Your browser does not support JavaScript!

تلفن

09196600444

ایمیل

مشاهده ایمیل

ساعت کاری

9 صبح تا 10 شب

با خدمات مرکز مشاوره بیشتر آشنا شویم

با خدمات مرکز مشاوره بیشتر آشنا شویم

مرکز مشاوره یا کلینیک روانشناسی جایی است که افراد برای دریافت اطلاعات در موضوعی خاص و یا درمان برخی اختلالات روانی و یا از کار انداختن برخی عادات ناکارآمد، به آن مراجعه می‌کنند. روانشناسی یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای انسان امروز برای بالا بردن کیفیت زندگی به شمار می‌رود. خدمات روانشناسی یا مشاوره به دو صورت ارائه می‌شود؛ یا به صورت مطب اختصاصی یا کلینیک یا مرکز مشاوره و روانشناسی. مرکز مشاوره در واقع سازمانی است که انواع خدمات روانشناسی که در این مقاله می‌خواهیم به آن‌ها اشاره کنیم، را ارائه می‌دهد. به صورت کلی توصیه می‌کنیم که برای حل مشکلات و چالش‌های فردی و بین فردی با مراکز مشاوره تماس بگیرید زیرا این مراکز به علت اینکه اکثر خدمات روانشناسی و مشاوره را پوشش می‌دهند، بهتر می‌توانند به نیاز مراجعین خود پاسخ دهند. نکته مهم این است که تمام مراکز مشاوره در ایران باید مجوز رسمی برای کار داشته باشند. این مجوز می‌تواند از وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی باشد و یا از وزارت علوم و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره. به هیچ عنوان به مرکزی که دارای مجوزهای کار لازم نیست، مراجعه نفرمایید. 
در اینجا میخواهیم به نکته بسیار مهمی اشاره کنیم. متاسفانه در طول سالهای گذشته، افرادی بدون صلاحیت و مجوزهای حرفهای و تخصصی مشغول به کار شدهاند. شما باید قبل از مراجعه به مرکز مشاوره یا حتی مطب روانشناس، حتما از مجوزهای رسمی او آگاه باشید. به هیچ عنوان به مرکزی مراجعه نکنید که مجوز ندارد. هیچ نظراتی بر روی عملکرد این افراد وجود ندارد. اما مرکز مشاورهای مانند دانا، از یک سیستم دقیق نظارتی بهرهمند است. این سیستم نظارتی کمک میکند تا عملکرد متخصصان مرکز در بالاترین سطح خود باشد. نظارت در کلینیک روانشناسی و مشاوره دانا توسط مسئول فنی مرکز انجام میشود، که خود جز باتجربه و حرفهای ترین روانشناسان حاضر در دانا است. بدین صورت، اشتباه به حداقل میرسد و همواره سطح متخصصان سلامت روان مورد ارزیابی قرار میگیرد. 
در این مقاله می‌خواهیم به خدمات مرکز مشاوره اشاره کنیم تا مخاطبین ما بیشتر با امکانات این مراکز آشنا شوند.

 

برای دریافت چه خدماتی می‌توانیم با مراکز مشاوره تماس بگیریم 
روانشناسی در طول سال‌های گذشته پیشرفته زیادی داشته و تقریباً در تمام بخش‌های زندگی انسان، گسترش پیداکرده. بخش‌های مختلف مرکز مشاوره شامل موارد زیر است:

 

با خدمات مرکز مشاوره به اختصار آشنا شویم: 
در این بخش می‌خواهیم توضیح مختصری در مورد خدمات مرکز مشاوره در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. هدف ما در مرکز مشاوره دانا، ارائه بهترین و مدرن‌ترین خدمات روانشناسی و مشاوره است. مرکز مشاوره دانا از حضور برجسته‌ترین متخصصین سلامت روان در حوزه‌های مختلف بهره می‌برد و گروه تلاش دارد تا بتواند به بالا رفتن سطح کیفی زندگی مردم کمک کند. دانا یکی از مراکز با سابقه شمال غرب تهران به شمار می‏رود.

 

درمان فردی
مهم‌ترین بخش از هر مرکز مشاوره و روانشناسی، درمان فردی یا درمان اختلالات روانی است. روانشناسان بالینی یا روانکاوان دوره‌های آموزشی زیادی را برای درمان اختلالات روانی نظیر افسردگی و اضطراب سپری می‌کنند. همان طور که همه شما به خوبی میدانید، اضطراب و افسردگی یکی از مهم‌ترین مشکلات انسان مدرن است. بنابراین شاهد بودیم که درمان این اختلالات در طول سال‌های گذشته پیشرفته بسیاری پیدا کرده است. این متخصصان با استفاده از رویکردهای قدرتمند روان‌درمانی نظیر EFT، ISTDP و CBT  به درمان اختلالات روانی می‌پردازند.

 

مشاوره فردی 
افراد زمانی به مشاوره فردی رجوع می‌کنند که یا در مواجهه با مشکلی نیازمند دریافت نظر دیگران هستند یا نیاز به آموزش دارند. مشاوران افرادی هستند که در حوزه مسائل مختلف مطالعاتی زیادی انجام داده‌اند و می‌توانند به افراد کمک کنند تا راه‌حل‌های کاربردی برای حل مشکلات خود بیابند. 

 

مشاوره کودک و نوجوان
یکی از حساس‌ترین بخش‌های علم روانشناسی، مشاوره کودک و نوجوان است. بسیار مهم است والدین از تبحر و توانمندی مشاور آگاه شوند. مشاورین کودک و نوجوان، به صورت کلی بر روی مشکلات رفتاری کودکان و نوجوانان متمرکز می‌شوند. این مشکلات رفتاری می‌تواند شامل اضطراب، پرخاش، بی‌خوابی، عملکرد ضعیف در مدرسه، ارتباط ناسازگار با خانواده و ارتباطات ضعیف با همسالان باشد. وظیفه مشاورین این است که کمک کند تا سازگاری بچه‌ها در محیط اطرافشان افزایش یابد.

 

مشاوره پیش از ازدواج
متأسفانه بارها دیدهایم که مراجعین با این باور جلسات مشاوره خود را آغاز می‌کنند که انگار منتظر تأیید مشاور هستند. وظیفه مشاور این است که برخی از مواردی که ممکن است در آینده برای شما مشکلات جدی ایجاد کند را، قبلاً از ازدواج برایتان توضیح دهد که زودتر بتوانید راه‌حلی برای آن بیابید. گاهی اوقات مشاوره پیش از ازدواج با محوریت آموزش تکنیک های مختلفی رابطه‌ای برگزار می‌شود که زوج بتوانند سازنده‌تر در آینده به نیازهای یکدیگر پاسخ دهند. 

 

مشاور خانواده 
مهم‌ترین عملکرد یک مشاور خانواده در یک مرکز مشاوره این است که به زوج کمک کند تا شیوه بهتری برای ارتباط با یکدیگر پیدا کنند. فارغ از اختلالات روانی و مشکلات محیطی که ممکن است برای زوجین پیش بیاید، نحوه برقراری ارتباط را می‌توانیم مهم‌ترین دلیل ایجاد مشکل بین زوج‌های ایرانی عنوان کنیم. البته رجوع به مشاور خانواده برای حل مشکل یک شرط بسیار مهم نیز دارد؛ هر دو نفر باید اراده کامل برای حل مشکل را دارا باشند وگرنه نتیجه چندان به وجود نخواهد آمد.

 

مشاوره تحصیلی
یکی دیگر از خدمات مرکز مشاوره، مشاوره تحصیلی و شغلی و همان طور که از اسم آن پیدا است، مشاور قرار است در حوزه درسی و کنکور و یا مهارت شغلی، اطلاعات ارزشمندی در اختیار رجوع کنندگان قرار دهد.

 

دارودرمانی
همان طور که میدانید، روانشناسان و مشاورین حق تجویز دارو را ندارند، اما در بسیاری اختلالات روانی، فرد نیازمند مصرف دارو است. به خاطر اینکه بتوان این مشکل را حل کرد، در اکثر مراکز مشاوره و روانشناسی شاهد حضور روان‌پزشک هستیم. روان‌پزشکان با تجویز دارو به درمان اختلالات روانی، کمکی شایانی می‌کنند.

 

کارگاه‌های آموزشی
یکی از بخش‌های مهم هر مرکز مشاوره، کارگاه آموزشی است. برای آشنایی بیشتر با این بخش توصیه می‌کنیم که بخش کارگاه‌های آموزشی سایت را مطالعه بفرمایید

 

روان‌سنجی
روان‌سنجی یکی از مهم‌ترین بخش‌های مربوط به روانشناسی است که متأسفانه در کشور ما کمتر مورد توجه قرار گرفته است. کلینیک های روانشناسی حرفه‌ای، همیشه از حضور یک روان سنج متخصص بهره‌مند می‌شوند که آزمون‌های روانی مورد نیاز را از مراجعین می‌گیرد.

مرکز مشاوره و روانشناسی دانا به عنوان یکی از معتبرترین مراکز مشاوره شمال غرب تهران شناخته می‌شود. در این مرکز با رعایت تمام اصول حرفه‌ای و با حضور برخی از بهترین متخصصین حوزه سلامت روان، در طول سال‌های گذشته موفق و تاثیر گذار باشد.
در مقالات آینده بیشتر به بررسی کارکرد و گرایش‌های حوزه‌های مختلف روانشناسی و مشاوره می‌پردازیم.
 

نظرتان را درمورد کارگاه با ما به اشتراک بگذارید