Your browser does not support JavaScript!

تلفن

09196600444

ایمیل

مشاهده ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

چرا بدن و مغز ما به تعطیلات نیازمند است؟

5
چرا بدن و مغز ما به تعطیلات نیازمند است؟

اگر شما فردی هستید که هنوز در مورد رفتن به تعطیلات تردید دارید، و ترجیح می‌دهید کل تعطیلات را در خانه و تخت خواب خود به سر ببرید، بیایید ببینیم تحقیقات دراین خصوص چه می گویند.


به نقل از Psychology Today، تحقیقات نشان می دهد که مرخصی از کار و گذراندن روزهایی در سفر و تعطیلات، فوایدی برای سلامت جسمی و روانی دارد.

 

از زمان همه گیری کویید ۱۹، زندگی و کار ما به طور قابل توجهی تغییر کرده است. ما استرس های زیادی را پشت سر گذاشته ایم که برای بدن و مغز ما تاثیرات منفی به بار آورده است. 

 

اکثر تحقیقات نشان می دهد که استفاده از تعطیلات و مرخصی از کار برای بدن و مغز ما مفید فایده است. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد، سلامت روان، باعث افزایش عملکرد و بهبود در انگیزه، کارکردهای مغزی، خلاقیت، عملکرد شغلی و حتی روابط می شود. 

 

مطالعات گیلوویچ و همکاران در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که خرج کردن و هزینه کردن پول در سفر، مانند تجربه‌ی مکان‌های جدید، رستوران ها و خوراکی‌های بومی و … که فرآیندی تجربه انگیز است، نسبت به خرج کردن پول برای شرایط روزمره مانند خرید پوشاک و …، شادی پایدارتری به همراه دارد. 

 

این نتیجه ممکن است با مثل قدیمی که می‌گوید آنچه در زندگی مهم است، خاطرات تجربیات زیبا و معنی‌داری است که توانستیم در طول زندگی‌مان با آنها روبرو شویم مطابقت داشته باشد

 

برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که حتی برنامه ریزی برای تعطیلات ممکن است خلق و خوی ما را بهبود بخشد. 

 

بنابراین، مزایای دیگر تعطیلات چیست؟ 

 

در مطالعه ای در سال 2023 توسط فرگوسن و همکاران انجام شد، دریافتند که بعد از استفاده ی مفید از تعطیلات، شرکت کنندگان در مطالعه گزارش دادند که کیفیت خواب بالاتر و سطح استرس پائین تری را تجربه کرده‌اند. همچنین سطح فعالیت بدنی افزایش و خستگی جسمی و روانی کاهش یافته است. 

 

در مطالعه دیگری در مورد اثر تعطیلات بر فرسودگی شغلی معلمان انجام شد، 131 نفر از معلمان پرسشنامه های فرسودگی شغلی را قبل و بعد از تعطیلات تکمیل کردند. نتایج نشان داد که درگیری کاری قبل از شروع تعطیلات و سفر رفتن به طور قابل توجهی افزایش یافته بود و پس از تعطیلات و تکمیل مجدد پرسشنامه فرسودگی شغلی کاهش یافته است، اما اثرات این نتیجه تنها برای حدود یک ماه ادامه داشته است...

 

یکی دیگر از سوالات تحقیقاتی جالب این بود که چگونه از تعطیلات بیشترین سود را ببریم؟ 

 

در مطالعه ای که در سال 2021 انجام شد، محققان دریافتند که اگر در طول تعطیلات مراقبه و مدیتیشن در طبیعت انجام دهید، ممکن است به جلوگیری از کاهش سریع اثرات مثبت تعطیلات کمک کند.

 

برای تعطیلات خود کجا برویم تا بهترین استفاده را ببریم؟ 

 

یک مطالعه نشان می دهد اگر نوع سفر خود را با توجه به مکان فعلی زندگی خود انتخاب کنید نتایج بهتری دارد، مثلا اگر اهل کشورها یا مناطق شمالی و سردسیر هستید، اگر به تعطیلات به مناطق گرمسیری با کسب تجربیات جدیدتر بروید اثربخش تر است.

 

تعطیلات ما چندروزه باشد تا بیشترین اثربخشی را داشته باشیم؟ 

 

توافق زیادی در این زمینه وجود ندارد. برخی از مطالعات نشان می دهند که حتی سه روز تعطیلات ممکن است مفید باشد. در مطالعه‌ای که درسال ۲۰۲۳ انجام شده، محقق تأثیر مدت زمان مرخصی از کار را بر استرس شغلی و فرسودگی شغلی مورد مطالعه قرار داده است. 

 

نتایج نشان داد که «اثر مثبت» یک مرخصی سالانه برای تعطیلات بیش از 10 روز، و برای تعطیلات کوتاه تر (7 تا 10 روز) یکسان ارزیابی شده است و کیفیت گذراندن در تعطیلات از زمان طولانی آن اثربخش تر است. 

 

برخی مطالعات دیگر نشان می‌دهند که تأثیر مثبت تعطیلات ممکن است برای افرادی که مشاغل کم استرس دارند، طولانی‌تر باشد.

 

اگر شما هم جز لیست مشاغل پر استرس هستید، استراحت دادن به مغز، بدن و روان خود را جدی تر بگیرید.

 

۱۰ شغل اول معرفی شده به عنوان استرس زا ترین مشاغل در سال ۲۰۲۳ به گزارش از US News : 
۱. رانندگان تاکسی
  ۲. جراحان
  ۳. وکلا
  ۴. تکنسین فوریت‌های پزشکی
  ۵. مدیر فناوری اطلاعات
  ۶. مددکاران اجتماعی
  ۷. متخصصان سلامت روان
  ۸. اپراتور تلفن
۹. تحلیلگران مالی
۱۰. آتش نشانان

 

بنابراین، چگونه می توانیم تعطیلات عالی داشته باشیم که اثرات ماندگارتری داشته باشد؟ 

 

بررسی پیشینه‌ی پژوهش‌ها به ما پاسخ روشنی نمی دهد، زیرا این مورد بیشتر جنبه‌ی فردی دارد. این عامل بستگی به ترجیحات فردی شما در رابطه با زمان، مکان، و فعالیت هایی دارد که انجام می دهید.

 

همچنین به میزان استرس شغلی شما، توانایی شما در کنترل آن استرس و توانایی شما برای استفاده از آرامش کامل، زمانی که کار نمی کنید بستگی دارد.

 

بیایید جمع بندی کنیم:

ما دوستان زیادی را می شناسیم که رایانه های خود را به همراه تعطیلاتشان می برند تا از آنچه در محل کارشان می گذرد مطلع شوند. این ممکن است یک عامل استرس زا در تعطیلات باشد و ممکن است اثرات مثبت تعطیلات را به حداقل برساند. اگر در مرخصی گرفتن و استراحت کردن مشکل دارید، روان درمانی های فردی مفید است، زیرا بدن و مغز ما، هر چند وقت یک بار نیاز به استراحت دارد.

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید