه نکنید. گفتن جمله "خب حداقل فلانی را داری"، تو "از فلانی وضع بهتری داری" به این معناست که وضعیت سلامت روان آن‌ها معتبر نیست. به تجربه افراد افسرده احترام بگذارید. از آن‌ها برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شما تشکر کنید و به آن‌ها بگویید که در این مدت به هر شکلی که می‌توانید از آن‌ها حمایت خواهید کرد.


4. باید خوشحال و شکرگزار باشی که ...
اگر از آن‌ها انتظار شکرگزاری داشته باشید، به این معناست که او افسردگی یا اضطراب آن‌ها به دلیل ناسپاسی است. درواقع ابتلا به یک اختلال روانی این کاملاً با شکرگزاری در برابر برخورداری از نعمات، منافاتی ندارد.


5. خودت را این‌قدر جدی نگیر.
بیان این جمله بی‌رحمانه، به این معناست که خود فرد باعث وضعیت پیش‌آمده فعلی است. شوخی کردن یا مسخره کردن وضعیت افراد افسرده می‌تواند اوضاع را خیلی بدتر کند.


6. تو خیلی منفی‌بافی.
هضم این جمله برای یک فرد افسرده بسیار سنگین است. اظهارنظرهایی مثل «این‌قدر منفی نگر نباش»، «تو خیلی نگران هستی» یا «تو بدبختی» برای فردی که افسردگی یا اضطراب دارد، نه‌تنها گستاخانه نیست، بلکه بیشتر نشانگر درون آشفته شماست. این نظرات به‌وضوح نشان می‌دهد که شما با علائم اولیه افسردگی- یا هر وضعیت سلامت روانی را درک نمی‌کنید.


7. تو خودخواه هستی.
افسردگی ربطی به خودخواه یا خودمحور بودن ندارد. یک فرد مهربان و بخشنده می‌تواند افسردگی داشته باشد. افسردگی اغلب می‌تواند مترادف انزوا با علامت قابل‌مشاهده کناره‌گیری باشد. خودخواهی به معنای اولویت قرار دادن خود در برابر همه‌چیز است. کناره‌گیری به معنای عقب‌نشینی و درنتیجه انکار خود قبل از هر چیز است و بر همین اساس در مداخلات افسردگی، ردپای حمایت و همدلی دیده می‌شود.


8. قوی باش.
یکسان دانستن افسردگی یا اختلال در سلامت روان با ضعف، چیزی جز کوته‌نظری نیست. این باور می‌تواند به معنای بی‌ارادگی فرد افسرده در درمان خود و یا مقاومت در برابر بهبود باشد.


9. شادباش، بیشتر لبخند بزن.
همانند موارد فوق، بیان این گزاره نیز حامل این پیام است که فرد افسرده توانایی و قدرت تغییر وضع موجود را دارد. تظاهر به شاد بودن تا زمانی که ریشه مسئله را حل کنید به بهبود وضعیت سلامت روان کمکی نمی‌کند.
به یاد داشته باشید، افسردگی وضعیتی است که شامل تغییر عملکرد مغز به‌گونه‌ای است که نماد بیرونی دارد نه برعکس. نادیده گرفتن افسردگی از این طریق می‌تواند افراد را از مراجعه متخصص سلامت روان منصرف کند که همین موضوع می‌تواند منجر به خودکشی شود.


10. اما تو خوشحال به نظر می‌رسی.
علائم و نشانگان افسردگی و سایر شرایط اختلال‌های سلامت روان همیشه یکسان به نظر نمی‌رسند. ممکن است فرد افسرده خوشحال به نظر برسد و همیشه لبخند بزند، اما این بدان معنا نیست که این دقیقاً مطابق باتجربه درونی اوست. برای داشتن افسردگی لازم نیست افسرده به نظر برسید». اگر او اظهار می‌کند که افسردگی دارد، گفته او را باور کنید و انتظار اثبات از سمت او نداشته باشید. به احساس فرد افسرده احترام بگذارید و بپذیرید که لازم نیست شرایط را کاملاً درک کنید تا درکنارش باشید.
 

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید