Your browser does not support JavaScript!

تلفن

09196600444

ایمیل

مشاهده ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

مشاوره تحصیلی

5
مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی یکی دیگر از خدمات روانشناسی و مشاوره به شمار می‌رود. هدف از انجام مشاوره تحصیلی، ارائه اطلاعات ساختارمند در جهت کمک به دانش‌آموزان و دانشجویان برای رسیدن به موفقیت آموزشی است. مشاوره تحصیلی در قدم اول به دانش‌آموزان یا دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند تصمیمات درست‌تری برای آینده خود اتخاذ کنند. در مرحله بعد، مشاوره تحصیلی با آموزش روش‌های برنامه‌ریزی، نشان دادن منابع معتبر امتحانی و رفع موانع فکری، به ما کمک می‌کند تا بهتر از وقتمان استفاده کنیم. فراموش نکنیم ساختار آموزشی ایران، ساختاری رقابتی است. کسانی می‌توانند موفقیت خود را در آینده تضمین کنند که امروز در این رقابت موفق شوند. گزینه‌های زیادی در مقابل ما قرار دارد؛ انتخاب دبیرستان، رشته تحصیلی، انتخاب رشته دانشگاهی، و حتی مطالعه کتاب‌های آموزشی. چگونه می‌توانیم از دانش‌آموز یا دانشجو انتظار داشته باشیم که همه این‌ها را بلد باشد. مشاوره تحصیلی این اطلاعات ارزشمند را به شما منتقل می‌کند و در مسیر رسیدن به هدف، در کنار شما می‌ایستد. 

 

مشاوره تحصیلی چگونه به تقویت حافظه کمک می‌کند؟
برای دانش‌آموزان و دانشجویان، داشتن حافظه‌ای قوی، تعیین کننده است. ما می‌توانیم با انجام تمریناتی، حافظه خود را تقویت کنیم. این تمرینات بر پایه جدیدترین یافته‌های علمی است که امروز در اختیار ما قرار گرفته. در مقالات آینده به بررسی نحوه تقویت حافظه می‌پردازیم. مشاورین تحصیلی با آموزش نحوه مطالعه و کمک به دانش‌آموز برای بالا بردن توجه و تمرکز در هنگام درس خواندن، کیفیت یادگیری را افزایش می‌دهند.

 

هدایت تحصیلی چیست
 بسیاری از نوجوان و جوانان آرزو و آرمانی را دنبال می‌کنند که با استعداد و توانایی‌های آن‌ها در تعارض است. مثلاً ممکن است یک نوجوان علاقه داشته باشد تا روزی فوتبالیستی شبیه علی دایی شود، اما آیا واقعاً استعداد این کار را دارد؟ هدایت تحصیلی بخش مهمی از مشاوره تحصیلی به شمار می‌رود و هدف آن، کمک به جوانان و نوجوانانی است که می‌خواهند مسیر آینده خود را بهتر انتخاب کنند. گاهی اوقات باورهای اشتباه ما سبب می‌شود که اهداف نامناسبی را انتخاب کنیم. مشاوره تحصیلی باورهای اشتباه را از کار می‌اندازد دانش‌آموز تصمیم مناسب‌تری برای خود اتخاذ کند. هدایت تحصیلی شیوه مدرنی برای کمک به دانش‌آموزان و دانشجویان است. با استفاده از این روش مشاوران تحصیلی در انتخاب رشته، نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

 

آیا مشاوره تحصیلی فقط به مشکلات درسی توجه می‌کند؟
مشاوره تحصیلی علاوه بر اینکه تلاش دارد ساختار آموزشی مناسبی را برای فرزندان شما طراحی کند، به موانع پیشرفت نیز توجه می‌کند. مثلاً ممکن است رفتار والدین در خانه با دانش‌آموز به گونه‌ای باشد که او نتواند با تمرکز بالا درس بخواند. یا داوطلب کنکور به دلیل نگرانی‌های زیاد، اسیر اضطرابی غیرقابل تحمل شود و نتواند نکات کلیدی را به خاطر بسپارد. یکی از مهم‌ترین وظایف هر مشاور تحصیلی، تمرکز بر این موانع است. مشاوره تحصیلی توجه ویژه‌ای به اضطراب دارد. طبیعی است که داوطلبان کنکور با نزدیک شدن به لحظه آزمون، اضطرابی بیشتری را تجربه کنند. در این شرایط مشاور در کنار آن‌ها می‌ایستد و با استفاده از تکنیک هایی به داوطلبان کمک می‌کند تا اضطراب خود را کاهش دهند.

در نهایت به خاطر داشته باشید که مشاوره تحصیلی خدمت ارزنده‌ای است که می‌توان آن را به کار گرفت. رقابت بسیار شدیدی که در کنکور وجود دارد شرایطی را ایجاب می‌کند که با دست خالی و تنها به سختی می‌توان به نتیجه مطلوب رسید. بنابراین شما باید از هر کمکی استفاده کنید. مشاوران تحصیلی کلینیک روانشناسی دانا با استفاده از جدیدترین اطلاعات این حوزه، تأثیر بسیاری بر موفقیت فرزندان شما خواهند داشت.

 

سخنی از مدیر کلینیک روانشناسی و مشاوره دانا:
تصمیم دوم و مهمی که روی کل زندگی ما اثر گذار است: انتخاب رشته تحصیلی و متعاقب آن شغلی است که در آینده می¬خواهیم داشته باشیم. در طول سال‌هایی که کار روان¬درمانی می¬کنم، افراد زیادی را در سنی 40-50 سالگی دیده¬ام که می¬گویند از شغلشان همیشه ناراضی بوده¬اند. به خاطر پدرشان دکتر شده¬اند. به خاطر مادربزرگشان مهندسی خوانده¬اند. حالا که در آستانه¬ی تصمیم مهم زندگی¬تان هستید، بهتر است از مشاوران تحصیلی دانا کمک بگیرید تا بعدها افسوس انتخاب اشتباه خود را نخورید و هنوز به سال دوم دانشگاه نرسیده، به فکر تغییر رشته خود و دردسرهای زیاد آن بیفتید.
 

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید