Your browser does not support JavaScript!

ایمیل

ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

کارگاه اضطراب و روش درمان
  • هزینه دوره : 100 هزار تومان

  • زمان : 20 بهمن 1398

  • 1
  • مدت کارگاه : 1 ماه

  • ظرفیت : 60

کارگاه اضطراب و روش درمان

کارگاه اضطراب و روش درمان (رواندرمانی متمرکز بر هیجان)
کارگاه اضطراب و روش درمان، با کمک رویکرد رواندرمانی متمرکز بر هیجان، با حضور دکتر همایون ذوالفقاری نیا در کلینیک دانا برگزار شده است. (Summery)
در ادامه دوره آموزشی جامع رواندرمانی متمرکز بر هیجان، نوبت به برگزاری کارگاه اضطراب و روش درمان می‌رسد. این کارگاه برای اولین بار در ایران با حضور دکتر همایون ذوالفقاری نیا در کلینیک روانشناسی و مشاوره دانا برگزار شده است. در این کارگاه روش‌های درمانی مدرنی EFT برای درمان اختلال اضطرابی به شرکت کنندگان آموزش داده می‌شود. مانند کارگاه افسردگی، شرکت کنندگان در این دوره نیز باید به مفاهیم آموزشی رواندرمانی متمرکز بر هیجان آشنایی کامل داشته باشند.

اضطراب چه زمانی تبدیل به مشکل می‌شود؟
قبل از اینکه به بررسی ساختار دوره بپردازیم، مهم است که بدانیم چه زمانی باید اضطراب را به عنوان یک مشکل در نظر گرفت. فهمیدن این مسئله برای یک درمانگر EFT امر بسیار ضروری است. در هنگام نگارش این مطلب، شیوع ویروس کرونا در کشور ما افزایش پیدا کرده. گسترش پدیدهای خطرناک که انگار انسان کنترل زیادی هم بر آن ندارد، سطحی از نگرانی و تشویش را در همه ایجاد کرده. شاهد هستیم که اضطراب و تشویش در برخی از افراد سبب بالا رفتن سطح هشدار آن‌ها شده و این افراد به دقت پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند. ما می‌توانیم این سطح از اضطراب و کارکردهای ناشی از آن را به عنوان اضطراب سالم و مفید در نظر بگیریم، زیرا مانند هر هیجانی دیگر به انسان کمک می‌کند تا از خودش بهتر مراقبت کند.
در بخش اول آموزش دوره، دکتر ذوالفقاری نیا به کارکردهای آسیب رسان اضطراب اشاره می‌کنند تا درمانگران بتوانند راحت‌تر تفاوت این دو را تشخیص دهند.

ساختار دوره
رواندرمانی متمرکز بر هیجان نیز مانند دیگر رویکردهای روان‌شناختی، پروتکل‌های درمانی مشخصی برای اختلالات اضطرابی تعریف کرده است. EFT اضطراب را به عنوان یک هیجان ثانویه معرفی می‌کند، که احساس اصلی مراجع را می‌پوشاند و با او اجازه نمی‌دهد با هیجان اولیه خود با محیط سازگار شود و به نیازش پاسخ دهد. در این شرایط فرد حالت ناخوشایندی از تشویش و نگرانی را احساس می‌کند که تأثیرات بسیار مخربی در سطوح مختلف زندگی او دارد. توجه داشت باشید که نگاه به اضطراب در EFT تا حدودی با ISTDP و روانکاوی متفاوت است، اما در واقع هدف تمام این رویکردها، کمک به مراجع برای تجربه احساس واقعی یا اولیه است.

  • طرح‌های هیجانی درگیر در اضطراب
  • فرآیند هیجانی در اضطراب
  • مداخلات کلیدی در درمان اختلالات اضطرابی
  •  آموزش درمان هر کدام از اختلالات اضطرابی به صورت جداگانه

طرح‌های هیجانی درگیر در اضطراب
همان طور که اشاره شد، الگو و طرح‌های هیجانی مشخصی نیز در اختلالات اضطرابی درگیر هستند:
•    ترس‌های مبتی بر آسیب پذیری (فوبیا، PTSD، پنیک، اضطراب فراگیر)
•    شرم/ احساس گناه (اختلال وسواسی و جبری، اضطراب اجتماعی)
•    نگرانی برای مسئولیت سنگین و بیش از حد (اضطراب فراگیر)
•    فشار بسیار زیاد برای از دست دادن کنترل (پنیک)
هر کدام از طرح‌های هیجانی ناکارآمد، پایه و اساس شکل گیری یکی از اختلالات اضطرابی به شمار می‌روند. درمانگران در قدم اول باید بتوانند طرح هیجانی درگیر را شناسایی کنند تا مسیر درمان مشخص شود.

فرآیند هیجانی در اضطراب
در این بخش نحوه کارکرد هیجانات در اختلالات مختلف اضطرابی مورد بحث قرار می‌گیرد که ما به عنوان مثال به کارکرد هیجانات در اختلال اضطراب فراگیر اشاره می‌کنیم:
•    نگرانی سبب اجتناب از هیجان می‌شود
•    غالباً یک ترس یا شرم اساسی وجود دارد
•    ناتوانی در تسکین خود
•    مشکلات حل نشده دل‌بستگی و هویتی که با نا امنی و تروما قدیمی مرتبط است
•    سختی در مواجهه با خشم و داشتن جرات مندی

مداخلات کلیدی در درمان اختلالات اضطرابی
در مرحله بعدی، نوبت به آشنایی با مداخلات کلیدی در درمان اضطراب می‌رسد. شرکت کنندگان باید با ساختار EFT آشنا باشند تا بتوانند این مداخلات را به کار بگیرند. در این بخش از کارگاه ساختار درمانی EFT موزد بررسی قرار می‌گیرد و درمانگران با مارکرهای هیجانی درگیر در اختلالات اضطرابی و مداخلات موثر، آشنا می‌شوند. همان طور که در کارگاه افسردگی نیز اشاره کردیم، همدلی یکی از مهم‌ترین قدم‌های درمانی به شمار می‌رود و درمانگر باید بتواند در کنار مراجع بنشیند و با او جهان و تهدیدات آن را نگاه کند.

آموزش درمان هر کدام از اختلالات اضطرابی به صورت جداگانه
و در نهایت می‌رسیم به آخرین مرحله کارگاه که آموزش درمان هر کدام از اختلالات اضطرابی به صورت جداگانه است. البته این بخش از کارگاه طولانی‌ترین قسمت آن به شمار می‌رود و دکتر ذوالفقاری نیا به درمانگران EFT می‌آموزد که چگونه می‌توان برای درمان اضطراب در حالات و سطوح مختلف به مراجعین کمک کرد.

کارگاه آموزشی اضطراب و روش درمان، یکی از پرطرفدارترین کارگاه‌های دوره آموزشی جامع رواندرمانی متمرکز بر هیجان است. این کارگاه با ارائه مدرن‌ترین آموزه‌های EFT به درمانگران نشان می‌دهد که چگونه باید در چالش‌های امروز مراجعین در کنارشان بیستند و به آن‌ها کمک کنند.

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید