Your browser does not support JavaScript!

ایمیل

ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

کارگاه سایکودرام
  • هزینه دوره : 100 هزار تومان

  • زمان : 20 آذر 1398

  • مدت کارگاه : 2 ماه

  • ظرفیت : 60

کارگاه سایکودرام

کارگاه آموزشی سایکودرام با حضور استاد ارجمند جناب آقای دکتر محمدرضا سرگلزایی، در کلینیک روانشناسی و مشاوره دانا برگزار شده است. در این مقاله می‌خواهیم با سایکودرام و کاربردهای آن بیشتر آشنا شویم. سایکودرام نوعی درمان تجربی به شمار می‌رود. شرکت‌ کنندگان با انتخاب نقش‌های متفاوت از آن چیزی که در زندگی ایفا می‌کنند، تعارضات، دردهای هیجانی و چالش‌های درونی خود را، از زاویه دیگر مورد ارزیابی قرار می‌دهند. به صورت کلی سایکودرام می‌توان در تنظیم هیجانی، تصحیح ساختار شناختی و رفتاری انسان موثر باشد.
جیکوب مورنو در اوایل قرن بیستم، این متد را ابداع کرد. او این روش را با تلفیق درمان گروهی و فلسفه، تئاتر و موسیقی به وجود آورد. باید توجه داشته باشیم که سایکودرام یک متد بین رشته‌ای نیست بلکه یک روش رواندرمانی به شمار می‌رود، که با استفاده از هنر، به انسان کمک می‌کند تا نقش جدیدی در زندگی را تجربه کند و بار سنگینی که آن نقش برایش دارد را از نزدیک لمس کند. مثلاً تصور کنید که فردی خجالتی در گروه همیشه گلایه از این دارد که چرا نمی‌تواند به راحتی با خانم‌ها صحبت کند. رهبر گروه از او می‌خواهد نقش مردی پر رو را بازی کند که به راحتی با خانم‌ها صحبت می‌کند. چند تا از خانم‌های گروه نقش رهگذر را ایفا می‌کنند. این فرد در هنگام انجام نقشش، با تجربیات هیجانی شدیدی مانند اضطراب و شرم آشنا می‌شود و تأثیرات آن‌ها را در بدن خود می‌فهمد. این هیجانات با افکاری همراه هستند که او را به سمت انجام رفتاری خاص هدایت می‌کنند. بعد از پایان تمرین، شرکت کنندگان تجربیات خود را با یکدیگر رد و بدل می‌کنند. این تمرین، به فرد خجالتی کمک می‌کند تا از زاویه دیگر، به خجالتی بودن خود نگاه کند و دلیل آن را به کمک تجربیات هیجانی متوجه شود.

ساختار جلسات سایکودرام
این جلسات شباهت زیادی به گروه درمانی دارند. حتی می‌توانیم سایکودرام را یک تکنیک بسیار محبوب در نزد رهبران گروه عنوان کنیم، که در موقعیت‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند. جلسات گروهی به صورت هفته‌ای یک‌بار و با حضور 8 الی 12 نفر و به مدت یک ساعت و نیم تا دو ساعت برگزار می‌شود. جلسات معمولاً در سه مرحله اجرا می‌شود؛ مرحله اول گرم کردن (آشنایی با نقش)، مرحله دوم اجرا، و مرحله سوم بیان تجربه و گفتگو. هدف از برگزار این تمرینات این است که شرکت کنندگان بتوانند نسبت به احساسات و افکار و رفتار خود به بینش برسند. یعنی بتوانند نگاه درونی عمیق‌تری به خود داشته باشند.
هدف از اجرای مرحله اول، ایجاد اعتماد و انسجام بین اعضا است. طبیعی است که بدون اعتماد، اعضا گروه برای اجرا نقش‌هایشان، راحت نیستند. در این مرحله بسیار مهم است که اعضا در مورد نقششان توضیح بدهند تا دیگران با فضای بازی آن‌ها آشنا شوند. در مرحله دوم، اعضا با کمک رهبر گروهی، صحنه‌ای را بر مبنای زندگی واقعی خود خلق می‌کند. البته این صحنه ممکن است مانند مثالی که در بالا به آن اشاره شد بر پایه تعارضاتی درونی فرد باشد. تکنیک های زیادی در این مرحله مورد استفاده قرار می‌گیرد، که استاد کارگاه همه را با دقت و مثال و حتی انجام تمریناتی، برای شرکت کنندگان کارگاه سایکودرام توضیح می‌دهد. و در نهایت همان طور که گفتیم، مرحله سوم زمان به اشتراک گذاشتن تجربیات هیجانی شرکت کنندگان است. در این مرحله بقیه اعضا نظرشان را در مورد بازی فرد به او میگویند.

سایکودرام برای چه کسانی مفید است
تکنیک سایکودرام به افراد کمک می‌کند تا تجربیات هیجانی شدید و عمیقی داشته باشند. در نتیجه یکی از مهم‌ترین فواید آن برای افرادی است که با احساسات خود بیگانه هستند و یا به سختی می‌توانند آن‌ها را ابراز کنند. به صورت کلی سایکودرام برای گروه‌های زیر مفید است:
•    اعتیاد
•    افرادی که رویدادهای تروماتیک را تجربه کرده‌اند
•    اوتیسم
•    اختلال خوردن
•    مشکلات دل‌بستگی
•    سوگ
•    افسردگی

فواید سایکودارم چیست
استاد به خوبی برای شرکت کنندگان فواید کارگاه را توضیح می‌دهند. همان طور که در این مقاله شرح دادیم، کارگاه سایکودرام فواید و تأثیراتی متفاوتی بر زندگی افراد دارد، زیرا تلاش می‌کند تا از دریچه هنر به مقوله‌های مختلف زندگی بپردازد:
تقویت روابط (مانند رابطه عاطفی) و افزایش مهارت‌های ارتباطی
غلبه بر احساس فقدان و سوگواری
افزایش اعتماد به نفس
یادگیری مهارت‌های زندگی
ابراز احساسات در محیطی امن و حمایتی
یادگیری روش‌هایی متفاوت برای فکر کردن و رفتار

کارگاه سایکودرام یکدیگر از دوره‌های تخصصی و و آموزشی کلینیک روانشناسی و مشاوره دانا است. این روش، تلاشی است متفاوت برای دیدن زندگی، و تجربیاتی درونی که ما از دیدگاهمان کسب می‌کنیم.

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید