Your browser does not support JavaScript!

تلفن

09196600444

ایمیل

مشاهده ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

امان از مشکلات مالی و اضطراب آن!

3
امان از مشکلات مالی و اضطراب آن!

در شرایط فعلی دنیا و به خصوص جامعه ما درگیری با مسایل مالی و مدیریت کردن آن بسیار سخت و طاقت فرسا به نظر می رسد. طبیعتا شما نیز ممکن است در چنین شرایطی قرار داشتته باشید. نگرانی و اضطراب در این حوزه زمانی بوجود می آید که نابه سامانی های مالی مداوم و پی در پی پیش بیایند. امروزه اکثر افراد درگیر این قبیل مسایل هستند چرا که اغلب آنها درآمدی برابر با هزینه های ضروری خود دارند.
مارک همریک  تحلیلگر ارشد اقتصادی بر این باور است که بیش از نیمی از جمعیت امریکا صرفا جهت رفع نیاز های اساسی خود درآمد کسب می کنند و چنین وضعیتی می تواند به اضطراب های آنها دامن بزند. در یک نظرسنجی که در ژانویه ۲۰۲۲ از مصرف کنندگان صورت گرفت نشان داده شد که تنها ۴۴ درصد از امریکایی ها قادرند مبلغی در حدود ۱۰۰۰ دلار برای هزینه های پیش بینی نشده و ناگهانی مانند تعمیر خودرو و هزینه های خدمات پزشکی درنظر بگیرند.
همریک از پس انداز نکردن برای مواقع اضطراری و بازنشستگی به عنوان بزرگترین پشیمانی مالی برای بزرگسالان آمریکایی یاد می کند. او همچنین می‌گوید که تورم در حال حاضر یکی از نگرانی‌های اصلی است – این تورم بیشترین تأثیر را بر افرادی که منابع اقتصادی و انعطاف‌پذیری کمتری دارند می گذارد. بر أساس نظرسنجی دیگری در مارچ ۲۰۲۲ تورم از هر ۴ امریکایی ۳ نفر را با مشکلات جدی روبه رو کرده است. دبورا رز ویلسون ، پروفسور، محقق، متخصص مراقبت‌های بهداشتی جامع و عضو هیئت مشاوران روان‌شناسی مرکزی می‌گوید:ما بیشتر تحت فشار چیزهایی هستیم که نمی‌توانیم کنترل کنیم، و گاهی ممکن است امور مالی خارج از کنترل ما باشد.

 

علائم استرس مالی چیست؟
این نوع از اضطراب می تواند علائم روحی و جسمی داشته باشد. اضطراب  ناشی از ترس از اینکه نتوانید قبض ها را بپردازید یا از عهده نیازهای اولیه برآیید می تواند به طور بالقوه منجر به مشکلات خواب، افزایش اضطراب، تیرگی روابط و افسردگی شود. ژاکلین جانسون، روانشناس بالینی در کالیفرنیا اظهار می دارد که وقتی افکار شما دائماً در مورد چگونگی کسب درآمد و صرف درآمد برای هزینه های جاری است، محتمل است که در تربه اضطراب مالی هستید. 

 

علائم و نشانه های اضطراب مالی 
-    اخلال در تمرکز
-    احساس نا امیدی مداوم
-    سردرد
-    ضربان قلب بالا
-    فشار خون بالا
-    مسائل گوارشی
-    انقباض های عضلانی
-    مشکلات خواب
-    ضعف سیستم ایمنی 
-    افزایش مصرف الکل یا مواد
مشکل در به خواب رفتن و وجود درگیری های ذهنی با مسائل مالی می تواند از نشانه های اضطراب مالی باشد. نظرسنجی که در سال 2021 در امریکا انجام شد، نشان داد که 47٪ از بزرگسالان ایالات متحده از مشکلات خواب شکایت داشته و این حالت در آنها زمانی که بدهی زیادی دارند یا پولی را از دست داده اند، بیشتر می شود. نداشتن یک خواب با کیفیت مستقیما منجر به پیامد های منفی فیزیکی می شود. وقتی نمی توانید به طور منظم خواب باکیفیتی داشته باشید ، می تواند اثرات فیزیکی داشته باشد. ویلسون می‌گوید: «کمبود خواب عملکرد سیستم ایمنی را بیشتر مختل می‌کند و توانایی بدن برای بازیابی از اثرات استرس بر بدن را کاهش می‌دهد.

 

استرس پول چگونه بر سلامت روان تأثیر می گذارد؟
جانسون می گوید: «پول می تواند نشان دهنده امنیت، ایمنی، آسایش و حتی آرامش باشد. برای کسانی که دائماً با کمبود یا به سختی کافی زندگی می کنند، فکر در مورد تأمین نیازهای اساسی می تواند همه جانبه باشد و منجر به نگرانی مزمن، اضطراب، ترس و ناراحتی عمومی شود.» استرس، از جمله استرس ناشی از مسائل مالی، می تواند اثرات منفی بلندمدتی بر سلامت روان داشته باشد، به ویژه برای کسانی که وضعیت سلامت روان دارند. به عنوان مثال، می تواند باعث شیدایی یا افسردگی در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی شود. تحقیقات همچنین نشان می دهد که می تواند بین استرس داشتن در مورد پول و افسردگی ارتباط وجود داشته باشد. یک بررسی منبع معتبر از 40 مطالعه در سال 2022 که ارتباط بین استرس مالی و افسردگی را در بزرگسالان مورد بررسی قرار داد، به این نتیجه رسید که بین داشتن استرس مالی و افسردگی ارتباط وجود دارد. استرس مالی حتی می تواند تأثیر منفی بر روابط داشته باشد. بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2021 انجام شد، فشارهای اقتصادی - مانند درآمد کم، از دست دادن شغل، مشکل در پرداخت صورت‌حساب‌ها، یا یافتن مسکن مقرون‌به‌صرفه - ممکن است باعث افزایش درگیری و تنش بین زوج‌های متاهل شود. 

 

نکاتی برای مدیریت استرس
اگرچه ممکن است نتوانید وضعیت مالی خود را کنترل کنید، هنوز چیزهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش استرس تلاش کنید.
این نکات را در نظر بگیرید:
•    در فضای باز پیاده روی کنید
•    کمی ورزش کن
•    تکنیک های تنفس را تمرین کنید
•    کاهش زمان نمایش
•    شفقت به خود را تمرین کنید
•    مدیتیشن
•    در یک مجله بنویسید
•    به موسیقی گوش دهید که شما را بالا می برد
جانسون می‌گوید: «من مردم را تشویق می‌کنم فراموش نکنند که آنها نیز سزاوار لذت، شادی و شادی هستند. «پیدا کردن راه‌های رایگان یا کم هزینه برای انجام این کار - پیاده‌روی در طبیعت، رفتن به ساحل، بازدید از موزه‌ها و رویدادهای رایگان - برای پر کردن فنجان شما نیز مهم است.»
به چالش کشیدن طرز فکر شما در مورد پول نیز ممکن است به کاهش برخی از احساسات سنگین استرس مالی کمک کند. فرنوش ترابی، سردبیر CNET Money و مجری پادکست «So Money» نامزد وب‌بی، می‌گوید ما قدرت زیادی در زندگی خود به پول می‌دهیم. او می‌گوید: «گاهی اوقات مردم در جایی که می‌خواهند نیستند. "این می تواند منجر به احساس کمتر شود، و این شما را در شب بیدار نگه می دارد." ترابی می گوید که پس از مصاحبه با افرادی که همه چیزشان را در آتش سوزی از دست داده اند یا تمام پس اندازهای زندگیشان به سرقت رفته است، یک الگو را تشخیص داده است. چیزی که او در تمام داستان‌های آنها شنیده به خاطر می‌آورد: «ببین، من باید به چیزهایی که نداشتم فکر نمی‌کردم و باید به چیزهایی که داشتم فکر می‌کردم.» ترابی می گوید وقتی همه چیز کاملاً خارج از کنترل است، جنبه ای که می توانید کنترل کنید جایی است که توجه خود را متمرکز می کنید. شما می توانید انتخاب کنید که برای چیزهایی غیر از پول ارزش قائل شوید، مانند نحوه گذراندن وقت، افراد در زندگی و غیره.

 

چگونه کنترل امور مالی خود را در دست بگیرید
ما تمایل داریم که پول را از نظر اعداد ببینیم که بخش بزرگی از آن است. در یک سطح اساسی، برای پس انداز یا کاهش بدهی، باید بیش از پولی که خرج می کنید، درآمد داشته باشید.
اما بسیاری از روش‌های مدیریت مالی فردی می‌تواند ناشی از نحوه نگاه کردن به پول در دوران جوانی باشد.
ترابی توصیه می‌کند برای کمک به باز کردن روشی که بر اساس تجربیات دوران کودکی‌تان به شما یاد داده‌اند درباره پول فکر کنید، سؤالات زیر را از خود بپرسید.
•    برخی از درس هایی که در دوران رشد در مورد پول آموختم چه بود؟
•    من در کودکی از پول چه چیزی به یاد دارم؟
•    برخی از توصیه های رایجی که دریافت کرده ام چه بوده است؟
•    چه چیزی را برای من الگو دیده ام؟
ترابی می‌گوید این تمرین مقصر نیست، بلکه برای کمک به شناسایی الگوها و تعیین درس‌های مالی که در دوران کودکی آموخته‌اید ممکن است در الگوهای فکری و رفتارهای فعلی شما نقش داشته باشد.
شما همچنین می توانید این افکار را با یک درمانگر مالی بررسی کنید.

 

نکاتی برای کاهش بدهی و مدیریت پول
در اینجا چند نکته برای در نظر گرفتن تلاش برای مدیریت پول وجود دارد.
هزینه های خود را پیگیری کنید
برای تهیه یک برنامه مالی و یافتن منابع موجود برای موقعیت شما، دانستن نحوه خرج کردنتان به شما کمک می کند. می‌توانید با مشاهده میزان هزینه‌های صورت‌حساب، بازپرداخت بدهی‌ها و هزینه‌های ضروری، هزینه‌های خود را پیگیری کنید. سپس ببینید چقدر به چیزهای دیگر می رود. برنامه های رایگان می توانند با همگام سازی با حساب بانکی و کارت های اعتباری شما این کار را برای شما انجام دهند. همچنین می توانید از یک صفحه گسترده برای ایجاد لیست خود استفاده کنید. گرگ مک براید ، تحلیلگر ارشد مالی بانک‌کریت ، می‌گوید: «وقتی هزینه‌های خود را برای یک یا دو ماه ردیابی کردید، درک بهتری از نحوه تنظیم هزینه‌هایتان با درآمدتان خواهید داشت. مک براید می‌گوید دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است مردم از حقوق و دستمزد به چک دستمزد زندگی کنند. برای برخی، به این دلیل است که درآمد آنها برای پوشش هزینه ها کافی نیست. دیگران ممکن است درآمد بالاتری داشته باشند اما بیشتر از آنچه می گیرند خرج می کنند. مک‌براید می‌گوید زمانی که بدانید با درآمد و هزینه‌هایتان در چه جایگاهی قرار دارید، تشخیص یک برنامه بازی آسان‌تر است.
 

تجمیع و مذاکره برای بدهی
بدهی می تواند منبع بزرگی از استرس مالی باشد. ممکن است نتوانید از شر آن خلاص شوید، اما دانستن مقداری که دارید و برنامه ریزی برای کاهش آن می تواند به کاهش احساس استرس و اضطراب کمک کند. تد راسمن ، تحلیلگر ارشد صنعت کارت اعتباری در Bankrate، ترکیبی از یافتن پول بیشتر برای پرداخت بدهی و کاهش نرخ بهره را توصیه می کند. برای کاهش بهره بدهی کارت اعتباری، او توصیه می کند برای یک کارت اعتباری انتقال مانده صفر درصد ثبت نام کنید تا بدهی کارت های اعتباری با بهره بالاتر را تجمیع کنید. برای بدهی‌هایی که به کارت اعتباری مرتبط نیستند، می‌توانید آن را حل کنید. گاهی اوقات طلبکاران یا آژانس های جمع آوری اگر تماس بگیرید و درخواست کنید، حاضرند مبلغ کمتری را تسویه کنند. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، Rossman توصیه می‌کند از طریق گروه‌هایی مانند Money Management International یا Greenpath از مشاوره اعتباری غیرانتفاعی استفاده کنید. گروه های مشاوره اعتباری غیرانتفاعی مشاوره رایگان در مورد مدیریت پول و بدهی ارائه می دهند و اغلب مطالب آموزشی یا کارگاه های آموزشی رایگان دارند.

 

اهداف مالی را تعیین کنید
هنگامی که بدهی ها، عادت های خرج کردن و درآمد خود را شناختید، می توانید اهداف مالی خود را تعیین کنید. به این فکر کنید که بیشتر دوست دارید از نظر مالی به چه چیزی برسید. چه چیزی به کاهش استرس مالی شما کمک می کند؟
به عنوان مثال، هدف شما ممکن است ایجاد یک صندوق اضطراری یا پرداخت بدهی با بهره بالا باشد. مک براید می گوید: «پس انداز پول خواب شبانه شماست. "وقتی چیزی اتفاق می افتد، اکنون چیزی برای پوشاندن آن دارید." او توصیه می کند 10٪ از درآمد خود را برای بازنشستگی یا موارد اضطراری پس انداز کنید، اما اذعان می کند که این تعداد ممکن است برای برخی بیش از حد باشد. در آن صورت، او می گوید هدف پس انداز خود را بر اساس درآمد و هزینه تعیین کنید و تصمیم بگیرید که چگونه به آنجا خواهید رسید. ایجاد یک برنامه برای دستیابی به اهداف مالی می تواند به شما کمک کند تا بخشی از کنترل را پس بگیرید و پیشرفت کنید. ترابی توصیه می کند اهداف پس انداز خود را با افراد همفکر به اشتراک بگذارید تا به ایجاد مسئولیت پذیری و حمایت کمک کنید. او می‌گوید وقتی اهدافی را با دیگران به اشتراک می‌گذاریم، نه تنها به آنها دست می‌یابیم، بلکه حتی ممکن است از آنها هم فراتر برویم. 

 

منابع درآمد دیگر را کاوش کنید
اگر سرمایه کافی برای پوشش هزینه ها یا پرداخت بدهی ندارید، به دنبال راه هایی برای کسب درآمد اضافی باشید.
در اینجا چند ایده وجود دارد:
•    اقتصاد گیگ را به عنوان منبع دوم درآمد به طور موقت امتحان کنید
•    اقلام استفاده نشده یا ناخواسته را به صورت آنلاین بفروشید
•    خدماتی را برای دوستان و همسایگان انجام دهید که آنها هزینه آن را پرداخت خواهند کرد
همریک و هم مک براید می گویند که بازار کار در حال حاضر قوی است، نرخ بیکاری پایین و مشاغل آزاد فراوان است.
این برای جویندگان کار خوب است زیرا به آنها این فرصت را می دهد که کارفرمایی را پیدا کنند که دستمزد بالاتری ارائه می دهد.
همریک می گوید: «موثرترین راه برای یک فرد برای کسب درآمد بیشتر، یافتن یک شغل جدید است.

 

پس انداز را به صورت خودکار انجام دهید
به گفته مک براید، یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از صرفه جویی در پول، خودکار کردن آن است. شما می توانید این کار را با تنظیم یک مشارکت معمولی به یک حساب 401k یا با تعیین مبلغی برای انتقال خودکار از حساب جاری خود به حساب پس انداز خود در هر هفته یا ماه انجام دهید. درست مانند بودجه بندی، برخی از اپلیکیشن ها بر اساس وضعیت مالی شما این کار را برای شما انجام می دهند.
اگر نمی‌توانید در طول سال مقدار زیادی پس‌انداز کنید، همچنان می‌توانید با بازپرداخت مالیات خود به جای خرج کردن، به یک استخر پس‌انداز سالانه اضافه کنید. 

 

سعی کنید شفقت به خود را تمرین کنید.
به یاد داشته باشید که ارزش شما به عنوان یک شخص به امور مالی شما وابسته نیست و می توانید اهداف مالی قابل دستیابی را تعیین کنید.
 

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید