Your browser does not support JavaScript!

تلفن

09196600444

ایمیل

مشاهده ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

گروه درمانی
 • هزینه دوره : رایگان

 • زمان : منقضی شده

 • 3
 • مدت کارگاه : هر هفته

 • ظرفیت : 9

گروه درمانی

گروه درمانی یکی دیگر از خدمات مرکز روانشناسی و مشاوره دانا است که در طول سال‌های گذشته، با حضور روانشناسان برجسته‌ای در مرکز برگزار شده است. با توجه به محدودیت‌هایی که داریم در این مطلب به گروه‌ها و متخصصان متخلف اشاره‌ای نمی‌کنیم و به شرح گروه درمانی به صورت کلی می‌پردازیم و اهداف گروه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.
همان طور که از اسم گروه درمانی مشخص است، فعالیت درمانی قرار است به شکل کار گروهی و تیمی انجام شود. هر گروه نیاز به یک یا دو گروه درمانگر دارد و اعضا گروه بین پنج تا پانزده نفر می‌توانند باشند. 

 

انواع گروه
گروه درمانی به دو صورت همگن و ناهمگن برگزار می‌شود. گروه درمانی همگن گروهی است که حول یک مشکل، چالش، یا اختلال مشخص برگزار می‌شود. مثلاً گروه درمانی اعتیاد، افسردگی، زنانی که مورد خشونت قرار گرفته، و یا نوجوانانی که در مدرسه دچار مشکل هستند. هدف این گروه این است که با ایجاد زنجیر حمایتی، بر چالشی مشخص متمرکز شود و توانمندی اعضا گروه را افزایش دهد. این گروه‌ها در سراسر جهان و همین طور در کشور ما برگزار می‌شوند و کلینیک روانشناسی دانا نیز در طول سال‌های گذشته گروه‌های مشابه بسیاری را برگزار کرده است. 
دسته دوم یا گروه ناهمگن گروهی است که اعضا شرکت کننده به دلیل رشد فردی در آن شرکت می‌کنند. این گروه‌ها ممکن است سال‌ها ادامه پیدا کند و ورود به آن نیز ساده‌تر است. علاقه‌مندان به شرکت در گروه درمانی می‌توانند به تماس با تیم اجرایی کلینیک از شرایط برگزاری دوره‌ها مطلع شوند.

یکی از سؤالات مهمی که ممکن است به ذهن شما خطور کند این است که آیا همزمان می‌توان عضو گروه بود و در جلسات درمان فردی شرکت کرد؟ پاسخ این سؤال مثبت است زیرا با وجود آنکه در برخی حوزه‌ها درمان فردی و گروهی درمانی ممکن است با هم همپوشانی داشته باشند، اما به صورت کلی تأثیرگذاری این دو با یکدیگر متفاوت است. بنابراین شاید حتی درمانگراتان به شما پیشنهاد کند که عضوی از یک گروه شوید. 

 

فواید گروه درمانی چیست؟
در این بخش به اختصار به فواید درمان گروهی می‌پردازیم. مهم‌ترین هدف برگزاری گروه، پر کردن جای خالی حمایت‌های خانوادگی و اجتماعی است، که فقدان آن‌ها به ما آسیب‌های زیادی وارد کرده. 

 •     گروه حمایت ایجاد می‌کند
 •     نظرات مختلفی در مورد رفتار ارائه می‌شود
 •     گروه شما را تشویق می‌کند تا به جلو حرکت کنید
 •     گروه مهارت‌های اجتماعی را تقویت می‌کند
 •     گروه درمانی هزینه کمتر از درمان فردی دارد
 •     گروه به اطلاعات ارزشمندی در مورد خودتان به شما می‌دهد

 

گروه حمایت ایجاد می‌کند: همان طور که قبلاً اشاره کردیم، اولین هدف و فایده گروه درمانی این است که گروه به ما یادآور می‌شود که در این دنیا تنها نیستیم. و می‌توانیم در مقابل چالش‌های زندگی، روی حمایت اعضا گروه حساب کنیم. زمانی که انسان می‌فهمد تنها نیست، می‌تواند نیروی درونی خود را به کار گیرد. البته شکل گیری این ساختار حمایتی نیاز به زمان دارد و از ابتدای فعالیت گروه این اتفاق نمی‌افتد، زیرا عوامل زیادی در شکل‌گیری آن نقش دارند که گروه درمانگر باید زمینه به وجود آمدن آن‌ها را ایجاد کند.
نظرات مختلفی در مورد رفتار ارائه می‌شود: زمانی که فرد در گروه در مورد رفتاری که انجام داده حرف میزند، اعضا گروه نظر خود را به او میگویند. شنیدن این نظرات که البته گاهی اوقات ممکن است نظری تند باشد، به فرد کمک می‌کند تا از زوایای مختلف رفتار خود را مورد بررسی قرار دهد. ما نیاز داریم نا نظر دیگران را بشنویم. شنیدن نظرات آن‌ها به ما کمک می‌کند تا رفتار اجتماعی خود را تنظیم کنیم.
 

گروه شما را تشویق می‌کند تا به جلو حرکت کنید: طبیعی است که شنیدن تجربیات مثبت دیگر اعضا گروه در ما احساس خوشایندی ایجاد می‌کند. آن‌ها برای ما تعریف می‌کنند که چگونه توانستند بر ترس‌هایشان غلبه کنند و شنیدن داستان آن‌ها ما را به جلو هدایت می‌کند.

گروه مهارت‌های اجتماعی را تقویت می‌کند: بخش مهمی از گروه درمانی آموزش است. گروه به ما کمک می‌کند تا مهارت‌های اجتماعی خودمان را تقویت کنیم. گفتگو کردن با دیگران و شنیدن نظارت آن‌ها، چیزی است که می‌تواند خارج از فضای گروه نیز اتفاق بیفتد. ما فقط باید به خودمان زمان بدهیم.

گروه درمانی هزینه کمتر از درمان فردی دارد: یکی از مزایا مهم گروه درمانی این است که هزینه شرکت در آن به صورت کلی کمتر از درمان فردی به حساب می‌آید. 

گروه به اطلاعات ارزشمندی در مورد خودتان به شما می‌دهد: در نهایت گروه درمانی، زوایایی از شما را نشان می‌دهد که احتمالاً از دیدتان مخفی مانده. گاهی اوقات تحمل شنیدن این دیدگاه دیگران برای ما کار سختی است، اما نباید فراموش کنیم که در گروه قضاوتی وجود ندارد و اعضا صادقانه نظراتی که فکر می‌کنند برای ما مفید است را به ما ارائه می‌دهند.
 

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید