Your browser does not support JavaScript!

تلفن

09196600444

ایمیل

مشاهده ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

زن جذاب؛ تو بسیار زیبا هستی

4
زن جذاب؛ تو بسیار زیبا هستی

نگارش این مقاله برای من کار دشواری بود. به شخصه تمایلی به دسته‌بندی‌های این چنینی ندارم. انسان ذاتاً مخلوقی جذاب است که در سر هر پیچ زندگی می‌تواند شما را غافلگیر کند. بنابراین چرا باید سراغ کلیشه‌هایی برویم که رسانه‌های زرد، به وسیله آن‌ها، می‌خواهند ما را مانند پوشه‌های پر زرق و برق، طبقه‌بندی کنند. چرا ما خودمان را در این تله می‌اندازیم؟ انسان موجودی است که همیشه به سوی تکامل کشیده می‌شود. گاهی اوقات جذابیت به نوعی یادآور این تکامل است. مثلاً می‌بینیم که در آگهی‌های تبلیغاتی همیشه از مردان و زنانی استفاده می‌شود که اندام باریک و چهرهای زیبا دارند. ما در این آگهی‌ها چیزی از ظرفیت‌های روانی این افراد نمی‌بینم، انگار آن ظاهر جذاب باید برای ما کافی باشد یا حداقل این گونه به ما تلقین می‌شود. اما آیا فقط این جذابیت ظاهری (فارغ از اینکه ضرورت دارد یا نه) برای شما کافی است؟ آیا یک زن بازیگر فقط با اندام و صورت زیبای خود شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در صورت او چه می‌بینید که این قدر برایتان جذاب است؟ بدون آنکه چیزی از او بدانیم، ناخودآگاه سراغ قضاوت می‌رویم و ارتباط از بین می‌رود. هنر آن زن در زیبایی نیست (هرچند که زیبایی او تحسین برانگیز است)، هنر او در جان بخشیدن به شخصیتی است که مدت طولانی برایش زحمت کشیده. آیا شما این زحمات را می‌بینید یا فقط به جذابیت ظاهری او توجه می‌کنید؟
هدف من این نیست که دنیایی ایده‌آل را برایتان به تصویر بکشم. بهر حال ما ناخودآگاه از دید دیگران خود را قضاوت می‌کنیم. بنابراین در نهایت صفتی مثل جذابیت برای ما مهم است. اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می‌دهم تحقیقاتی است که چند ماه پیش منتشر شده است. انسان همیشه باید شرایط خود را بپذیرید، اما این پذیرش اصلاً به این معنا نیست که ما نباید در جستجوی رشد باشیم. زن جذاب ویژگی‌های جذابی دارد و ظاهر فقط بخشی از آن‌ها است. 
متأسفانه رسانه‌های امروز زنان و مردان را در حد یک اسباب بازی زیبا، کوچک کرده‌اند. اما بیاید برای لحظاتی از این کلیشه‌ها فاصله بگیریم. رسانه‌ها را رها کنید. چند سؤال ساده؛ زن جذاب چه ویژگی‌هایی باید برای شما داشته باشد؟ از او چه می‌خواهید؟ چه چیزی باعث جذابیت واقعی زن می‌شود؟ این سؤالات کاملاً شخصی هستند. از چیزهایی که بهتان آموزش داده شده فاصله بگیرید و آن چیزی را که دوست دارید بیان کنید. حالا برویم سراغ یک پرسش مهم؛

 

جذابیت چیست؟
جذابیت به کششی به سمت چیزی یا کسی گفته می‌شود. جذابیت انواع مختلفی دارد اما اکثر روانشناسان در مورد سه سطح جذابیت اتفاق نظر دارند؛ جسمی ( یا جنسی)، هیجانی ( یا روانی) و رفتاری. در یک رابطه نزدیک و صمیمانه، معمولاً تمام این سطوح تجربه می‌شود و شاخص مهمی برای سازگاری دو طرف به شمار می‌رود. (جذابیت رفتار نتیجه‌ای است از تجربه هیجانی، یعنی هیجانات انسان گرایش رفتاری را در ما ایجاد می‌کنند و ما با تنظیم هیجانی می‌توانیم رفتار خود را مدیریت کنیم).
البته نظریات مختلفی در مورد جذابیت وجود دارد. زیست شناسان تکاملی عمیقاً اعتقاد دارند که جذابیت غالبا بر اساس نیازهای تکاملی انسان شکل می‌گیرد. برخی از جذابیت‌های ظاهری می‌تواند نشان دهنده سلامت انسان باشد، در نتیجه این زنان از نگاه مردان گزینه مناسب‌تری برای ازدواج به حساب می‌آیند. بنابراین می‌توانیم بگوییم انسان‌هایی که بر اساس تکامل پیش می‌روند، احتمالاً جذابیت بیشتری برای جنس مخالف دارند. 
جامعه‌شناسان و مردم‌شناسان بیشتر بر روی درک جامعه از جذابیت متمرکز می‌شوند. آن‌ها معتقدند که مردان، زنان را بر اساس آنچه به عنوان مقبولیت، قلم داد می‌شود، انتخاب می‌کنند یا جذاب در نظر می‌گیرند. زمانی که جامعه زنان باریک اندام را تأیید می‌کند، مردان نیز ناخودآگاه به این دسته از زنان گرایش پیدا می‌کنند. این نظریه بیان می‌کند که مردان، حتی در مورد ویژگی‌های شخصیتی و عاطفی مانند، رفتار مطیعانه، رفتار سخت‌گیرانه، شیوه‌های مراقبتی، و هوش هیجانی، نیز پیرو انتخاب‌های جامعه هستند.  نظر مردان در مورد زنانگی و جنسیت، به شدت تحت تأثیر جامعه و هنجارهای آن است.

تعریف زن جذاب، فرهنگ به فرهنگ متفاوت است. بعضی فرهنگ‌ها زنانی کوچک اندام را بیشتر می‌پسندند و برخی دیگر زنان قوی هیکل را. حتی جالب است بدانید، ممکن است فرهنگی، زنان را تأیید بکند که آرام در جایی بنشینند و کمتر به اظهار نظر بپردازند. اما فرهنگ دیگری، زنان را تشویق کند که در هر حالتی تجربیات و نظرات خود را ابراز کنند. البته در تمام این فرهنگ‌ها ممکن است نظرات مشابهی در مورد زن جذاب وجود داشته باشد، اما به صورت کلی فرهنگ تفاوت‌های زیادی را ایجاد می‌کند. 
اما خبر خوب این است که قرار نیست هر مرد نظر مشابهی در مورد جذابیت با دیگری داشته باشد (البته این موضوع صد در صد در مورد زنان نیز صدق می‌کند). بنابراین هر انسانی، می‌تواند از نگاه انسان دیگری جذاب باشد. 

 

سیما ظاهری جذابیت
یکی از ویژگی‌هایی که در توصیف زن جذاب باید به آن توجه کنیم، جذابیت ظاهری است. شاید باورش سخت باشد، اما این جذابیت گاهی تنها دلیل شروع یک رابطه عاشقانه است. بسیاری از مردان یا حتی زنان، به صورت غریزی به سوی جذابیت ظاهری کشیده می‌شوند و این ویژگی از هر چیز دیگری، بیشتر به چشمشان می‌آید. سپس با گذشته زمان، به خصوصیات عاطفی و ذهنی طرف مقابل توجه بیشتری می‌کنند. من در این بخش نمی‌خواهم خیلی به ویژگی‌های جسمی و ظاهری که سبب جذابیت زنان می‌شود اشاره کنیم. مطمئن هستم که شما بهتر از هر کس دیگر با این ویژگی‌ها آشنا هستید. بهر حال باید بپذیریم که زن جذاب، باید ظاهر جذابی نیز داشته باشد. اما این جذابیت می‌تواند سطوح مختلفی داشته باشد. مثلاً افرادی هستند که جذابیت ظاهری آن‌ها بر اساس علائق شخصی‌شان شکل می‌گیرد. دوست دارند لباس‌های رنگی بر تن کنند. عده‌ای دیگر هستند که خود را با هنجارهای فرهنگی جامعه سازگار می‌کنند. 

 

ویژگی‌های هیجانی که سبب جذابیت می‌شوند
به صورت کلی، مردان بیشتر به زنانی کشش پیدا می‌کنند که رفتاری مادرانه، مهربانانه، سخاوتمندانه و فروتنانه داشته باشند. البته این قاعده همیشه صادق نیست اما برای کسانی که می‌خواهند همسر انتخاب کنند یک اصل بسیار مهم به شمار می‌رود. اعتماد به نفس، یکی دیگر از فاکتورهای مهم جذابیت به شمار می‌رود. البته ما اینجا در مورد سطح سالمی از اعتماد به نفس حرف می‌زنیم. کسانی که مغرور هستند، جذابیت پایینی برای دیگران دارند. فراموش نکنیم که گاهی رفتارهای تکانشی و غیرقابل پیش بینی ممکن است برای ما جذاب به نظر برسد، اما اگر مرد یا زنی، فکر می‌کند که دائماً به افرادی با این رفتارها جذب می‌شود، باید این زنگ خطر را جدی بگیرید. این نشان می‌دهد که شما به زنان بوردلاین یا هیستریانیک جذب می‌شود که خبر خوبی نیست. 
فراموش نکنیم که زن جذاب، الزاماً اغواگر نیست. اغواگری نوعی شیوه برقراری ارتباط به شمار می‌رود که معمولاً نشان دهنده اختلالات شخصیتی است. این موضوع شاید در ابتدا جذاب باشد اما آرام آرام کیفیت خود را از دست می‌دهد. 
جالب است بدانید، که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های زن جذاب، توانایی برقراری ارتباط خوب با محیط است. البته اینکه واقعاً ارتباط خوب چیست و چه کیفیتی باید داشته باشد، بحثی است که در مقالات آینده به آن‌ها می‌پردازم. اما به صورت کلی، فراموش نکنیم که یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های روانی انسان، نحوه ابراز تجربیات هیجانی است. این زنان می‌توانند با لحنی صمیمانه و قاطعانه، احساسات خود را ابراز کنند. این شفافیت کمک می‌کند تا رابطه صمیمانه و دوستانه و عمیق‌تری با اطرافیانشان برقرار کنند. 

 

جذابیت ذهنی (رفتاری)
این سطح از جذابیت، معمولاً در رفتار و نحوه معرفی خود به جهان نمایان می‌شود. همان طور که اشاره شد، اعتماد به نفس و همچنین مهربانی، خصوصیت بسیار جذاب به شمار می‌روند. هوش بالا نیز می‌تواند جذاب به نظر برسد، البته زنان بسیار باهوش ممکن است در پیدا کردن شریک عاطفی مناسب با مشکلاتی مواجه شوند. 
فراموش نکنیم که انسان می‌تواند بسیاری از این ظرفیت‌ها (به غیر از هوش) را از خود ایجاد کند. روان‌درمانی به انسان کمک می‌کند تا کمبودهای خود را جبران کند. بنابراین زن جذاب کسی نیست که از همان اول با این ظرفیت‌ها به دنیا آمده باشد. بسیاری از این ویژگی‌ها چیزهایی است که با تلاش و کوشش بسیاری به دست می‌آید. 

در نهایت به خاطر داشته باشیم، که لغت زن جذاب، فقط یک صفت است که می‌تواند در موقعیت‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. فراموش نکنیم که گاهی اوقات معیارهای جذابیت انسان را محرکه‌های بیرونی، مانند فرهنگ یا انتظارات جنسیتی تعیین می‌کند. اما به صورت کلی می‌توانیم جذابیت را یک معیار درونی توصیف کنیم. میزان رضایتمندی شما از نوع بودنتان، اهمیت فراوانی دارد. زن جذاب بودن، قرار است چه تغییری در زندگی شما ایجاد کند یا چه توصیفی می‌توانید از آن داشته باشید؟ بهر حال باید بپذیریم که مجموعه‌ای از عوامل، در خواستنی بودن انسان موثر است. اما این موارد، نباید مشکلی در تجربه درونی انسان، با خود ایجاد کند. هر انسانی در جایگاه خود دوست داشتنی، مهم و ارزشمند است.
زن جذاب، انسانی است که می‌تواند با جذابیت خود را ابراز کند.

 

حسان صادقی

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید