Your browser does not support JavaScript!

ایمیل

ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

کارگاه تحلیل رویا
  • هزینه دوره : 100 هزار تومان

  • زمان : 15 دی 1398

  • مدت کارگاه : 2 ماه

  • ظرفیت : 50

کارگاه تحلیل رویا

در طول سال‌های گذشته سه دوره کارگاه تحلیل رویا با حضور دکتر همایون ذوالفقاری نیا، دکتر محمد رضا سرگلزایی و جناب آقای سجاد عباس زاده در کلینیک دانا برگزار شده است. این دوره‌ها با هدف آموزش روانشناسان، مشاورین و روان‌پزشکان در حوزه تفسیر رویا برگزار شده که نتایج جالبی به همراه داشته است. نگاه هر سه بزرگوار به مقوله تحلیل رویا نگاهی روان‌شناختی بوده و آموزه‌های کارگاه نیز به تبع آن بر پایه مفاهیم رواندرمانی ارائه شده است.
ما باید بدانیم که بحث و جدل در مورد تفسیر رویا یک تاریخچه‌ای طولانی دارد. از زمانی که نیچه برای اولین بار مفهوم تحلیل رویا را مطرح کرد و از زمان نگارش کتاب تفسیر رویا فروید در سال 1899، تا به امروز، بحث و گفتگو داغی در مورد تحلیل رویا در جریان بوده است. بسیاری رویاهای انسان را فاقد هر گونه ارزش در حوزه درمانی می‌پندارند، در حالی که متخصصانی نیز هستند که تحلیل رویا را یک روش موثر برای رسیدن به تکانه‌های پنهان ناخودآگاه در نظر می‌گیرند. بهر حال ما به سختی می‌توانیم اهمیت تحلیل رویا را نادیده بگیریم و به همین منظور، در طول سال‌های گذشته، چندین دوره متعدد با حضور اساتید برجسته در کلینیک دانا به جهت آموزش تحلیل رویا برگزار شده است.
باید توجه داشته باشیم که کارگاه‌هایی از این دست به منظور آموزش متخصصان سلامت روان برگزار می‌شود، اما افرادی که تخصص روانشناسی یا روان‌پزشکی نیز ندارند، در صورت علاقه می‌توانند در کارگاه شرکت کنند.
به صورت کلی می‌توانیم بگوییم که تحلیل رویا، فارغ از ای اینکه با چه رویکرد و روشی به بررسی آن بپردازیم، می‌تواند به انسان بینش (Insight) بدهد. البته این بینش گاهی اوقات به شدت دردناک است اما حقیقتی است که می‌تواند انسان را به سوی روشنایی س.ق دهد.

دوره اول؛ با حضور دکتر همایون ذوالفقاری نیا
اولین دوره کارگاه تحلیل رویا با حضور دکتر همایون ذوالفقاری نیا برگزار شد. در این کارگاه، استاد با استفاده از مفاهیم رواندرمانی متمرکز بر هیجان به بررسی نشانگان و تجربیات احساسی و هیجانی که در طول خواب برای فرد اتفاق میفتد، پرداختند. همان طور که میدانید، EFT، رویکردی مدرن است که به ساختار هیجانی انسان می‌پردازد. طبیعی است که مهم‌ترین مسائل از دیدگاه EFT تجربیات هیجانی انسان است. اما گاهی هیجانات ناب و اولیه انسان، در زیر لایه‌های هیجانات ثانویه مدفون می‌شوند و فرد به آن‌ها دسترسی ندارد. مثلاً دیدن یک رویداد خجالت‌آور در خواب، به شرم درونی فرد در مورد آن رویداد یا موقعیت خاص اشاره می‌کند. در حالت بیدار، فرد ممکن است با استفاده از خشم، از احساس شرم عمیق خود فاصله بگیرد. درمانگر EFT باید بتواند فرد را به شرم درونی نزدیک کند و تا مراجع بتواند از این طرح هیجانی ناکارآمد خارج شود و زخم‌های درونی‌اش را التیام ببخشد. تحلیل رویا به درمانگر EFT کمک می‌کند تا هیجانات سرکوب شده اولیه مراجع را سریع‌تر شناسایی کند.

کارگاه دوم؛ با حضور آقای سجاد عباس زاده
در کارگاه دوم که به مدت پنج جلسه سه ساعته برگزار شد، استاد کلاس آقای سجاد عباس زاده به بررسی مفاهیم تحلیل رویا از دیدگاه روانکاوی پرداختند. همان طور که میدانید فروید یکی از پیشگامان بررسی تحلیل رویا بوده است و در واقع او را می‌توانیم یکی از برجسته‌ترین پیشگامان این عرصه در نظر بگیریم. او معتقد بود که تکانه‌های سرکوب شده انسانی را می‌تواند در رویاهای فرد جستجو کرد. هر رویا نیاز به رمزگشایی دارد و روانکاوی به ما آموزش می‌دهد که چگونه می‌توانیم این کار را با دقت بالاتر انجام دهیم. از دیدگاه استاد کلاس، تفسیر دقیق و هوشمندانه رویا می‌تواند فرآیند درمان را کوتاه‌تر کند و مراجع سریع‌تر می‌تواند مسیر بهبودی را طی کند. فروید از رویا به عنوان شاهراهی برای ورود به ناخودآگاه، یاد می‌کند.

کارگاه سوم؛ دکتر محمد رضا سرگلزایی
کارگاه سوم تحلیل رویا با حضور استاد برجسته، دکتر سرگلزایی در کلینیک دانا برگزار شد. در این کارگاه استاد با استفاده از نگاهی یونگی به بررسی پدیده خواب پرداخت. این کارگاه یک جلسه‌ای نیز با حضور متخصصین سلامت روان و علاقمندان به یادگیری مفاهیم و نشانگان رویا برگزار شد و مورد استقبال قرار گرفت. یونگ روش جالبی را برای تفسیر نشانه‌هایی که در خوب دیده می‌شد ابداع کرده بود و این روش هنوز هم با گذشت سالیان دراز مورد استفاده یونگین ها قرار می‌گیرد.

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، یکی از اهداف مهم کلینیک روانشناسی دانا در طول سال‌های گذشته، تربیت روان‌درمانگران برجسته و زبده بوده است. برگزاری کارگاه‌هایی نظیر تحلیل رویا را نیز می‌توانیم اقدامی در راستای رسیدن به این هدف عنوان کنیم. تحلیل رویا یکی از روش‌های موثر در اتاق درمان به شمار می‌رود. ما باید بتوانیم نگاه دقیق به رویا یا کابوس‌های مراجع خود داشته باشیم. ناخودآگاه انسان به این شیوه با ما سخن می‌گوید.

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید