Your browser does not support JavaScript!

ایمیل

ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

کارگاه ارتباط بدون خشونت
  • هزینه دوره : 100 هزار تومان

  • زمان : 20 دی 1398

  • مدت کارگاه : 2 ماه

  • ظرفیت : 60

کارگاه ارتباط بدون خشونت

ارتباط بدون خشونت شیوه‌ای ارتباطی است که از کتاب مشهور مارشال روزنبرگ الهام گرفته شده است. این کارگاه هشت جلسه‌ای با حضور آقای حسان صادقی در کلینیک روانشناسی دانا برگزار شده. ارتباط بدون خشونت یک روش است و همان طور که می‌توان از اسم آن فهمید، قرار است به ما کمک کند تا با عبور از پرخاش و خشونت، بتوانیم ارتباط موثری با دیگران برقرار کنیم. سازمان بهداشت جهانی در سال 2018 ایرانیان را به عنوان عصبانی‌ترین مردم جهان نام برد. میزان اختلال افسردگی و اضطراب در سطح جامعه ما بسیار بالا رفته. واقعا ما در شرایطی هستیم که باید از خود بپرسیم چرا داستان جامعه ما به اینجا کشیده است؟ چرا ما ایرانی‌ها که ذاتاً انسان‌های نوع دوستی هستیم، این قدر در روابطمان با دیگری دچار مشکل می‌شویم؟ ارتباط بدون خشونت، یک روش است. بارها و بارها سر کلاس به شرکت‌کنندگان یادآوری می‌شود که شما مشغول یادگیری یک متد آموزشی هستید، اما تا زمانی که تصمیمی برای عملی کردن آن در زندگی خود نگیرید، اتفاقی برای شما نمی‌افتد.
دو جلسه آخر کارگاه به صورت گروه درمانی برگزار می‌شود، و شرکت کنندگان مطالب آموزشی را که در طول دوره یاد گرفته‌اند، با کمک چالش‌های واقعی زندگی‌شان، تمرین می‌کنند.
اهداف دوره آموزشی ارتباط بدون خشونت
طبیعی است که در طول هر دوره آموزشی اهدافی تعیین می‌شود و ارتباط بدون خشونت نیز از این قاعده مستثنا نیست.
•    شناخت ادراک
•    درک پیام‌های درونی و قضاوت‌های انسانی
•    مشاهده
•    آشنایی با احساسات انسان
•    آشنایی با اضطراب
•    درک احساسات
•    توانایی ابراز کردن و شنیدن احساسات
•    آموزش همدلی
•    بیان نیاز

شناخت ادراک: در مرحله اول شرکت کنندگان باید با مفهوم ادراک و حواس پنج گاه آشنا شوند. آن‌ها باید یاد بگیرند که بهتر ببینند، بشنوند، و لمس کنند. بدین صورت ما خود را در معرض دریافت اطلاعات دقیق از محیط قرار می‌دهیم.
درک پیام‌های درونی و قضاوت‌های انسانی: زمانی که حواس پنج گاه اطلاعاتی از محیط دریافت می‌کنند، این اطلاعات در حافظه حسی انسان ذخیره می‌شود، و مغز نزدیک‌ترین تعریفی را که در مورد آن پدیده دارد، به آن می‌چسباند. گاهی اوقات این تعاریف دقیق نیستند و ما عملاً به قضاوت‌های خود اجازه می‌دهیم که دریافت ما را از محیط مخدوش کنند. یکی از مهم‌ترین تمرینات شرکت کنندگان کارگاه ارتباط بدون خشونت این است که بتوانند قضاوت‌های خود را شناسایی کنند.
مشاهده: مرحله اول ارتباط بدون خشونت، مشاهده است. ما باید بتوانیم بدون قضاوت و با دقتی بالا، اتفاقی که سبب بروز احساساتی در ما شده را، مورد ارزیابی قرار دهیم.
آشنایی با احساسات انسان: یکی از مهم‌ترین قسمت‌های کارگاه ارتباط بدون خشونت، آشنایی با احساسات پانزده‌گانه انسان است. باید این واقعیت را بپذیریم، ما آن چنان که باید و شاید با احساساتمان آشنا نیستیم و در مورد تشخیص آن‌ها دچار اشتباه می‌شویم. بخش مهمی از ارتباط بدون خشونت، شناسایی احساسی است، که رویداد پیشرو در ما ایجاد کرده.
آشنایی با اضطراب: ارتباط بدون خشونت روشی است که به کاهش اضطراب کمک می‌کند. در طول دوره شرکت کنندگان باید به خوبی با نشانه‌های روانی و جسمی اضطراب آشنا شوند تا بهتر بتوانند در مورد آن صحبت کنند.
درک احساسات: در این مرحله از کارگاه ارتباط بدون خشونت، از شرکت کنندگان انتظار می‌رود که بتوانند دلیل ایجاد احساس را درک کنند. هر احساسی قرار است به ما چیزی نشان دهد و ما باید بتوانیم آن را بفهمیم.
توانای ابراز کردن و شنیدن احساسات: یکی از مهم‌ترین چالش‌های ما ابراز احساسات است که در ارتباط بدون خشونت تاکید بسیاری نسبت به آن شده. همچنین، توانایی شنیدن احساست طرف مقابل نیز یکی از دیگر از مسائل بسیار مهمی است که گاهی اوقات نادیده گرفته می‌شود. این بخش از کارگاه یکی از مهم‌ترین آموزه‌ها به شمار می‌رود و تمرینات عملی بسیاری برای آن طراحی شده.
آموزش همدلی: همدلی یعنی توانایی درک احساس دیگری و اینکه بتوانیم خود را جای آن‌ها قرار دهیم. همدلی پایه و اساس ارتباط بدون خشونت است و به همین دلیل در طول دوره بارها و بارها به آن اشاره می‌شود.
بیان نیاز: ما در ارتباط بدون خشونت یاد می‌گیریم که هر احساسی نشانگر یک نیاز است. مثلاً فردی که ترسیده، به شدت نیاز به امنیت دارد. انسانی که اندوهگین شده، نیاز به مهربانی و مراقبت دارد. ما باید بتوانیم در مرحله آخر نیاز خود را ببینیم و درخواست همسو با آن نیاز را بیان کنیم.

کارگاه ارتباط بدون خشونت برای چه کسانی مناسب است
این دوره آموزشی برای تمام افراد بالای هجده سال، به خصوص کسانی که در رابطه عاطفی قرار دارند مناسب است و این افراد می‌توانند با یادگیری مطالب مهمی که در کارگاه ارائه می‌شود ارتباط خود را با عزیزانشان بهبود ببخشند و صمیمیت را در رابطه جاری کنند.

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید